Hírek
Interjú Mátrai Tiborral, az Agromag Kft. ügyvezető igazgatójával
Mátrai Tibor 1994-ben agrármérnökként végzett Gödöllőn. 25 éve családi vonalon került az Agromag Kft-hez, ahol a ranglétrát végigjárva adatrögzítőként, marketingesként majd termékfejlesztőként dolgozott. 2019-től a hazai és nemzetközi szinten is elismert cég ügyvezetője, akivel Mátrai Zoltán a vetőmag termesztésről és nemesítésről valamint az Agromag Kft. egyéb tevékenységeiről is beszélgetett.
Az Agromag Termékelőállító, Forgalmazó és Szolgáltató Kft-t a vetőmagszakmában nagy tapasztalattal rendelkező szakemberek alapították. A cél az volt, hogy a szántóföldi növények külföldön nemesített fajtáit Magyarországon meghonosítsák, képviseljék, azok vetőmagját előállítsák és értékesítsék. A cég az egyre erősödő piaci versenyben dinamikusan fejlődött, a tevékenységi köre folyamatosan bővült.
- Az Agromag Kft. tevékenysége a vetőmag teljes spektrumát felöleli, mik ezek?
A termeltetetés, feldolgozás, értékesítés, illetve az őszi kalászosok és a kender vonatkozásában a nemesítés is a cég portfóliójába tartozik. A saját márkanév alatt forgalmazott vetőmagok hazai és külföldi nemesítő intézeteknek a szántóföldi növényfajtáit képviseljük. A saját magunk által nemesített vetőmagokat exportpiacra is értékesítjük, de a kender kivételével nem a termeltetés, hanem a piacszerzés a nehezebb dió.
- Mik a legfontosabb növények?
A legfontosabb kultúránk a napraforgó Az elmúlt időszakban ezt 2000 hektáros nagyságrendben termesztettük. A 1990-es években, az ún. aranykorban a nagy napraforgó nemesítő cégek az orosz és az ukrán piacon korlátlanul tudtak növekedni, így a hazai intézetek nem egymással versenyeztek, hanem a korábbi még szovjet nemesítésű fajtákkal. Ebben az időszakban világszinten is jelentős mennyiségű vetőmagot állítottunk elő. A cég termelékenysége az óta is meghatározó a térségben, közép-kelet európai szinten az Agromag a legnagyobb, ezt a nagyságrendet úgy kell elképzelni, hogy az általunk előállított vetőmagmennyiség a teljes magyarországi vetésterületet vagy még annál is többet lefed.
- A legfontosabb partneretek a Syngenta, az általuk forgalmazott napraforgó vetőmag nagy részét is az Agromag állítja elő?
Igen, de azt tudni kell, hogy a Syngenta külföldi vetőmagokat is forgalmaz.
- Régebben azt mondták, hogy a magyarországi napraforgó vetőmag minősége kiemelkedően jó, ez vagy a mennyiség változott valamit?
A minőség csak még jobb lett! Igazság szerint a napraforgó vetőmag előállításnak földrajzilag nem Magyarország a legoptimálisabb helyszíne, ennek ellenére mégis volt már többször olyan, hogy hazai előállítású vetőmag világszinten is első vagy második helyet érte el a hektáronkénti terméshozam tekintetében. Mi igyekszünk azt szakmailag pótolni, amit az itteni éghajlat nem ad meg, ezt pedig a szántóföldeken dolgozó partnerek is elismerik.
- Milyen vetőmagokat termeltettek még?
A többi növényfaj vetőmagja tekintetében saját brandben gondolkodunk. Ezek a főbb szántóföldi növények, kukorica, őszi búza, tavaszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, triticálé, zab, szója és a már említett kender. Van egy vetőmag feldolgozó üzemünk Békéscsaba mellett Telekgerendáson, de szükség esetén külső üzemekkel is kapcsolatban vagyunk a vállalt kapacitás kielégítése érdekében. Mi magunk csak kis részben dolgozunk fel máshonnan érkező kalászost vagy szóját.
- Az előállított vetőmag értékesítése hogyan történik?
Van egy saját értékesítési csapatunk és emellett kereskedőink és megpróbálunk olyan üzletpolitikát alkalmazni, hogy kölcsönösen segítsük egymást. A hálózatunk az egész országot lefedi, de természetesen vannak olyan területek ahol jobban ismertek vagyunk és ahol kevésbé.
- A vetőmag portfóliótokban milyen újdonságról tudsz beszámolni?
Növényfajról kevésbé, növényfajtákról igen. Folyamatosan fejlesztünk, a cégünk méretéhez képest sok kisparcellás kísérleti területünk van. Idén két új kukorica hibridünk jelent meg a Kulák és a Beáta. őszi kalászosok között is minden évben legalább 1-2 új búza és árpafajtát hozunk ki. Árpában most az Arizona fantázianevű jelenik meg a piacon, őszi búzában pedig a Princesse, ami egy nagy termőképességű fajta. Szintén újdonság nálunk a növénykondicionáló, az Albit nevű termékünket a korábbi években teszteltük és idén került piacra. Ez a szárazság ellen is próbál valamit tenni, ami jelenleg eléggé aktuális…
- Hogyan látod, a vetőmag termeltetésnek milyen jövője van Magyarországon? Ehhez ugye kellő izolációs távolságok kellenek, gondos gazda, aki ezzel törődik…
Ez valóban némi kihívást okoz. A napraforgónál elsősorban, ott elővetemény korlátozás, izolációs korlátozás van és valóban meg kell találni azt a gazdát, aki a megfelelő szaktudással, igényességgel és akarattal áll hozzá. Azt látjuk, hogy ez globális szinten sem egyszerű.
- Köszönöm a beszélgetést és további sikereket kívánok!
Köszönöm és hasonló jókat kívánunk mi is a gazdáknak és persze csapadékot, mert nagy szükség lenne rá!
Az interjú az Agrotrend Csoport videós oldalán is megtekinthető: