Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Magyarország Legszebb Birtoka – az állattenyésztő kategória döntősei

Az AGROTREND csoport negyedszer írta ki a Magyarország Legszebb Birtoka díjat azzal a céllal, hogy a vizuális és szakmai szépség alapján példaképeket találjon. Olyan birtokokat keresünk, melyek jó hírét viszik a hazai agrárvilágnak. A lezárult birtokbejárás során a hét kategória (állattenyésztő, családi gazdaság, gyümölcstermesztő, kertészet, precíziós gazdálkodás, szántóföldi növénytermesztés és a szőlészet-borászat) mindegyikében példaértékű gazdálkodókat ismerhettünk meg, most az állattenyésztő kategória döntőseit mutatjuk be.

Farm 54 Családi Gazdaság

A Keszthelyen agrármérnökként végzett tulajdonos 2015-ben vásárolt egy 54 ha területet Várvölgy község (Zala megye) határában. Fő tevékenysége a húshasznú Aberdeen Angus marha tartása, de kiemelt célja volt, hogy a fogantatástól egészen a fogyasztói asztalig prémium Angus marha minőséget állítson elő a hazai vásárlóknak.

A tulajdonos Ekmann László és felesége kis családi gazdaságként 20 üszővel kezdte a tevékenységet. Mára már 85 állatuk van mely mellett az idők során a húskészítmények előállításához szükséges mangalicaállományt is telepített. A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban, Natura-2000-es területen fekvő farm a fenntartható gazdálkodást nem csupán jól hangzó szlogennek, de életszemléletnek tekinti.

A Farm 54 szabadtartásos, félintenzív hízlalást folytat. A farmon nincs kötött tartás. A marhákat a nemzeti park védett értékeinek megőrzése mellett szabadon legeltetik, és kizárólag természetes eredetű szálas és gabona alapanyagokkal takarmányozzák, abrakolják. Húsfeldolgozó üzemükben a legmodernebb technológiával dolgozzák fel a marhahúst, amelyet aztán frissen, vákuum csomagolva, szárazon érlelt formában tálcára csomagolva szállítanak értékesítésre a gasztronómiai viszonteladóknak vagy a lakossági vevőknek. Farmjuk egy ún. nyitott farm, ahol az érdeklődők, családok megismerkedhetnek az állattenyésztés és feldolgozás technológiájával, a gasztroudvaruk pedig jó hangulatú húskóstolók, steak-vacsorák, esküvők és baráti összejövetelek helyszíne.

A birtokbejáráson Ekmann László tulajdonos mutatta be a farmot, akivel dr. Palkovics László, a gödöllői Szent István egyetem rektora beszélgetett. A családi vállalkozás alapja és filozófiája a természetes környezetben előállított egészséges hazai élelmiszer kínálata, a magyar kultúrában mélyen gyökerező marhahúsfogyasztás népszerűsítése és a természeti értékek megőrzése, ápolása!

 

Iliszi Major

Az Iliszi Major a Hajdú-Bihar megyei település Komádi külterületén található. A határ közeli településen, a tulajdonos Iliszi Zoltán fiatal gazdaként 15 éve kezdte a gazdálkodást.

A kezdetekkor 10-20 darab hízóbikával indult, mely mára 1000-1200 darabos hízómarha állománnyá nőtt. A borjakat külföldről vásárolják, majd a szálastakarmányra történő szoktatás után a 2-300 kilós nevelt állatokat szintén külföldre értékesítik.

A fenntartható gazdálkodást szem előtt tartva két évvel ezelőtt pályázati forrásból tápkeverő és tápgyártó üzemet építettek, melyben maguknak állítják elő a takarmányt. A szarvasmarha telep energiaellátását teljes mértékben megújuló energiából nyerik. Az önetetőt-önitatót is a nap valamint a szélenergia segítségével működtetik, a nagyteljesítményű akkubank pedig szünetmentes tápegységként funkcionál. Az Iliszi Major családi vállalkozásként üzemel, a tulajdonos felesége és két lánya is besegít, emellett 6-7 állandó jól képzett szakembert – igény szerint többet is – foglalkoztat. Az Iliszi Major telephelye a közelmúltban két új, egyenként 1500 négyzetméter alapterületű színnel bővült, melyekben a marhák fakkokban történő elhelyezése elektronikus rendszerű, az egész telep vízellátása pedig immáron egy komplex, az uniós szabványoknak megfelelő vízszűrő berendezésen keresztül történik.

Az Iliszi Major gazdálkodása a fenntarthatóság és a transzparencia jegyében zajlik, jövőbeni terveikben pedig a további kapacitásbővülés szerepel, mely keretében még további 2-3000 darabos állományt szeretnének beállítani.

Rio Alto Kft.

Az idén 25 éves Rio Alto Kft. a nagynevű kanadai alapító halála óta egy magyar magántulajdonban lévő vállalkozás, amely húsmarha tenyésztéssel foglalkozik a dél-nyugat magyarországi régióban, Somogy megyében. 2010-ben Mihalecz András vásárolta meg a gazdaságot. Célkitűzése volt a gazdaság hatékony működtetése mellett, hogy megőrizze mindazon értékeket, melyet a korábbi tulajdonos létrehozott Magyarországon.

A társaság célja, hogy segítséget nyújtson a magyar és kelet-európai gazdáknak a marhahústermelés minőségének és hatékonyságának javításában a kanadai vörös angus genetika és nyugat-kanadai technológia bemutatásával. A Kft. Somogyudvarhely és Berzence határán gazdálkodik, telephelyük Somogyudvarhelyen található.

1998-ban az állomány dinamikus növekedése szükségessé tette, hogy újabb területeket vonjon gazdálkodás, művelés, kezelés alá a társaság. A Duna-Dráva Nemzeti Parkkal kötött megállapodás biztosította a Rio Alto Kft. számára a hosszú távú, kiszámítható gazdálkodás feltételeit. Mindennek eredményeként az állatlétszám további fokozatos növelésére nyílt lehetőség. Jelenleg 500-550 marhát legeltetnek. Az 500 anyatehénből 300 vörös angus, 100 fekete angus és hozzávetőleg szintén 100 Murray Grey fajtájú. A marhákat a természetes közegükben tartják, a telelőhelyen a növendékek három oldalról védett istállóban kerülnek elhelyezésre, a bikák is zárt helyen vannak, illetve egy 100 állatra alkalmas befogadóhely is kialakításra került. A kiváló húsmarhák genetikai állománya a kanadai Alberta államból érkezett, ahol a kft. anyacége még 1883-ban alakult. Évente mintegy 40 tenyészbika saját felhasználásra és eladásra. A cég az egyik legrégibb és legkiválóbb tenyészbika előállító az országban, de emellett a tenyészüszőt, választási üszőt és a borjút is értékesítik, a jövőben pedig márkázott hústermékekkel is szeretnének piacra lépni. A tudatos és következetes tenyésztői munkával a társaság jelentős szerepet tudott vállalni az angus fajta hazai tenyészállat piacán.

Tekintettel arra, hogy természetvédelmi területen folyik a gazdálkodásuk természetesen minden vonatkozó szabályt betartanak. Semmiféle vegyszert nem használnak, szakaszos legeltetéssel optimális helyzetben tartják az ősgyepet és még a védett madarak fészkelését is figyelembe veszik. Az eredmény pedig egészséges és boldog állatok a legelőn, jelszavuk pedig a genetikai megújulás és előrehaladás!

agrotrend.hu

 

 

 

 

                                                                           

 

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés