Gazdálkodás
Új víztakarékos módszer, háromszoros termés – egy bökkenővel
A károsanyag kibocsátás csökkentésétől a kevesebb víz és szántóföld szükségességén át a több termésig minden fenntarthatósági szempontnak megfelel a hagyományos gazdálkodás alternatívájaként megjelent új módszer. A vertikális gazdálkodás beindítása tőkeigényes, de az élelmiszer-ellátás biztonsága szempontjából sürgető feladat.
A fogyasztók hamar megszokták, hogy szezonon kívül is elérhetőek a boltokban a gyümölcsök és a zöldségek. De ezekért a vásárlási szokásokért meg kell fizetnünk az árat – és nem csak a pénztárnál, hiszen a szezonális vagy a máshonnan származó termékeket importálni kell, és ez növelheti az adott üzletlánc karbonlábnyomát. Ez ellen próbál tenni a vertikális gazdálkodás.
Az Egyesült Királyságban a Tesco támogatja beszállítói innovációit. A Guardian cikke szerint ilyen innovatív beszállító például a Wicks Farm, amely azon maroknyi termelő egyike, amely vertikális farmokat használ az általa egész évben a Tescónak értékesített szamócák egy részének megtermelésére. A vertikális farmok, amelyekben a növényt egymás fölötti „rétegekben”, ellenőrzött, beltéri környezetben termesztik. Ez a hagyományos, egy síkban történő termesztéshez képest 50 százalékkal kevesebb vizet igényel, mérsékeltebb a szán-dioxid-kibocsátása, mint ha hagyományos módszerekkel termesztenék, de a kevesebből több lesz, ugyanis
három és félszer több gyümölcsöt terem négyzetméterenként.
Kulcsszempont a fenntarthatóság
A vertikális farm, mint termesztési módszer hódít a világban: nem is olyan régen, 2024 szeptemberében Amerikában nyílt meg a világ legnagyobb beltéri szamócafarmja. A Plenty Richmond Farm a tervek szerint évente több mint 1800 tonna szamócát terem 30 méter magas tornyokon és mindössze 3700 négyzetméter területen.
A vertikális farmok működtetésének alapgondolata, hogy miközben a Föld népessége növekszik, így a szükséges élelmiszer mennyisége is egyre nő, a megművelhető földterületek nagysága csökken.
A Plenty projekt abban is különleges, hogy a míg a vertikális farmok többsége levélzöldségeket termeszt, addig ott szélesebb a termeszthető növények köre, köszönhetően egy olyan moduláris termesztési rendszernek, amellyel például a szamóca termesztése is megoldható. A vertikális elrendezés előnyének tudják be
- a tápanyagok egyenletes elosztását,
- a szabad légáramlást és
- az intenzívebb megvilágítást,
amelyekkel magasabb hozamot és egyenletesen magas minőséget érnek el, és a károsanyag kibocsátás mérséklése is megoldódik.
A rendszer természetesen mesterséges intelligenciával működik, ami naponta 10 millió adatot elemez, és a termesztőhelyiségek környezeti jellemzőit a növények változó igényeihez igazítja.
A beporzás rovarok nélkül is működik, ugyanis a megtermékenyítés a számítógép által vezérelt légáramlás révén történik meg, ami a méheknél hatékonyabb beporzást tesz lehetővé, és elősegíti az egységesebb termésméret és alak kialakulását.
A kisebb karbonlábnyomot pedig nem is akármilyen mértékben érik el a vertikális farmon: a szabadföldi termesztéshez képest 97 százalékkal kevesebb területen, és 90 százalékkal kevesebb vízfogyasztással termelnek.
A termesztés megoldható növényvédőszer használata nélkül is, így nincs szükség a csomagolás előtti tisztításra sem.
Nem olcsó a vertikális gazdálkodás bevezetése
A Plenty Wyomingban működő kutatási és fejlesztési központjában közel tízéves kutatómunka előzte meg a richmondi vertikális szamócafarm 2024-es és a hasonló elveken működő kaliforniai zöldségfarm 2023-as megnyitását. A beruházási költségek elérték a 300 millió dollárt, de már további üzemek nyitását tervezik a Közel-Keleten. Jelenleg 50 különböző zöldség és gyümölcsöt már sikeresen termesztettek a bogyósoktól kezdve a paradicsomon és a paprikán át a tökfélékig, de több új zöldségfajokkal is kísérleteznek a vertikáális gazdálkodás kiterjesztése érdekében.
agrotrend.hu / Világgazdaság
Fókuszban


A jelenlegi időjárás a monília és a trafrina terjedésével nagy veszélyt jelent
Már 4 0C környékén szórhatja a spóráit (konídiumait) és ha ezek nedves növényi felületre jutnak, akkor kicsíráznak, megfertőzik a növényt....


Ezért fogja megérni a jövőben a cirok vetése
Ha létezik növény, amelyről évek óta sokat és egyre többet beszélünk, az a cirok. Mindenképpen egy újra felfedezett növényről van...


Tulipános kertek Magyarországon 2025-ben
A tavasz egyik legszebb és leginkább várt eseménye a tulipánok virágzása. Magyarországon immáron 12 TulipGarden kertben nemcsak megcsodálhatják a látogatók...


Az idei év a kitartó dohánytermesztőknek kedvez
A dohány érzékeny növény, ezért kiültetni a szabadba csak májusban a fagyosszentek után lehet, addig a fólia védelmében nevelődik a...
Az Év Agrárembere támogatók

Fekete Zsóka – Az Év Állattenyésztője 2024-ben

Szőllősi Gábor – Az Év Agrárinnovátora 2024-ben

11. alkalommal adták át Az Év Agrárembere kitüntető díjat (videó)

Az Év Agrárembere 2024 – Hangulatvideó

Fülep Zsolt lett az Év Agrárembere 2024-ben

Tudnivalók a lemosó permetezésről

Virágfertőző monília elleni védekezés kajsziban és meggyben

Fagyriadó: tippek a rügyező növények hatékony védelmére

Ukrán termények árasztották el a piacot – a döntés következményei

Így csordogál a víz az aszály sújtotta Dunában

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
