Hírek

Így dolgozik a preparátor

A nemzetközileg elismert nagykanizsai preparátor, Gémesi Tamás több mint két évtizede dolgozik ezen a szakterületen. Preparálási palettájának sokszínűségéről és igényes munkáiról ismert szakember, több elismerő díjat is magáénak tudhat. Egyike ezeknek a 2014-ben, Longaronéban megrendezett Európa-bajnokságon elért kimagasló eredménye; leopárdos kompozíciójáért és a legjobb környezet kategóriában ezüstérmet kapott, illetve egy általa preparált rókafej is 2. helyezést ért el.

Sikeres vadászatot követően, a preparátorhoz szárított vagy nyers formában érkezik az elejtett állat bőre. A bőrt néhány hétig sóban tárolják, hogy a baktériumok ne tegyenek kárt benne. Ezt követően a bőrt megfelelő vegyszeres oldatban áztatják. A bőr kikészítésének első lépései az úgynevezett csávázás majd a cserzés – írja a hunormagazin.hu.

A kikészítési idő függ az állat bőrének vastagságától. Antilop esetében ezért a kikészítési idő jóval rövidebb, mint mondjuk egy elefánt vagy krokodil esetében. Majd következik a bőr vékonyítása, zsírtalanítása, tisztítása, varrása, szegélyezése. Tehát minden olyan folyamat, ami szükséges az állatbőr további munkálataihoz vagy az úgynevezett „öltöztetéshez”. Következő lépés a bőr formára (sablonra) való ráépítése. Manapság rengeteg forma elérhető, ezért ez a munkafolyamat sokkalta könnyebb, mint mondjuk 10 évvel ezelőtt.

Amerikából, Németországból a sablonok könnyen rendelhetők, és előnyük, hogy újra hasznosíthatók a formázást követően. A bőrnek megfelelően alakítják majd az adott sablont, ami már kevésbé egyszerű feladat. Az állat felöltöztetését követően van egy száradási idő, ami az állat szőrének mennyiségétől függ; 3 héttől akár 2-3 hónapig is terjedhet. Dúsabb szőrű állat esetében ez hosszabb (pl. medve vagy pézsmatulok). Száradás után jönnek a „késztermékesek”, akik az adott anatómiának megfelelően alakítják az állat küllemét, varrási hibák, bőrhibák korrigálását végzik.

Ha kész az állat, akkor kezdenek neki a dioráma elkészítésének. A dioráma az az alap, amelyen az állat megáll. A dioráma kialakításánál törekszenek a harmonikus megjelenítésre, az adott állat életvitelének, élőhelyének és természetes környezetének megfelelően. Az állat szemét minőségi német és amerikai üvegszemmel helyettesítik, illetve az állkapocs műgyantából készül. Utómunkálatnak nevezhető a további kisebb korrekciók elvégzése, ilyen a szőr festése vagy egyéb apró esztétikai hibák javítása. E munkafolyamatok végeztével készül el teljesen egy preparátum, több hónap elteltével. 

Gémesi Tamás végül megemlítette, hogy ez egy olyan szakma, ahol a türelem kulcsszerepet játszik. Rengeteg időt és energiát vesz igénybe az alapos, aprólékos munka. Számára mindez nem csak munkát, hanem szenvedélyt és elkötelezettséget is jelent. A kitartás és az alázat pedig meghozza a várt eredményt. 

agrotrend.hu / Török Henrietta Kinga, hunormagazin.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés