Hírek

Az iregi méz adja az egyik legjobb magyar minőséget

Az Iregi Méhészet sikerét ünneplik Iregszemcsén, miután a családi vállalkozás tulajdonosa, Szabó Tamás Édesharmat elnevezésű terméke elnyerte az „Év kiváló magyar Méze 2019” címet.

A XII. Gyulai Méz- és Mézeskalács fesztiválon az egyéb elnevezésű kategóriában lett aranyérmes Szabó Tamás méze, az Édesharmat, amely kétszázhetvenkettő méhészetből beküldött termékkel versenyzett – írja a teol.hu.

fotó: KSH

– Igazából meglepetés volt, nem is mertem remélni, hogy sikerül eredményt elérnünk – mesélte a teol.hu-nak a boldog nyertes, akinek a felesége már bizakodóbb volt, ő küldte ugyanis a mézmintát a versenyre.

A díjjal egy serleg és egy oklevél járt, maga az elismerés pedig, ahogy Szabóné Bódog Alexandra elmondta, nagy örömöt és boldogságot hozott a családjukba. És hogy mitől különleges az ország egyik legjobb méze?

– Egyrészt attól, hogy nincs minden évben – válaszolta meg a kérdést Szabó Tamás felesége, hiszen a mézfajta jellegzetessége, hogy a méhek nem a növények nektárját, hanem a tölgyerdő ragacsos nedvét gyűjtik össze. Abból készítik el a mézet, amely így különleges, már csak azért is, mert nem mindenki ízlésének felel meg.

– Főzéshez épp ezért nem igazán ajánljuk, hiszen az íze és az illata karakteres. Mi szeretjük limonádéba, vajas kenyérre tenni, de magában kanalazva a legjobb – mondta Szabóné Bódog Alexandra.

A Szabó család harmadik generációs méhész-család, Szabó Tamás szülei, nagyszülei is foglalkoztak méhekkel, igaz ők még csak hobbi szinten. A családfő gazdasági agrármérnökként végzett, jelenleg főállású őstermelő.

Egy véletlennek köszönhetően lett nagyszabású méhészete feleségével. A szülői házuk redőnyszekrényébe ugyanis méh­család költözött, így először egy, majd öt–tíz, végül az idei évben jelenleg már százhúsz méhcsaláddal rendelkeznek.

Szabó Tamás foglalkozik a méhekkel, felesége, Alexandra az etetésüknél, és az úgynevezett pergetésnél van jelen, valamint háttérmunkákat végez, mint például a mézek szűrését, üvegezését, címkézését.

Évente ezerötszáz kilogramm mézet állítanak elő, amelyből ötven–nyolcvan kilogrammot tesz ki a díjnyertes mézharmat.

Összesen kilenc mézfajtát készítenek, emellett még közel százharmincféle méhviasz gyertyát is előállítanak.

Szabóné Bódog Alexandra egyébként szintén nyertese a múlt szombati versenynek, a Méhviasz versenyen két gyertyája nyert, és kapott arany minősítést.

Szabó Tamás elmondása szerint azért lett méhész, mert szereti a természetet, a mestersége nem a szűk keretek közé szorított állattartást képviseli, és tele van kihívással.

– Az állattartás szegmensében ez egy kis terület, tulajdonképpen egy kreatív szakma, amelyben nincsenek kidolgozott technológiák. Azt lehet mondani, hogy szinte minden méhész másképp csinálja, jellemzően tanulunk egymástól és sokat barkácsolunk – ismertette Szabó Tamás, az Iregi Méhészet tulajdonosa.

Kérdésünkre elmondta, hogy mivel a méhészetben a méhek úgymond családi egységekben vannak elhelyezve, ezért egy idő után jól felismerhetőek. Legalábbis a méhész meg tudja azokat különböztetni. Van, amelyik agresszívabb, jobban védi a területét, ezért az Iregi Méhészetben folyamatosan szelektálnak közöttük, és a nyugodtabb családokat igyekeznek szaporítani.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés