Hírek

A versenyszféra szereplőinek is fontos a fenntartható mezőgazdaság ügye

A BASF 2017. október 27-én tartotta a „Együttműködés a fenntartható mezőgazdaságért” című rendezvényét, amelynek fővédnöke Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára.

A hallgatóság köszöntése utána Feldman Zsolt összefoglalta a fenntarthatóság jelentőségét, illetve arra is felhívta a figyelmet, hogy a fenntarthatóság mindannyiunk felelőssége.

A fenntartható mezőgazdaság jegyében, a Földművelésügyi Minisztérium jelenleg már dolgozik a Digitális Agrárstratégián, amely egy olyan előremutató stratégia lesz, amely már alkalmazza a modern, akár precíziós technikákat is, ezekkel elősegítve a fenntartható mezőgazdaság ügyét.

– Nekünk mezőgazdaságban dolgozóknak fontos az ún. körforgásos mezőgazdasági szempontok folyamatos beépítése, amely biztosítható az anyagok „tökéletes” körforgása, ezzel együtt hasznosulása is.

Megemlítésre került még a Bioeast kezdeményezés is, amely keretében a közép-kelet európai térségben tevékenykedők együttműködése, K+F tevékenysége, az Európai Unió támogatásával valósulna meg.

– Az innováció során mindig szem előtt kell tartani a társadalmi, környezeti és gazdasági szempontokat is. Ezek az elvek már megjelennek az Európai Uniós szabályozásokban is. Ezen elvek mentén célszerű és érdemes tevékenykednünk. 

A BASF képviselői és szakértői előadásaiból jól érzékelhető volt, hogy a fejlesztéseik során kiemelt hangsúlyt kap a fenntartható mezőgazdaság ügye és annak szempontjai.

A BASF üdvözli a szabályozások módosítását, üdvözli a szigorítást, hiszen ezen szabályok ösztönzik az innovációt és fejlődést, ugyanakkor meg kell kérdeznünk magunktól azt is, hogy ezen szigorú szabályok ténylegesen indokoltak-e.

A BASF képviselői által tartott előadásokból az is kiderült, hogy a termék fejlesztéseken túl, fontos új szempont került előtérbe: „nem biztos, hogy új termék kell, hanem inkább megoldásra van szükség”. A gazdák célja az alacsonyabb ráfordítás mellett, magasabb hozam / haszon elérése, amiben a BASF partnere tud lenni a termelőknek.

Jordán László a NÉBIH alelnöke beszámolt arról, hogy a hivatal milyen eszközökkel támogatja a hazai szinten fenntartható mezőgazdaságot és élelmiszerbiztonságot. Az egyik legfontosabb alap a Élelmiszerlánc-biztonsági Stratégia 2013-2022 „dokumentum”.

– A stratégia célja, hogy az élelmiszerlánc termékei mindenkor egészségesek, kiváló minőségűek és biztonságosak legyenek, valamint azok előállítása, kereskedelme, felhasználása vagy fogyasztása során az emberek és a társadalom magas fokú tudatosságot és felelősséget tanúsítson, magában foglalva az összes élelmiszerlánc-szereplőt, így a vállalkozásokon és hatóságon túlmenően a médiát, a politikát, a szakmai, a civil, az oktatási és a tudományos szerveket egyaránt.

A stratégia ITT elérhető.

Jelenleg is zajló NÉBIH programok (teljesség igénye nélkül)

A Földművelésügyi Minisztérium Élelmiszerlánc-felügyeleti Főosztályának osztályvezető-helyettese a Nemzeti Növényvédelmi Cselekvési Terv célkitűzéseit, elveit, részben eredményeit foglalta össze, amely magában hordozza fenntarthatósági szempontokat is. Gábriel Géza előadásában elmondta, hogy Európai Uniós irányból felülvizsgálják a tagállamok növényvédelmi cselekvési terveit, és megállapítják azok hozadékát, hasznát is.

A Cselekvési Terv elérhető ITT.

Az előadásokat követően további kis, csoportok szakmai egyeztetésre került sor, ahol 1-1 témát részletesen kifejtve tárgyaltak meg a jelenlévők.

agrotrend.hu / Benedek Borbála (de nem akarja, hogy a nevét kiírjuk)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés