Hírek

Az orosz-ukrán háború mezőgazdasági hátteréről

A korábbiakban már elemzésre került, hogy az Ukrajna és Oroszország között zajló háborúnak, milyen gazdasági hatásai vannak jelenleg, illetve milyenek várhatóak hosszútávon. A továbbiakban pedig szeretnénk egy kicsit részleteseben bemutatni, hogy a két ország milyen mezőgazdasági adottságokkal rendelkezik, amivel ekkora hatást tudnak gyakorolni az egész világgazdaságra.

Ukrajna 42 millió hektáron gazdálkodik mely terület termésének a mennyisége az ország lakosságának több mint a tízszeresét képes ellátni élelmiszerrel. Az ország export tevékenysége lassan érte el ezt a mai szintet, amikor is az itt megtermelt növények -árpa kukorica, rozs, repce, napraforgó – illetve az ezekből készült különböző termékek az egész világ számára – így az Európai Unióban is- szinte már nélkülözhetetlennek számítanak. Manapság, ha az ember körbe néz az élelmiszerek között szinte mindegyikben megtalálható napraforgó- vagy repce olaj, illetve különböző izocukrok, melyek előállításához nélkülözhetetlen alapanyag a kukorica. Európa összes mezőgazdasági termőterületének 19%-a Ukrajna területén található meg, mely termőterületek kimagasló adottságokkal rendelkeznek. A gazdálkodók nagyon hatékonyan folytatják a mezőgazdasági tevékenységüket, ennek köszönhető az a kimagasló mértékű export, amit Ukrajna bonyolít.  

A háború következtében azonban az ország területén korábban megtermelt terményeket, illetve a belőlük készült termékeket sem fogják tudni exportálni. Ez a folyamat egy erőteljes takarmány áremelkedést is eredményez, amely elsősorban az állattenyésztési ágazatot sodorja veszélybe, ugyanis az állattartóknak muszáj megvenniük a drága takarmányt is -a fennmaradásuk érdekében- azonban ez a növekedés a felvásárlási árban nem realizálódik, főleg abban az esetben, ha a szerződéskötés korábban történt, mint ahogyan ez a gazdaságot is érintő háború elkezdődött volna. Ez a probléma pedig akár a kisebb állattartó telepek csődjéhez is vezethet, amely további gondokat generálhat a gazdaságban. Fontos tényező még, hogy az európai napraforgó olaj 88%-a, a repce 41%-a és a méz 26%-a  Ukrajnából származik.  Ukrajna esetében, ha a 2021-es évet vizsgáljuk 7,7 millió hektáron történt a gabonatermelés, amelyről rekord mennyiségű 86 millió tonnányi gabonát takarítottak be, ezzel szemben 2022-ben ez a vetésterület 39%-kal csökkenhet így csak 4,7 millió hektáron történhet meg a tavaszi olajnövény vetése. (Forrásért kattintson ide)

Oroszország mezőgazdasági adatait vizsgálva az ország teljes területének a 7%-án folyik mezőgazdasági tevékenység, amely terület 80 millió hektárra tehető. Ezeken a területeken elsősorban búzát, árpát rozst, kukoricát, kölest, hajdinát és rizst termelnek. Oroszország elsősorban gabonaféléket és nyers anyagokat exportál a világ különböző országaiba. A háború következtében azonban március 15-től egészen június 30-ig betiltotta a búza, a rozs, az árpa és a kukorica exportját, amely még tovább nehezíti azon országok helyzetét, akik az oroszexportra támaszkodtak eddig. Ennek a döntésnek elsősorban az volt a célja, hogy Oroszországban maradjon a többlettermék és így képesek lesznek meggátolni az élelmiszer árak emelkedését. A 2021-s évben az Európai Unió ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere Oroszország volt. Az áruimport viszonylatban pedig Oroszország a harmadik legnagyobb partner. Az országból érkező legjelentősebb import termék az energia volt, amelynek aránya -az össze importból- 62% volt, azonban várhatóan ez a szám a bekövetkezett drágulások miatt az idei évben növekedni fog.

Ezen energia drágulások hatása más termékek árának az emelkedését is magukkal vonzzák. A növekvő energia áraknak köszönhetően a mezőgazdasági termeléshez szükséges műtrágya árak is drasztikus emelkedést mutatnak, amely miatt a gazdák egy jelentős hányada már nem is vásárolja meg a termékeket. Magyarország oroszországi exportjának a 48%-a feldolgozott termékekből áll, melyek elsősorban vegyi áruk, továbbá  40%-os részesedésünk van a gépek és a szállítóeszközök termékcsoportból. Az élelmiszer és az élőállat termékcsoport exportja pedig 9%-os részt képvisel. A bevezetett gabona export tilalom azonban hazánkat is és a környező országokat is negatívan fogja érinteni, viszont ezt a problémát az elmaradott országoknak nehezebb lesz áthidalni, mint a fejlettebb országoknak.  Ennek elsősorban az az oka, hogy az Európai Unió országainak jelentős része képes eltartania saját magát, de vannak olyan termékek, amelyekből behozatalra szorul.

A két ország mezőgazdasági összehasonlításából egyértelműen látszik, hogy jelentős hatást gyakorolnak a világ gazdaságára, ennek következtében az emberek megfelelő szintű élelmiszer ellátására is, és a kialakult háborús helyzet hosszú távú hatása megfigyelhető lesz az egész világon.

Törös Ramóna

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés