Hírek

Az Év fája pedig 2021-ben…

Az Országos Erdészeti Egyesület 2013 óta minden évben meghirdeti az Év Fája címért folyó szavazást, hogy ezzel is ráirányítsa a figyelmet a hazai fafajokra. 2021-ben a lisztes berkenye kerül a figyelem középpontjába, a szavazáson ugyanis ez a faj végzett az élen, a kecskefűz és a fehér nyár előtt.

Középhegységeink sziklás termõhelyeinek fafaja, a védett, õshonos lisztes berkenye (Sorbus aria) nagy alakváltozatosságot mutat, és gyakran keresztezõdik más berkenyékkel. Ovális leveleinek fonákja ezüstfehéren molyhos. Május–júniusban kibomló, krémszínû virágai a rovarokat, fakóvörös termései a madarakat vonzzák – írja a Turista Magazin.

Lisztes berkenyével sziklás és szurdokerdõk elegyfafajaként találkozhatunk, fõleg a Nyugat-Dunántúlon, Sopron környékén és a Kõszegi-hegységben. Ritka, de ökológiai jelentõsége miatt természetes erdeinkben fontos faj, ezért is került be az idei jelöltek közé.

A rózsafélék családjába tartozó berkenyéknek több mint 100 fajuk van. Nálunk is több mint tíz berkenyefaj él, és ezek számos számos hibridje, átmeneti alakja található meg a természetben. A lisztes berkenye mellett a legismertebb hazai fajok közé tartozik például a barkócaberkenye, a madárberkenye vagy a védett dunai és déli berkenye.

Fotó: wikipedia

A szláv eredetû berkenye szavunk már a tihanyi apátság 1055-ben kelt alapítólevélben feltûnik. A nemzetség latin neve (Sorbus) egyes feltételezések szerint a sorb szóból eredeztethetõ, amelynek jelentése ʼfanyarʼ, utalva a berkenyék termésének ízére.

TUDTAD-E A BERKENYÉKRÕL?

A berkenyéket gyakran használják díszfaként városi parkokban, mert amellett, hogy szépek, vannak fajok, nemesített változatok, amelyek jól tûrik a szennyezettebb városi levegõt.

Régen a berkenyéknek számos mágikus hatást tulajdonítottak, úgy hitték például, hogy azzal távol tarthatják a boszorkányokat, Németországban ezért az istállók ajtajára erõsítettek berkenyevesszõket.

A berkenyék közül a madárberkenye, a barkócaberkenye és a házi berkenye gyümölcsét használták egykoron, ez utóbbi faj termése a legnagyobb egyébként. Készítettek belõle lekvárt, likõrt, ecetet és pálinkát is, és úgy tartották, hogy a berkenyetermés hasmenés ellen is hatásos. Fennmaradt egy régi rigmus, amelyet állítólag a berkenyét áruló kofák kiáltoztak a dunántúli piacokon: „Vegyen az úr berkenyét,/ Hogyha fosik, azt egyék!”

agrotrend.hu / Turista Magazin

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés