Gazdálkodás

Tyúkhúr és levéltetű: azonnali beavatkozás szükséges

Az előrejelzések szerint a hét elején megszűnik az országos csapadék, amelynek köszönhetően a termőföldek újra megközelíthetővé válnak. Szinte azonnal lesz is munkája a gazdálkodóknak, hiszen a gabonáknál a gyomirtás és a rovarvédelem aktuálissá válik, Kórtan még nem látni problémát, de hamarosan ez sem fog sokat váratni magára. Nagy a gyomok fejlettsége és az egyedsűrűsége és ebben az állapotában a gabonának feltétlenül szükséges a gyomirtás, mert elveszi a kultúrnövénytől a vizet és a tápanyagot a gyom.

Fontos munkák előtt állnak a gazdálkodók, bár a növények fejlettségével nincsenek gondok, de a kártevőkkel annál inkább. Így összegezte tapasztalatait Hőgye Szabolcs, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének alelnöke, aki a Kossuth Rádió kora reggeli műsorában a következőket mondta.

Forrás: pixabay.com

A repcénél januárban már a szárormányos ellen védekezni kellett, viszont az elmúlt heti 20 fokos hőmérséklet miatt a fénybogár is megjelent, ami egyébként a virágzás kezdetén szokott előjönni, de ehhez képest legalább három héttel korábban jelent meg. Volt olyan gazdálkodó, aki ezt időben észlelte és elindult a védekezéssel. A gabonáknál is eltérő a helyzet: aki időben elvetette tavaly ősszel a gabonát, az tapasztalhatja a levéltetvek és kabócák károsítását, sőt a vírusfertőzések tünetei láthatóvá váltak. Ezek egyike a törpülés vírus, amellyel szintén számolni kell. Ez ellen nehéz védekezni, viszont amikor a területre sikerül gépekkel rámenni, akkor ezeknek a kártevőknek a terjedését és a többi szívó – rágó kártevőknek a megjelenését meg kell akadályozni. Ehhez kémiai készítményekre és rovarölő szerekre lesz szükség

-mondta a szakember.

A gazdálkodók már jelezték a vetésfehérítő imágó megjelenését

A gyomok esetében a viola veronika és a tyúkhúr elhatalmasodott a gabona állományokban, de ide lehet sorolni az árvacsalánt is, ami egy erősebb fertőzésnél sürgős beavatkozást igényel. Hőgye Szabolcs azt mondja, hogy ha nem kezelik időben ezeket a területeket a gazdálkodók, akkor a repce esetében a fénybogár ötven százalékos terméskiesést okozhat. Ezért kell vele számolni és foglalkozni.

A gabonáknál a vetésfehérítő imágója nem jelent gondot, de az általa lerakott tojásokból kikelő lárvák lehámozzák a levéllemezt, ami miatt 20-30 százalékos terméskiesést idéznek elő. A levéltetű és a kabóca, valamint a törpülésvírus terjedése miatt három évvel ezelőtt volt már egy olyan tavasz, amikor teljes gabonatáblákat kellett kitárcsázni, ami száz százalékos kárt jelentett.

Növényvédő szerekből elegendő áll rendelkezésre és van választási lehetőség, a többi a gazdálkodón múlik, hogy mikor megy ki a földre és mikor kezdi el a védekezést

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés