Hírek

Engedményt kapott a Mohácson épülő óriásvágóhíd

Enyhültek az önkormányzat és a vágóhíd közötti, a helyi munkaerő foglalkoztatására vonatkozó megállapodás feltételei. Az „MCs” Vágóhíd Zrt. a mohácsi önkormányzattal kötött megállapodása szerint 2017. december 31-ig 300, majd a következő évben további 50 fő helyi munkavállalót alkalmaz, és foglalkoztat legalább öt évig.

Eddig az volt a kitétel, hogy ha a foglalkoztatás szintje akár csak egy fővel is elmarad a vállaltaktól, a 180 millió forintot, amit a telek megvásárlásakor kedvezményként kapott a cég a várostól, egy összegben vissza kell fizetnie.

Az „MCs” Vágóhíd Zrt. azonban kezdeményezte a döntés módosítását azzal, hogy ha csak néhány fővel lesz kevesebb a mohácsi munkaerő a megállapodásban szereplő létszámnál, ne kelljen a teljes összeget megfizetniük. Többszöri egyeztetést követően végül egy húszszázalékos sáv bevezetéséről döntöttek, amit a képviselő-testület múlt pénteken hagyott jóvá. Eszerint a 180 millió forint egészét akkor kell visszafizetniük, ha a vállalt 80 százalékánál kevesebb helyi munkaerőt foglalkoztatnak. Ha ezen felüli a létszám, de nem éri el a megállapodásban szereplőt, akkor az elmaradt dolgozók számával arányos a visszafizetendő összeg.

Dolgozónként 600 ezer forint

Ha 2017-ben a vágóhíd neki felróható módon nem vesz fel 300 helyi munkavállalót, de legalább 240 mohácsit alkalmaz, akkor elmaradt dolgozónként 600 ezer forintot köteles visszafizetni a városnak. Ha 2018–2022 évek bármelyikében éves átlagban a helyi munkavállalók száma nem éri el a 350 főt, de legalább 280 mohácsit foglalkoztatnak, akkor az elmaradt munkaerő után fejenként 514 280 forintot fizet vissza a cég. Ha ezek alatti a felvettek száma, azaz nem éri el a vállalt létszám 80 százalékát, 180 millió forint a kötbér.

Inkább a külföld a vonzó?

Számítások szerint a vágóhíd mintegy 570 – ami a logisztikai fejlesztés okán további 200–210 fővel bővülhet – embernek ad majd munkát, közülük 500 fizikai állományú. Utóbbiak fele szakmunkás, a másik fele betanított munkás lehet. A helyi munkaerő-feltöltést könnyítené, hogy több kisebb húsüzem is bezárt a körzetben, ugyanakkor az így felszabadult szakmunkások közül már sokan elmentek külföldre dolgozni. A vágóhíd építésének hírére Mohács térségében megindult ugyan az iskolarendszerű húsipari szakmunkásképzés, ám ez inkább hosszú távon biztosít utánpótlást, hisz legkorábban jövőre végezhetnek az első osztályok.

A mohácsi létszám feltöltésénél számításba vették a bezárásra ítélt pécsi Pick-üzem dolgozóit, ám a megyeszékhelyről csak kevesen vállalnák a napi ingázást, a legtöbben itt is külföldi munkavállalásban gondolkodnak.

agrotrend.hu / bama.hu  

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés