Hírek

Az Agrárközgazdasági Intézet kutatói is részt vesznek a fenntarthatatlan élelmiszer-rendszerek átalakítását célzó nemzetközi kutatási programban

A Covid19 világjárvány nyilvánvalóvá tette, hogy a globális élelmiszer-ellátási lánc túlságosan hosszú és érzékeny. Az élelmiszer-rendszerünk pedig jelenleg is szenved a vegyi anyagok túlzott használatától, nem csak az élelmiszer-termelésben, hanem a monokultúrás növénytermesztési rendszerekben is. Nem beszélve az intenzív állattenyésztés káros környezeti hatásairól, ami talajromlást eredményez és – hosszú távon –, negatív hatást gyakorol a vízre, valamint a biológiai sokféleségre. Szükség van tehát a jelenlegi fenntarthatatlan élelmiszer-rendszerek átalakítására. – írják az AKI weboldalán.

Ennek érdekében, tizenhárom ország bevonásával, újabb Horizont projekt indul, a VISIONARY, mely a mezőgazdaság fenntarthatóságához járulna hozzá azáltal, hogy olyan élelmiszer-termelési gyakorlatokat vizsgál, amelyek nem csak környezetbarát megoldások, de gazdaságilag is életképesebbek és szociokulturálisan is megfelelőbbek a jelenlegi struktúráknál. A program koordinátora a Valenciai Műszaki Egyetem, a projektben Magyarország mellett, Lengyelország, Románia, Olaszország, Spanyolország, Dánia és az Egyesült Királyság kutatói vesznek részt.


Forrás: AKI

A VISIONARY konzorcium tagjai számos uniós finanszírozású programban dolgoztak már, így a legkorszerűbb kutatásmódszertani eszközöket is ismerve, tapasztalataikat beépíthetik a fenntartható mezőgazdasághoz kapcsolódó kutatási programba.

A projekt alapvetően a kísérleti és viselkedési közgazdaságtan módszereit kombinálja a rendszerszemléleti megközelítéssel. A programban részt vevő kutatók nagy hangsúlyt helyeznek arra is, hogy a politikai döntéshozók és az élelmiszer-értéklánc szereplői számára javuljon a rendszer szemléletű kutatások felhasználhatósága, ezért esettanulmányok mellett, tizenhat helyi ún. tudomány-politikai interfész keretében, az értékláncok szereplőivel is együttműködnek.

A VISIONARY a meglévő kezdeményezésekre, gyakorlati és szakpolitikai beavatkozásokra összpontosít A hazai szakemberekre, az Agrárközgazdasági Intézet munkatársaira, elsősorban a kollektív alapokon működő öntözésfejlesztés, a biotermelés, már működő és sikeres értéklánc-kezdeményezések, valamint a fenntartható módon előállított élelmiszerek iránti fogyasztói keresletet vizsgálata hárul.

agrotrend.hu / AKI, Király Gábor

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés