Hírek
Idén is a lucfenyő a legkeresettebb
Javában árulják már a karácsonyi ünnep ékét, a fenyőfát. Bár ma már teljesen megszokottnak számít az egyébként teljesen élethű műfenyő is, sokan továbbra is az élő növényhez ragaszkodnak. A fenyőillat valóban hozzátartozik az ünnepi érzéshez. Többen már csak emiatt is megállnak nézelődni a faárusoknál, felmérve egyúttal az idei kínálatot.
A korábban évente fenyőfát vásárlók öt-hat százaléka tartja elképzelhetőnek, hogy a vírushelyzet miatt idén nem állít hagyományos karácsonyfát – derült ki egy agrárszakmai portál felméréséből. Azt lehet hallani, hogy fenyőből is kevesebb van az idén. Mindez azonban nemigen érezhető a megyei felhozatalon – írja a szoljon.hu.
fotó: pixabay.com
– Eddig még nem tapasztaltam visszaesést. Az új és a visszatérő vásárlóim is keresik a fenyőket – mondta Kóta János is, aki Jászberényben árulja az örökzöldeket.
– A fiatalok körében keresettek a Nordmann- és az ezüstfenyők, az idősebb korosztály pedig inkább a lucfenyőt veszi. Az árakat darabárban határoztuk meg. Ennek alapján például egy két méter negyven centis Nordmann-fenyő mintegy tizennégyezer, a százhetven centis tízezer forintba kerül – tette hozzá a fenyőárus.
A megyeszékhelyen is sokfelé válogathatunk a fenyőfák közül. A vásárcsarnoknál minden évben bőséges a felhozatal.
Terenyei Joachim őstermelő kétezer-hétszáz négyzetméteres területen két, két és fél ezer fát nevel, zömében lucot. Több mint harminc éve ezzel foglalatoskodik Martfűn. Mint mondta, idén az aszályos időjárást megsínylették a fenyők is, rengeteget kellett öntözni. A szolnoki piacon december 11-én kezdett árulni.
– Azt tapasztalom, hogy a járvány miatt nagyon kicsivel kevesebben keresik most az élő fenyőt. De aki korábban tőlem vásárolt, az kitart az élő mellett. Legtöbben még mindig a hagyományos lucot keresik, ez a legillatosabb. Hűvösön kell tartani karácsonyig, akkor nem hullajt.
– Én egyébként is egy-két héttel ezelőtt vágtam ki az eladásra szánt fákat, nem úgy, mint az ország más részéről hozott fenyők esetén. Az a baj, hogy megyénkben is sok olyan árus is őstermelőnek mondja magát, aki nem maga termeli, hanem máshonnan szerzi be a fát – mutatott rá.
– Négy-öt év, míg egy fenyő annyira megnő, hogy árulni lehessen, hat-nyolc év, mire magas lesz, ezt nem mindenki vállalja…
fotó: pixabay.com
Terenyei Joachim maga is lucfenyőt állít minden évben, sőt, két gyermekének a családja is ehhez a hagyományos fajtához ragaszkodik. E fajtából nevel legtöbbet. Ennek ellenére árul ezüstöt és Nordmann-fenyőt is.
Dudás Éváék minden évben árusítanak fenyőfákat. Egy hete kezdték.
– A fák Zala és Somogy megyéből valók, Surd, illetve Beszterce településről. A vásárlók még nem igazán viszik őket, többnyire inkább nézelődnek, érdeklődnek. Pedig tavalyhoz képest nem emeltünk árakat, a lucnak három-, az ezüstnek négy-, a Nordmann-nak pedig hatezer forint métere.
De nemcsak a piacoknál, bevásárlóközpontoknál keresgélhetjük a díszíteni valót. Például a megyeszékhely Szolnok ispán körúti parkolóban is sorakoznak a tűlevelűek. Az ott áruló Dajka József a Zala megyei Surdon termeli fenyőfáit, eladni pedig évek óta Szolnokon szokta, talpakat is tud adni hozzá.
– Savanyú, agyagos a talaj arrafelé, így mást nem tudunk termeszteni – árulta el.
– December 5-én érkeztünk Szolnokra. Azt tapasztalom, hogy még nagyon az elején járunk a fenyőszezonnak. A karácsony előtti hat-nyolc napban szokott roham lenni egyébként is a fákért. Jó kérdés, hogy az idén milyen szezont zárhatunk majd. Idáig az ezüstfenyő tűnik a legkeresettebbnek.
Most is akadnak persze, akik itt igyekeznek megtalálni a legideálisabbnak gondolt fát. Koller Szandra például a szülei számára keresgélt a termetes örökzöldek között. Kicsi nem jöhetett szóba, mint mondta, édesapja kimondottan a nagy méretűt szereti.
agrotrend.hu / szoljon.hu