Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Kedvezett az enyhe idő a kullancsoknak

Tavaly összesen huszonkilenc, kullancscsípés okozta Lyme-kóros esetet regisztráltak Jász-Nagykun-Szolnok megyében, agyhártya-és agyvelőgyulladásos eset szerencsére nem volt. A vérszívóknak ismét kedvezett az enyhe tél, ami azt jelenti, a fertőzött egyedek száma is nőhet.

– Egy iskolai kirándulás után nem sokkal egy nagyobb, piros folt jelent meg a kislányom combján – mesélte esetét egy szolnoki édesanya. Gyanúja nem volt alaptalan.

fotó: pixabay.com

A gyermekorvos azt mondta, három napig mérjék a folt nagyságát, ha nő, akkor ez Lyme-kór, melyet fertőzött kullancs csípése okoz. A kokárdaszerű folt növekedett. Hónapokig tartó antibiotikumos kezelés következett, ma a kislány már tünetmentes.

– Fontos, hogy nem szabad az első pirosodástól megijedni! – hívta fel a figyelmet a Lyme-kórral kapcsolatban dr. Nagy Edit, szolnoki gyermekgyó­gyász.

– Egy hosszabb, antibiotikumos kezeléssel a Lyme-kór szépen gyógyítható, viszont nincs ellene védőoltás. A másik, fertőzött kullancs által ritkábban terjesztett betegségre, a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladásra viszont létezik vakcina, melyet a hatékonyság érdekében többször meg kell ismételni.

– Ebben az esetben néhány napon belül influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek, mint magas láz, nátha, fejfájás. Különböző központi idegrendszeri tünetek léphetnek fel, például aluszékonyság, félrebeszélés – sorolta a szakember.

Mint mondta, azért fontos, hogy a csípést követő első tizenkét órában kikerüljön a bőrből a rovar, mert annyi idő alatt még valószínűleg nem fecskendezi be a kórokozókat a szervezetbe, így mindkét betegség elkerülésére nagy az esély.

– Fontos, hogy merjük otthon eltávolítani az állatot, főleg, ha könnyen hozzáférhető helyen van – hangsúlyozta dr. Nagy Edit. Hozzátette, szerencsés, ha minden csípés helyét dokumentáljuk, hogy később könnyebb legyen visszakövetkeztetni, ha probléma van.

Az enyhe tél miatt idén is számítani lehet a kullancsok megjelenésére. A tavaszi hónapok hagyományosan a kullancsok fokozottan aktív időszakának számítanak.

agrotrend.hu / szoljon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés