Hírek

Mikor, mivel és miért meszezzünk?

7 alapos indok a talajok meszezéssel történő javítására. IV. rész – Különkiadás

Az előző 3 részben a savanyú talajokon gazdálkodók kihívásait elemeztük és összesen 6 nyomós érvet sorakoztattunk fel az Omya Calciprill rendszeres alkalmazása mellett, melyekről itt – I. rész. | II rész. | III. rész – olvashat.

Az Omya Calciprill csak Magyarországon, az idei évben több mint 20.000 hektáron bizonyított.

Az Omya szakemberei ezt a terméket savanyú, mészhiányos talajokra fejlesztették és ma már öt  kontinensen termelői alkalmazzák eredményesen talajjavításra valamint tápanyagutánpótlásra. A termék gyártása rövidesen Magyarországon is elkezdődik. Ugyanakkor nem csupán a savanyú, mészhiányos talajok szorulnak kezelésre.

 

Hogyan kell kezelni a nem savanyú talajokat?

A szikesek, a magas mésztartalmú talajok, a duzzadó agyagtalajok, az öntözött területek mind-mind folyamatos odafigyelést igényelnek annak érdekében, hogy a befektetett érték arányában a legmagasabb hasznot hozzák.

a) A szikesek jellemzően a medence ( a mi esetünkben a Kárpátmedence) legalacsonyabb pontján alakulnak ki. Itt gyűlik össze és halmozódik fel a magasabb területeken kioldódott só. Termesztett növényeink azonban nem tűrik a magas sótartalmat. A nátriumot a kolloidok felületéről Omya Sulfoprill rendszeres alkalmazásával tudjuk kicserélni és már az első évben látványos eredményt érhetünk el a talajok tápanyagszolgáltató képességének javulásában.


Forrás: uni-Miskolc.hu

b) Hasonló a helyzet az öntözött talajok esetében is. A öntözővíz Na tartalma felhalmozódik a felső rétegekben és szisztematikusan, évről évre nehezíti a talaj megfelelő tápanyagszolgáltatását. Ráadásul a víz kimossa a kalciumot is ami a talajszerkezet gyors és látványos degradációjához vezet, megteremtve a tömörödöttség valamint erózió feltételeit.


Laza talaj vs. tömörödött talaj

 

Öntözni márpedig kell!

Az öntözéssel előidézhető talajszerkezeti problémákra az Omya Calciprill, tápanyag szolgáltatási nehézségek (leginkább olajosok, fehérjenövények ill. csemegekukorica esetében) az Omya Sulfoprill nyújt kiváló megoldást.

c) A duzzadó agyagtalajok legjellemzőbb ismertetőjele a száraz időben kialakuló, hatalmas repedések és a tömörödöttség. Nedves időben pedig, még megállni is nehéz rajta, nem hogy megművelni. Perctalajoknak is nevezzük, ezzel utalva arra a rövid időtartamra amig művelhetők. Ezek a talajok, jellemzően jó tápanyagellátottságú és szervesanyagtartalmú talajok, semleges körüli pH-val. A problémát a tömörödöttség és az ebből adódó rossz víz- és levegőháztartási tulajdonságok okozzák. A tömörödött talajok szerkezetét Omya Calciprill rendszeres alkalmazásával tudjuk javítani, az Omya Sulfoprill kijuttatásával azonban (a szerkezet javítása mellett) a kén és kalcium utánpótlását is biztosítjuk. Ugyanakkor ezeken a talajokon szükség lehet melioratív kezelésre amit nagydózisú mészkő őrleménnyel javasolt elvégezni. 

Az Omya Sulfoprill esetében négy jelentős hatással számolhatunk.

  1. A termék könnyen felvehető Ca tápanyagot biztosít a növényeknek ami a szerkezeti stabilitást, gyökérfejlődést, tápanyagfelvételt és ennek következtében a hozamot növeli.
  2. A Ca nem csak tápanyagként szolgál hanem szerkezetösszetartó elemként is. Kiemelkedő szerepet játszik a talaj szerkezetének megőrzésében, a levegő és vízháztartás biztosításában.
  3. A termék 55% ként tartalmaz SO4 formában. A növények a ként csak SO4 formában tudják felvenni.
  4. Rendszeres alkalmazása csökkenti a Na tartalmat, megfelelő körülményeket biztosítva termesztett növényeinknek a magasabb sótartalmú területeken is.

És mindezt olcsóbban mint gondolná.

Talajjavítással illetve tápanyagutánpótlással kapcsolatos kérdéseivel keressen minket elérhetőségeinken.

 

Kádár Zoltán
www.omya-agrarium.hu

(X)

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés