Hírek
A magyar agrárium fontos exportpiaca lehet Kína
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke Várfi Péter kuangcsoui (kantoni) főkonzult fogadta 2021. június 21-én, aki hamarosan megkezdi szolgálatát Kínában. A megbeszélésen a magyar-kínai agrárkapcsolatok előmozdításáról is szó esett; Kína a minőségi magyar agrártermékek egyik legfontosabb exportpiaca lehet a jövőben.
A Kínai Népköztársaságban, Guangdong tartomány székhelyén, Kuangcsou városban nyit új főkonzulátust Magyarország. Az új konzulátus konzuli kerülete Guangdong, Jiangxi, Fujian és Hainan tartományokra terjed ki, amelyek a kínai kereskedelmi és gazdasági élet új központjaivá váltak. A mostani megbeszélés célja az volt, hogy feltérképezzék a főkonzulhoz tartozó régiók és Magyarország agrárkapcsolatainak lehetőségeit – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Győrffy Balázs és Várfi Péter
Kína mezőgazdasági stratégiája egyértelműen meghatározza azokat az elemeket, melyek tekintetében az ország önellátásra törekszik, és azokat, amelyeknél importra szorul. Általánosságban az alapvető élelmiszerekből (gabona, csirkehús, sertéshús, tojás és zöldségek) igyekeznek 90 százalék feletti arányban biztosítani az önellátást. Az utóbbi években a kínai mezőgazdaság is új kihívásokkal szembesül: a termelékenység nem megfelelő, a hazai termékek drágák, a gazdaságok kis mérete miatt a gépesítés alacsony, és a gazdák képesítése is gátja a gazdaságok fejlődésének. Kínának új utakat kell találnia a mezőgazdasági termelékenység javítására, amire a technológiai innováció nyújthat megoldást.
Mindemellett a következő években Kína a minőségi magyar agrártermékek egyik legfontosabb exportpiaca lehet, a magyar borexportnak már a negyedik legfontosabb célországa. A közép-európai országok közül Magyarország rendelkezik a legtöbb termékcsoportra vonatkozó exportengedéllyel Kínába (sertés-, liba-, kacsa-, marha- és nyúlhús, élő ló, tej, valamint búza). A fejlett keleti partvidéki városokban – amelyek közül számos az új főkonzulátus konzuli kerületében található – már megjelent a nyugati termékeket fogyasztó, magas jövedelemmel rendelkező réteg, ami a minőségi magyar élelmiszertermékek iránti keresletet is növelheti.
Egy ilyen, mind lehetőségeket, mind kihívásokat tartogató relációban kiemelten fontos, hogy – az exportlehetőségek minél hatékonyabb kiaknázása végett – közvetlen munkakapcsolatban legyen az agrárszektort tömörítő kamara a hazai külképviseleti hálózattal. Ennek jegyében a megbeszélésen megállapodás született arról, hogy a főkonzul közvetlenül fogja tájékoztatni a kamarát a magyar agrár-élelmiszeripari vállalkozások számára elérhető üzleti és együttműködési lehetőségekről, illetve kiállításokról.
agrotrend.hu / NAK