Hírek

Mi lesz a kidobott karácsonyfákkal?

Amikor karácsonyfát vásárolunk, ezer dolog eszünkbe jut: vajon mennyi ideig, milyen módszerrel gondozták a fenyőcsemetét, amíg fává sarjadt, hol növekedett, hogyan szállították a végpontjára? Ezekre az eladó vagy az internet segítségével választ találunk. Az már ritkábban jut eszünkbe, hogy karácsony után, amikor vízkereszt táján az utcán találja magát a lecsupaszított, tűlevél ruhájától megszabadított fánk, mi lesz a sorsa.

A szemeteskocsik összeszedik a karácsonyfából újra fenyővé vált torzókat, eddig tudjuk.

De aztán hová teszik őket?

A budapesti „akció” kapcsán a Fővárosi Közterület-fenntartóhoz fordultunk, mely az ünnepek után szervezetten gyűjti össze és szállítja el a fenyőfákat. Ez nem hétköznapi logisztikai feladat, HISZEN BECSLÉSEK SZERINT MINTEGY 500-600 EZER FENYő KERÜL KI ILYENKOR AZ UTCÁRA, ezt a mennyiséget kell kezelni, illetve megoldani a hasznosítást. Igen, hasznosításról beszélünk, a fák ugyanis nem a szemétdombon végzik: jó szolgálatot tesznek nekünk, a Főtávnak és az FKF-nek köszönhetően velük fűtünk, nem is kevés ideig.

fotó: pxhere.com

A „kihelyezési dömping” az FKF tapasztalatai szerint

JANUÁR 6-ÁT KÖVETőEN KEZDőDIK, ÉS EGY-MÁSFÉL HÓNAPON KERESZTÜL TART.

A budapesti lakosok több lehetőség közül is választhatnak: kitehetik a fáikat a kukák mellé az elszállítás napján, vagy a több mint 250 kijelölt gyűjtőhely egyikén helyezhetik el őket. Figyelni kell azonban arra, hogy ne akadályozzák sem a gyalogosokat, sem a parkolást az úttesten, sem a gépkocsik forgalmát.

A kijelölt gyűjtőpontokról ezután úgynevezett fenyőfajáratok szállítják el a karácsonyfákat.

A lakóingatlanoktól ezzel párhuzamosan, illetve ezt megelőzően vagy ezt követően a normál hulladékszállító járművek gyűjtik össze az örökzöldeket, illetve külön járművel gyűjtik össze a nagy méretű fákat, amelyek a sima „kukásautókban” nem férnének el.

Ez nagyon égő

A megboldogult karácsonyfákat a Fővárosi Hulladékhasznosító Műbe szállítják, ez Magyarország egyetlen kommunális hulladéktüzelésű erőműve.

A FőVÁROSBAN KELETKEZő TELEPÜLÉSI SZILÁRD HULLADÉK 60 SZÁZALÉKÁT ITT ÉGETIK EL. A RÁKOSPALOTAI ÜZEMBEN ÉVENTE 420 EZER TONNA SZEMETET LEHET FELDOLGOZNI.

A hulladékhasznosítóban először megmérik a beérkező szemét súlyát, felaprítják a beérkező fenyőket, majd a bunkertérbe szállítják, ahol a települési szilárd hulladékkal 10 tonnás, úgynevezett polipmarkolós híddaru keveri össze őket. Ezt követően a markoló a kazánok hulladékadagoló tölcsérébe adagolja az egyveleget, ami lecsúszva az adagolóasztalra kerül, innen mindent a hidraulikus működtetésű adagolódugattyú nyom be a tűztérbe. A tűztérben időnként a 850 Celsius-fokos hőmérsékletet is eléri a levegő hőfoka.

A szennyező anyagok az eljárás során megsemmisülnek, a szennyvizet összegyűjtik és elzárják. A keletkező, több mint 400 Celsius-fokos gőz a füstgáztisztítóba kerül, ahonnan már távfűtésre alkalmas gőz kerül ki. A maradék mennyiségből egy turbinán keresztül állítanak elő villamos energiát.

ENNEK A GőZNEK A SEGÍTSÉGÉVEL FűTÜNK A BUDAPESTI LAKÁSOKBAN, A VILLAMOS ENERGIÁT PEDIG VILÁGÍTÁSRA ÉS ELEKTROMOS BERENDEZÉSEK MűKÖDTETÉSÉRE HASZNÁLJUK.

A karácsonyfák energetikai hasznosítása tehát környezetbarát megoldás, mert úgynevezett kapcsolt energiatermelés keretében történik a villamos energia és a távhő előállítása. A létesítményben termelt 

  • hőenergia mintegy 76 ezer budapesti lakásba jut el távhő és meleg víz formájában;
  • a villamos energia pedig mintegy 50 ezer átlagos budapesti háztartás éves áramigényét biztosítja.

agrotrend.hu / index.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés