Hírek

A pálinkafőzdék most nincsenek szerencsés helyzetben

Egyelőre nem lehet felmérni, milyen hatással lesz a pálinkapiacra, hogy egy uniós irányelv szerint ingyenes lehet a magáncélú főzés – válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére Mihályi László, a Pálinka Nemzeti Tanács (PNT) elnöke. A részletszabályok kidolgozása még folyik, az adómentességet biztosító előírások pedig 2022. január 1-jén léphetnek életbe.

A hatályos regulákhoz képest az a változás lényege, hogy a gyümölcspárlatfőzés háztartásonként évente 50 literig adómentes lesz.

fotó: pikist.com

Az uniós irányelv szerint ez a mentesség egyaránt érvényes az otthoni és a bérfőzdei magáncélú előállításra, de az így lefőzött párlatot a főző magánszemély nem értékesítheti. Mint ismert, magáncélra jelenleg is lehet ugyanekkora mennyiségben párlatot főzni, de csak adójegy birtokában.

A megvásárolt adójegyek mennyisége azonban csupán harmada annak, amennyi az országban működő főzőberendezések számából következne – emlékeztetett Mihályi László.

A PNT-elnök szerint a kereskedelmi főzdék nehéz helyzetben vannak. Ennek egyik oka, hogy idén nagyon kevés, drága és változó minőségű gyümölcs termett.

A cseresznye és a barack elfagyott, a meggynél éppen érés idején érkeztek a nagy esők, a gyümölcs vizes lett és lerohadt a fákról, a szilvatermés a hírek szerint szintén csupán a szokott mennyiség fele, alma is jóval kevesebb terem, talán csak a körte az, amelyik a pálinkafőzők szempontjából is elfogadható mennyiségben és áron érhető el a piacon – mondta Mihályi László.

Nagy csapás az ágazatnak a Covid–19-járvány is, mivel a kereskedelmi főzdék által előállított pálinkák nagy részét a vendéglátószektor veszi fel, az pedig hónapokra leállt, emiatt ebben az időszakban sok főzdében szinte nullára esett a forgalom.

Az újraindulás után a balatoni vendéglátóhelyekre szállító pálinkafőzők helyre tudták állítani eladásaikat, de a külföldi turisták elmaradása miatt a budapesti értékesítés rendkívül alacsony szinten maradt.

A járvány ráadásul nem éppen a legjobb állapotában érte az ágazatot. Tavaly január 1-jétől terjesztették ki ugyanis a pálinkára is a népegészségügyi termékadót (neta), ez a 2019-es forgalmat nagyjából a felére vetette vissza.

fotó: pixabay.com

A PNT-elnök szerint a visszaesés akkor is legalább 40 százalékos, ha azzal is számolunk, hogy a forgalmazók nagy része – az egy liter 45 fokos pálinkára áfa nélkül is ezer forint fölötti pluszterhet rakó netára készülve – már 2018 végén feltöltötte a készleteit.

Az idei első negyedévben már több pálinkát értékesítettek a főzdék, mint egy évvel korábban, de a forgalom még mindig nem érte el 2017–2018 hasonló időszakának adatait.

Erre jött a pandémia, de hogy végül az idei forgalom alatta marad-e, vagy meghaladja a 2019-est, arról Mihályi László még nem tudott nyilatkozni. Sok függ attól, hogy lesznek-e korlátozások, és hogyan alakul a karácsonyi szezon. A főzdék dolgoznak, vásárolnak gyümölcsöt is, de nem olyan mértékben, mint egy normál évben.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés