Hírek

NAK: szigorítani kell a tengerentúli húsok behozatalán

Az Agrárkamara egy, az uniós fogyasztók biztonságát garantáló szigorú feltételrendszer kidolgozását szorgalmazza.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, március közepén több embert is õrizetbe vettek Brazíliában, ugyanis számos húsfeldolgozót vádolnak megvesztegetéssel.  A korrupciós ügyek mellett fény derült arra is, hogy egyes brazil húsipari vállalatok súlyosan megszegték az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szabályokat, például vegyi anyagokkal kezeltek lejárt szavatosságú húsokat, amelyeket késõbb értékesítettek. 

A botrány miatt az Európai Unió (EU) részleges importtilalmat léptetett életbe négy brazil vállalat 21 feldolgozójával szemben, Magyarországon pedig a dél-amerikai országból származó hústermékek fokozott ellenõrzését rendelte el a Földmûvelésügyi Minisztérium.

A rendõrség szerint a Brazíliából származó romlott húsok kezelésére használt sav és egyéb vegyi anyagok bizonyos esetekben rákkeltõek is lehetnek – fotó: pixabay.com

Az EU, illetve a Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) országai között jelenleg is zajlanak a szabadkereskedelmi egyezményt elõkészítõ tárgyalások. A Mercosur-országokból az EU-ba szállított termékek fele a szabadkereskedelmi egyezmény nélkül önmagában is mezõgazdasági termék, ezek mennyisége és aránya az egyezmény hatására várhatóan tovább bõvülhet – írja közleményben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) .

A külkereskedelmi mérleg jelenleg közel 20 milliárd euró többletet mutat a Mercosur-országok javára.

A Mercosur-országokból az EU-ba irányuló növényi és állati termékek több szempontból – például a környezetvédelmi, állatjóléti és élelmiszerbizonsági szabályozás terén – is megkülönböztetendõek az EU által elfogadott termelési viszonyokhoz és feltételekhez képest. Emiatt a NAK korábban már szorgalmazta, hogy az EU és a Mercosur közötti tárgyalások során a magyar álláspont kialakításakor a hazai mezõgazdaság és élelmiszeripar védelme érdekében kiemelten kezeljék az ezekre a szektorokra hatással lévõ pontokat.

A mostani élelmiszeripari botrány megerõsítette a NAK által megfogalmazott aggályokat, ezért a köztestület elvárja, hogy a tervezett megállapodásban részletesen határozzák meg azokat a követelményeket és biztosítékokat, amelyek garantálják, hogy csak az uniós szabályozásnak megfelelõ termékek érkezhetnek be a harmadik országokból, köztük a Mercosur-országokból az EU-ba.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés