Hírek

Aszteroidának ütközött a NASA űrszondája

Sikeresnek bizonyult az úgynevezett DART-projekt (Double Asteroid Redirection Test), ugyanis hétfő éjjel a Dimorphos nevű aszteroidának ütközött a NASA űrhajója.

A NASA a kísérletben egy űrszondát tervezett nekiütköztetni egy aszteroidának, méghozzá azért, hogy kiderüljön: ezzel a módszerrel el lehet-e téríteni olyan égitestet, amely máskülönben a földbe csapódna. 

Azóta kiderült, hogy sikerült a kísérlet:

AZ űRSZONDA – 22 EZER KILOMÉTER PER ÓRÁS SEBESSÉGGEL – NEKIÜTKÖZÖTT A 160 MÉTER ÁTMÉRőJű DIMORPHOS NEVű ASZTEROIDÁNAK, ÉS ERRőL VIDEÓ IS KÉSZÜLT. 

A Dart-űrszonda a becsapódás előtti pillanatokról küldött felvételeket a Földre, az ütközés után azonban megsemmisült: A NASA élő közvetítésében az is látható volt, hogy mennyire örültek ennek a központban:

Új korszak kezdődött

Ez volt az első alkalom, hogy egy űrszondával eltérítették egy aszteroida röppályáját. A NASA körülményesen választotta ki a teszt céljaként szolgáló aszteroidát. Egyrészt tekintettel voltak arra, hogy semmiképp se olyan égitestnek ütköztessék az aszteroidát, amelynek a pályáját esetleg oly módon tudják módosítani, hogy azáltal a Föld is veszélybe kerüljön.

MÁSRÉSZT ÚGY VÁLASZTOTTÁK KI AZ ASZTEROIDÁT, HOGY NE LEGYEN ANNYIRA KÖNNYű AZ űRSZONDÁNAK.

A Dimorphos ugyanis egy nála jóval nagyobb aszteroida, a Didymos körül keringett, vagyis a kisebb égitestet először meg kellett különböztetnie a jóval nagyobb aszteroidától az űrszondának.

A szonda azonban sikeresen végrehajtotta a kísérletet, és – a szakértők szerint – a Dimorphos középpontjától körülbelül 17 méterre leütközte az aszteroidát. A projekt eredményét – azt, hogy mennyiben módosult az égitestet röppályája – a NASA még a következő hetekben értékeli ki, de Lori Glaze, a NASA bolygótudományi részlegének vezetője már így is azt mondta, hogy maradandót alkottak a projekttel.

Új korszak kezdődött az emberiség történetében, egy olyan korszak, amikor megvan a lehetőségünk arra, hogy megvédjük magunkat egy veszélyes aszteroida becsapódásától – fogalmazott Lori Glaze.

Mindeközben Elena Adams, a Johns Hopkins Egyetem mérnöke – aki a projekt egyik vezetője volt – úgy fogalmazott, hogy „a földlakók ezentúl nyugodtabban alhatnak”, tudván azt, hogy már van egy olyan eszköz, amivel meg lehet védeni a bolygót – számolt be a BBC. Korábban beszámoltunk arról is, hogy a DART mellett a NASA és más űrügynökségek egyéb bolygóvédelmi projekteket is tesztelnek.

agrotrend.hu / Index

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés