Hírek

A jövő borászait támogatja a technológiai fejlődés

Ebben a tanévben már a megújult homlokzatú épületben tanulhatnak a Siófoki Szakképzési Centrum (SSzC) balatonboglári Mathiász János Technikum és Gimnázium (korábban Mezőgazdasági Szakközépiskola és Szakmunkásképző) diákjai.

Az SSzC boglári tagintézményének főépületén a nyár folyamán elvégezték a külső homlokzat szigetelését, kicserélték a nyílászárókat, és az épület belső terei is megszépültek. A jövő kertészeinek, szőlészeinek, borászainak, mezőgazdasági gépszerelőinek, földmérőinek képzésében jeleskedő, nagy múltú intézmény csinosítására együttesen 69,2 millió forint jutott, ebből a boglári önkormányzat 15, az anyaintézmény megközelítőleg 13, míg a Nemzeti Fejlesztési Alap mintegy 28 millió forinttal vette ki a részét – írja a Magyar Nemzet.

fotó: pixabay.com

A dél-balatoni szakképző központ többi tagintézményéhez hasonlóan a bogláriban is kialakítottak egy úgynevezett Digitális Közösségi Alkotóműhelyt (röviden DAK). Ez a még ritkaságszámba menő közösségi létesítmény minden korosztálynak biztosít olyan eszközöket, amelyek lehetővé teszik a szakmai ötletek, projektek megvalósítását, legyen szó digitális technológiáról, robotikáról vagy hagyományos szakmákról. A Mathiász DAK-jában is hozzáférhető a 3 D-s nyomtató, és az a FANUC nevű ipari robot, amelynek segítségével a programozást és a termelésben való részvétel kapcsolatát tanulmányozhatják a fiatalok. A siófoki központ tervei között szerepel még egy 23 férőhelyes elektromos autóbusz beszerzése és egy elsősorban turisztikai célú látványborászat kialakítása.

fotó: pixabay.com

A dél-balatoni ültetvényekhez hasonlóan a boglári szakközépiskola és gimnázium 2,5 hektáros területén is befejeződött a szüret, a szőlész-borász diákok most a saját boruk készítésével foglalatoskodnak. Ez utóbbi tevékenységre is kiemelt figyelmet fordítanak a centrumban, egyebek mellett azért is, mert intézményük névadója Mathiász János (1838-1921) világhírű magyar szőlész-borász, a „földkerekség szőlészetének és borászatának megmentőjeként” ismert és tisztelt növénynemesítő, aki a szőlőtőkéket pusztító filoxéra elleni küzdelem élharcosaként került be az agrártörténetbe. Grandiózus munkássága során együttesen 3700 szőlőfajtát nemesített, ennélfogva tevékenységét világviszonylatban is egyedülállónak tarják. Mathiász János nevét a Magyar Nemzeti Értéktár, oktatási intézményként pedig a balatonboglári szakközépiskola őrzi.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés