Hírek

A jövő borászait támogatja a technológiai fejlődés

Ebben a tanévben már a megújult homlokzatú épületben tanulhatnak a Siófoki Szakképzési Centrum (SSzC) balatonboglári Mathiász János Technikum és Gimnázium (korábban Mezőgazdasági Szakközépiskola és Szakmunkásképző) diákjai.

Az SSzC boglári tagintézményének főépületén a nyár folyamán elvégezték a külső homlokzat szigetelését, kicserélték a nyílászárókat, és az épület belső terei is megszépültek. A jövő kertészeinek, szőlészeinek, borászainak, mezőgazdasági gépszerelőinek, földmérőinek képzésében jeleskedő, nagy múltú intézmény csinosítására együttesen 69,2 millió forint jutott, ebből a boglári önkormányzat 15, az anyaintézmény megközelítőleg 13, míg a Nemzeti Fejlesztési Alap mintegy 28 millió forinttal vette ki a részét – írja a Magyar Nemzet.

fotó: pixabay.com

A dél-balatoni szakképző központ többi tagintézményéhez hasonlóan a bogláriban is kialakítottak egy úgynevezett Digitális Közösségi Alkotóműhelyt (röviden DAK). Ez a még ritkaságszámba menő közösségi létesítmény minden korosztálynak biztosít olyan eszközöket, amelyek lehetővé teszik a szakmai ötletek, projektek megvalósítását, legyen szó digitális technológiáról, robotikáról vagy hagyományos szakmákról. A Mathiász DAK-jában is hozzáférhető a 3 D-s nyomtató, és az a FANUC nevű ipari robot, amelynek segítségével a programozást és a termelésben való részvétel kapcsolatát tanulmányozhatják a fiatalok. A siófoki központ tervei között szerepel még egy 23 férőhelyes elektromos autóbusz beszerzése és egy elsősorban turisztikai célú látványborászat kialakítása.

fotó: pixabay.com

A dél-balatoni ültetvényekhez hasonlóan a boglári szakközépiskola és gimnázium 2,5 hektáros területén is befejeződött a szüret, a szőlész-borász diákok most a saját boruk készítésével foglalatoskodnak. Ez utóbbi tevékenységre is kiemelt figyelmet fordítanak a centrumban, egyebek mellett azért is, mert intézményük névadója Mathiász János (1838-1921) világhírű magyar szőlész-borász, a „földkerekség szőlészetének és borászatának megmentőjeként” ismert és tisztelt növénynemesítő, aki a szőlőtőkéket pusztító filoxéra elleni küzdelem élharcosaként került be az agrártörténetbe. Grandiózus munkássága során együttesen 3700 szőlőfajtát nemesített, ennélfogva tevékenységét világviszonylatban is egyedülállónak tarják. Mathiász János nevét a Magyar Nemzeti Értéktár, oktatási intézményként pedig a balatonboglári szakközépiskola őrzi.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés