Hírek

Demográfiai korlátok a hazai a munkaerőpiacon

A szeptemberi adatok szerint a munkanélküliségi ráta 4 százalékon áll Magyarországon, vagyis lényegében öt hónapja stagnál a mutató. Ráadásul nem csak az arányszám változatlan, de gyakorlatilag a munkanélküliek számában is alig van fluktuáció. Augusztusról szeptemberre csupán minimálisan változott a munkanélküliek száma, így az továbbra is 195 ezer fő körül alakul. A részletes adatokat megvizsgálva ugyanakkor egy rendkívül érdekes folyamat rajzolódik ki.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján továbbra is stabilitás jellemzi a hazai munkaerőpiacot – írja közleményében Virovácz Péter, a bank vezető elemzője, írta a Világgazdaság. A gazdaságilag aktívak száma egy hónap alatt közel 8600 fővel emelkedett és közülük 8100 fő egyből el is helyezkedett a munkaerőpiacon, vagyis a foglalkoztatottak számát növelte. Ez jól mutatja, hogy milyen jelentős felszívó ereje van jelenleg a magyar munkaerőpiacnak. Egyre több szektorban jelentkezik munkaerőhiány, miközben a munkaerő kínálata továbbra is korlátozott és az új belépők/visszalépők szinte egyből el tudnak helyezkedni. Mindemellett azonban érdemes azt is megjegyezni, hogy a munkanélküliek számának stagnálása munkaerőpiaci súrlódások jelenlétére, sőt talán erősödésére utal. Hiszen ilyen jelentős munkaerő iránti igény mellett sem tud mérséklődni az állás nélküliek száma. Itt vélhetően jelentős lokalizációs valamint kvalitásból eredő eltérések játszanak szerepet a kereslet és a kínálat között.

Fotó: MTI

A KSH júliusban módszertani változtatást hajtott végre az adatok számításában. Ez azonban azzal járt együtt, hogy már nem közlik havi szinten a potenciális munkaerő-tartalék alakulását. Megítélésünk szerint pedig jelenleg ez lenne a hazai munkaerőpiac állapotának legfontosabb fokmérője. A Heti Monitorból rendelkezésre álló háromhavi adatok alapján a trend továbbra is egyértelmű: folyamatosan és jelentősen csökken a potenciális munkaerő-tartalék, ami egyre inkább súlyosbítja a munkaerőhiányt.

A gazdaság tehát dinamikusan bővül, de közben a munkáltatók nem képesek betölteni az újonnan létrejövő (vagy épp régóta meglévő) üres álláshelyeket. Ez alapján tehát már a munkaerőpiac is utolérte a válság előtti állapotát. Mindez jelentős munkahelyi fluktuációt hozhat, folyamatosan emelve a gazdaságban a bérnyomást. Értelmezésünk szerint a mai adatok továbbra is a várhatóan erősödő inflációs nyomásra világítanak rá.

Előre tekintve nem számítunk arra, hogy a Covid negyedik hulláma jelentős munkaerőpiaci problémát generálna, vagyis összességében egy nagyon lassú ütemben javuló, rosszabb esetben inkább stagnáló munkaerőpiaci helyzettel számolunk – jegyezte meg Virovácz Péter. Év végére 3,8 százalék közelébe mérséklődhet a munkanélküliségi ráta, ugyanis az egyre erősödő munkaerőhiány talán képes lehet felszívni a tartós munkanélküliek egy kis részét, így mérsékelve a munkanélküliek számát és arányát egyaránt.

Demográfiai korlátok

Szeptemberben tovább emelkedett a foglalkoztatás, amely a gazdaság folytatódó kilábalását mutatja – írja Molnár Dániel, a Századvég makrogazdasági elemzője. A foglalkoztatás ezzel már érdemben meghaladja a válság előtti szintjét, ugyanakkor szerkezetét tekintve történtek átalakulások. A munkaerőpiaci bővülés elsősorban az elsődleges munkaerőpiacon ment végbe, mivel a közfoglalkoztatás keretében dolgozók száma csökkent a járvány előtti szinthez képest, bár hónapok óta 90 ezer fő körül stagnál. Mérséklődött emellett a magyar háztartásban élő, de külföldi telephelyen dolgozók száma is, ők a járványhelyzetre tekintettel hazatérhettek.

A munkaerőpiac bővülése a következő időszakban tovább folytatódhat, amennyiben nem kerül sor a gazdaság széles körét érintő lezárásokra, illetve sikerül orvosolni az olyan kínálati oldali problémákat, mint az egyes ágazatokat érintő alapanyaghiány vagy az energiaárak emelkedése. Ugyanakkor a munkaerőpiac fokozatosan demográfiai korlátokba ütközhet, amely a munkaerőhiány erősödését, és így a bérek emelkedését vonhatja maga után.

agrotrend.hu / Világgazdaság

 

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés