Hírek

Gyilkos lódarazsak tizedelik Észak-Amerika méhállományát

Ázsiából származó agresszív lódarazsak telepedtek le Észak-Amerika nyugati partjainál, és méhkolóniák gyors megsemmisítésére is képesek. Japán szakértők mégis azt állítják, a „gyilkos darazsak” a tágabb értelemben vett ökoszisztéma szerves részét képezik.

A helyi hatóságok az Egyesült Államok csendes-óceáni partvidékén és Kanada Brit Columbia tartományában már mérlegelik, miként szabadulhatnának meg a veszélyes rovaroktól – írja az Index. Csupán a kanadai térségben hét fészket azonosítottak. Az itt terjeszkedő – egyébként Koreában, Japánban és Ázsia szárazföldi részén honos – rovarok többkaptárnyi méhet pusztítottak el.

Több hasonló esetet jegyeztek fel a szomszédos Washington államban. Ott a lódarazsak ráadásul embereket is megcsíptek. A fullánk döfése minden más rovaréhoz képest sokkal fájdalmasabb. Ez érthető, hisz a lódarázs sokkal nagyobbra nő némileg békésebb rokonainál.

AZ ÉSZAK-AMERIKÁBAN TALÁLT EDDIGI LEGNAGYOBB PÉLDÁNY 4,5 CENTI HOSSZÚ VOLT, TESTHOSSZÁT PEDIG MÉG 6 MILLIMÉTERREL MEGTOLDOTTA A MÉRETES FULLÁNK.

A világ eddig ismert legnagyobb lódarazsait találták meg

A világ eddig ismert legnagyobb lódarazsait találták meg

Több mint fél centis a fullánkja. És ez csak a dolgozó, a királynőt még nem találták meg, az még nagyobb lehet.

Egy Kínában felfedezett új alfaj azonban még ennél is nagyobb. A 9,35 centiméter szárnyfesztávolságú példányt a kínai Jünan tartományban, a mianmari határ mentén fedezték fel. A robotoló darázs testének hossza 6 centiméteres, kaptárának belső átmérője eléri a két métert. A szakemberek száz példányt gyűjtöttek be a félelmetesen nagy ázsiai óriás lódarázsból (Vespa mandarinia). A tudósok úgy vélik, a faj királynője még a dolgozóknál is nagyobb.

A lódarazsak általában erdős hegyvidéki térségben telepednek le, és korhadt fák odúit foglalják el először. Más rovarokkal, mindenekelőtt hernyókkal táplálkoznak, de a fanedvet és a mézet sem vetik meg.

Méhkolóniákat irtanak ki

„Néhány tucatnyi dolgozó Vespa mandarinia levezényelt támadása alig pár óra alatt 25-30 ezer méhhel végezhet” – figyelmeztet Conrad Bérubé. A kanadai méhész és entomológus szerint a lódarazsak nagy veszélyt jelentenek a méhészetre és az ehhez kapcsolódó teljes iparágra.

JAPÁN ÁTSZÁMÍTVA ÉVI 7,5 MILLIÁRD FORINTNYI JENT KÖLT A LÓDARAZSAK FÉSZKEINEK MEGSEMMISÍTÉSÉRE, DÉL-KOREA ENNEK 60 SZÁZALÉKÁT. AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN ÉVI 30 MILLIÓ DOLLÁRT (9 MILLIÁRD FORINTOT) EMÉSZT FEL A LÓDARAZSAK IRTÁSA.

Bérubé maga is részt vett egy lódarázsirtási akcióban a Vancouver-szigeten 2019 novemberében. A szokásosnál is óvatosabb volt.

VÉDőÖLTÖZETÉT A CSUKLÓKNÁL ÉS A BOKÁKNÁL KEVLÁRPÁNTOKKAL ERőSÍTETTE MEG, MÉGIS LEGALÁBB HÉT DÖFÉST TAPASZTALT. A FÁJDALOM OLYAN, MINTHA „FORRÓ RAJZSZÖGEKKEL DÖFKÖDTÉK VOLNA A TESTEMET” – EMLÉKSZIK VISSZA GYÖTRELMES ÉLMÉNYEIRE.

A gyilkos lódarazsak évente nagyjából 50 ember haláláért tehetők felelőssé Ázsiában. A méhkaptárakat Kanadában csapdákkal és a bejárat szűkítésével próbálták oltalmazni, de „egyik eljárás sem volt elégséges vagy hatékony” – mondta a méhész.

Más invazív vagy a világ más részén mesterségesen betelepülő fajokhoz hasonlóan a lódarazsaknak nincs természetes ellenfelük. A helyi növény- és állatvilág nem fejlesztett ki hatékony védekezőmechanizmusokat, mivel korábban nem volt kitéve ilyen fenyegetésnek.

AZ AMERIKAI MÉHEK PÉLDÁUL – SZEMBEN A JAPÁN MÉHEKKEL – EGYÁLTALÁN NEM TANULTAK MEG VÉDEKEZNI ELLENÜK, ÉS ÍGY AKÁR EGYETLEN ÁZSIAI LÓDARÁZS PÁR ÓRA ALATT KÉPES KIIRTANI EGY TELJES MÉHKAPTÁRT. 

Sikerült megsemmisíteni a gyilkos lódarazsak első fészkét az Egyesült Államokban

Sikerült megsemmisíteni a gyilkos lódarazsak első fészkét az Egyesült Államokban

Kiszippantották őket az entomológusok.

A Washington állambeli Blaine-ben az első ázsiai lódarazsakat 2020 júliusában fogták el. Fogselyemmel miniatűr rádióadót szereltek rájuk, és az egyikük végül elvezette az entomológusokat a kosárlabda nagyságú fészket rejtő fához. A fészek 100–200 darazsat rejthetett. A védőfelszerelést viselő kutatók egy csövön keresztül szippantották ki a rovarokat az odújukból. Kivágták az egész fát is, hogy meggyőződjenek róla, minden kártevőt sikerült elpusztítaniuk, illetve hogy megállapítsák, távoztak-e a fészekből korábban királynők, amelyek újabb és újabb fészkeket alapíthatnak.

Kegyetlen ragadozók

„A lódarazsak kegyetlen ragadozók ugyan, de sok a velük kapcsolatos tévhit is” – mondja Kevin Short, a Tokiói Egyetem professzora, aki 35 éve tanulmányozza a rovarokat.

A JAPÁN MÉDIÁBAN „GYILKOS” DARAZSAKNAK NEVEZIK őKET.

Ez azonban megtévesztő és félrevezető, ugyanis kimondottan hasznos a szerepük. Miután hernyókkal táplálkoznak, elpusztítják őket, így védik a terményt, amit viszont a hernyók pusztítanának el – mondja a professzor. Kevin Short szerint a japán termelők „üdvözlik” a lódarazsak jelenlétét.

Több évtizedes kutatómunkája során Shortot egyetlen darázscsípés sem érte. Azt mondja:

CSAK AKKOR TÁMADNAK, HA OTTHONUKAT, FÉSZKÜKET ÉRZIK VESZÉLYBEN, ÉS AKKOR IS CSAK KÉSő őSSZEL, AMIKOR ELőKÉSZÍTIK A KÖVETKEZő ÉVI KIRÁLYNő FÉSZKÉT.

A méhek – a professzor szerint – hatékony védekezési mechanizmust dolgoztak ki a lódarazsakkal szemben. „Labdába” formálódva nyüzsögnek és rajzanak a kaptárukat támadó lódarázs körül, és ezzel hőt gerjesztenek. A betolakodó testhőmérséklete egyszer csak elér addig a pontig, amikor a rovar feladja, felforr, és elpusztul.

Az Európából Észak-Amerikába telepített méhek ezt a trükköt egyelőre még nem sajátították el. Rajba szervezett támadás helyett egyenként repülnek rá a lódarázsra, amely erős állkapcsával egyszerűen lefejezi a méheket.

A belépési útvonal

Kanadában és az Egyesült Államokban még mindig nem sikerült feltérképezni, miként jutottak el az Ázsiában honos rovarok Észak-Amerikába.

VÉLHETőEN HASONLÓ MÓDON, MINT FRANCIAORSZÁGBA – MONDJA BÉRUBÉ. OTT KÍNÁBÓL ÉRKEZő VIRÁGCSEREPEK KÖZÖTT MEGBÚJÓ LÓDARAZSAK TELEPEDTEK LE.

Feltehetően ugyanígy érkeztek a lódarazsak Észak-Amerikába is, ahol a kínai cserépedényeket kertészetekben árusítják. A cserepek egyébként remek téli búvóhelynek számítanak a rovarok körében.

Bérubé szerint az Ázsiából érkező szállítmányok tételes átvizsgálásával és a felfedezett kolóniák azonnali elpusztításával lehetne megelőzni a lódarazsak tömeges elterjedését.

agrotrend.hu / Index

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés