Hírek
Hétszámjegyű volt a tavalyi legmagasabb összegű parlagfűbírság
A Világgazdaság számolt be róla, hogy hatszorosára nőtt egy év alatt a parlagfüves csúcsbírság, ugyanakkor az összes kiszabott növényvédelmi bírság a hatóság szerint évről évre csökkenő tendenciát mutat.
Tavaly összesen 108 millió forint bírságot szabtak ki kül- és belterületen az allergiások millióinak életét megkeserítő gyomnövény, a parlagfű miatt – közölte a VG-vel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A kiszabott növényvédelmi bírság a hatóság szerint évről évre csökkenő tendenciát mutat:
2020-BAN 127,5 MILLIÓ FORINT BÜNTETÉST SZABTAK KI A GYOMNÖVÉNNYEL FERTőZÖTT TERÜLETEK MIATT, MÍG EGY ÉVVEL KORÁBBAN MÉG 136 MILLIÓRA BÍRSÁGOLTÁK A SZABÁLYSÉRTőKET.
A legmagasabb bírság egymillió forint volt
Azt tapasztalják a Nébihnél, hogy a gazdák tudatosabbak, jobban odafigyelnek arra, hogy a területükön lehetőség szerint ne érje el a parlagfű a virágbimbós állapotot, hiszen a hatályos jogszabályok szerint ekkor már növényvédelmi bírságot kell kiszabni. Kérdésre válaszolva azt írták, a bírság mértékét a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a parlagfűvel való felületi borítottság határozza meg.
A GYOMNÖVÉNY ELLENI VÉDEKEZÉSI KÖTELEZETTSÉG ELMULASZTÁSA ESETÉN 15 EZERTőL 5 MILLIÓ FORINTIG BÜNTETNEK.
A maximum bírságot tavaly egyetlen esetben sem rótták ki, a hivatal adatai szerint a legmagasabb büntetési tétel egymillió forint volt. Ez egyébként magasnak számít, hiszen 2020-ban a gyomnövény miatt kiszabott csúcsbírság összege mindössze 150 ezer forint volt.
Érdekesség, hogy belterületen tavaly összesen 1,5 millió forintra büntették a szabályszegőket, egy évvel korábban pedig 8,5 millió forintra. Esetszámok tekintetében is történt változás: míg tavaly összesen 2110 bírsághatározat született, addig egy évvel korábban félezerrel több. A tavaly elindított Parlagfű Bejelentő Rendszeren keresztül összesen 2816 észrevételt tettek, a legtöbb bejelentés Pest megyéből érkezett tavaly és tavalyelőtt is.
Fotó: Origo
Kétmillió allergiás
Magyarországon minden ötödik ember allergiás, és a számuk folyamatosan nő. Allergiagyógyszerekre, antihisztaminra, orrsprayre évente 40-50 milliárd forintot költenek a pollenérzékenyek, de legalább ennyit kifizetnek allergológusra is – mondta a VG-nek Kelen Andrásné, a ParlagfűPollen No Egyesület elnöke. A civilszervezet vezetője szerint szigorítani kellene az ellenőrzéseket, mert a parlagfűvel szennyezett területeknek csak kevesebb mint 1 százalékát találják meg, és még ezeken a helyeken sem biztos, hogy beindul a közérdekű védekezés.
agrotrend.hu / Origo