Hírek

A NAK bemutatta a joghurtkészítés rejtelmeit

Újabb gyakorlati foglalkozással folytatódott a NAK „Tanuljunk együtt! – Tejipari gyakorlati napok” című programsorozata 2018. május 16-17-én. Ezúttal a savas alvasztású termékek gyártása volt a téma, a mosonmagyaróvári Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézetben.

2017-ben a kamarai tagok igényeit felismerve indult útjára a hiánypótló gyakorlati programsorozat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) támogatásával. A program célja a termékfejlesztések elõmozdítása, a higiéniai ismeretek bõvítése és az elõállítók elméleti és gyakorlati tudásnövelése volt – olvashatjuk a NAK weboldalán.

A most megtartott gyakorlati napok keretében mélyebb alapanyag-ismereteket, technológiai variánsokat mutattak be az elõadók, illetve a két nap alatt többféle joghurtot (natúr, probiotikus, stb.), kefírt (pohárban alvasztott, habart, stb.), tejfölt és túrót is készíthettek a résztvevõk.

Az elõadók kiemelték az állatfajokra vonatkozó jellegzetességeket, a savanyú tejkészítmények elõállításához használt kultúrákat, azok pozitív és negatív hatásait – fotó: aztbeszelik.com

A jelentkezõk elõképzettsége és program összetettsége alapján a csoport a haladó besorolást kapta. Többen komoly tervekkel és elképzelésekkel érkeztek, hiszen a feldolgozott élelmiszertermékek a mai gazdasági viszonyokat ismerve jelentõs többletet nyújthatnak számukra.

Az oktatások a tej, mint alapanyag bemutatásával indultak. A résztvevõk megismerhették a tej összetételét, az egyes alkotórészek fontosságát és termékgyártásban betöltött szerepét, a különbözõ tejtermékek – magyar élelmiszerkönyvi elõírásoknak megfelelõ – részletes gyártástechnológiáját.

Az egyes fejezeteknél az elõadók kiemelték az állatfajokra vonatkozó jellegzetességeket, a savanyú tejkészítmények elõállításához használt kultúrákat, azok pozitív és negatív hatásait, figyelmet fordítva a kistermelõi – kis mennyiségû – elõállításra.

Az elõadások során nagy hangsúlyt fektettek az élelmiszerhigiéniai és élelmiszerbiztonsági ismeretekre is.

A gyakorlat elõtt a mûveleti lépések fontosságát és kritikus pontokat vették sorra, majd a megfelelõ üzemi védõfelszerelést felvéve, munka-és tûzvédelmi oktatást követõen kezdõdött meg a tényleges gyakorlat. Az üzemi gyakorlat során az elõadóknak is fontos volt, hogy olyan ismereteket adjanak át, amit a résztvevõk át tudnak ültetni az otthoni gyakorlatba is: ez megjelent mind a feldolgozott mennyiségi egységekben, mind az eszközhasználatban, nem elfeledkezve a beruházási, fejlõdési lehetõségekrõl.

A program zárásaként a hivatalos érzékszervi vizsgálati módszereket mutatták be, melynek során az elõadók kitértek a tipikus hibákra és azok kiküszöbölhetõségének lehetõségeire. A tényleges bírálatnál a leíró módszert alkalmazva, a két nap során elõkészített közel 20-féle terméket tesztelték a résztvevõk.

Az elõadók kiemelték, hogy a higiénián át a termékgyártástól az eszközökig bárhol elõfordulhat meglepetés, de megfelelõ szakmai tudással ezekre felkészülhetünk és sok esetben orvosolni is lehet, ami hozzájárulhat a késõbbiekben a gyártók versenyképességének növeléséhez is. Külön programpontként szerepelt, hogy néhány résztvevõ elhozhatta az általa gyártott termékekbõl összeállított mintákat, amiket egy közös bírálás/kóstolás keretében értékelték. Az intézet szakemberei véleményükkel és tanácsaikkal is ellátták a termelõket.

A tejipari gyakorlati napok egy szakmai beszélgetéssel, oklevelek átadásával és értékeléssel zárult. A résztvevõk a programot és a szervezést összességében kiválóan értékelték. Többen beruházási terveket szõve jöttek el a kamara által szervezett programra, örömmel fogadták a NAK-os kollégák szakmai segítségnyújtását és megerõsítették, hogy szükség van a személyes kapcsolatok kialakítására és ápolására is a NAK és a tagság között. A résztvevõ tagok visszajelzései alapján igény mutatkozik a tejipari gyakorlati napok programsorozat folytatására a NAK szervezésében az MTKI közremûködésével.

A program június 6-7-én a haladó, oltós alvasztású csoporttal folytatódik!

agrotrend.hu / nak.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés