Gazdálkodás
Szántóföld
Módosult a trágyázási tilalmi időszak intervalluma
A NAK évekkel ezelőtt kezdeményezte a Nitrát rendelet módosítását, különös tekintettel a téli trágyázási tilalmi időszak vonatkozásában. A tápanyaggazdálkodás terén szükséges változtatásokhoz még folynak a kutatások.
A 32/2021. (IX. 22.) AM rendelete a gazdálkodók számára kedvezően módosította a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008.(IV.29.) FVM rendeletet.
A kezdeményezést követően az Agrárminisztérium megbízásából az ATK Talajtani és Agrokémiai Intézet (ATK TAKI) 2020. évi egyik kutatási feladata volt a Nitrát rögzített téli trágyázási tilalmi időszak módosítási lehetőségeinek felülvizsgálata a klímaváltozás okozta hőmérsékleti változások hatására.
A kutatásban felhasznált adatok szerint a hazai növénytermesztés tápanyaghiányos, az EU Expert Panel terminológiája szerint talajzsaroló gazdálkodást folytat. Az eredmények egyértelműen alátámasztották, hogy a tilalmi időszak kezdetének október 31-ről 1 hónappal, november 30-ra való kitolása az átlagos csapadékviszonyok esetén nem járt agrár-környezetvédelmi kockázat növekedéssel, azaz a 0-90 cm talajréteget elhagyó nitrát-N mennyisége nem növekedett.
Az eredmények alapján az Agrárminisztérium fenti rendeletében a tilalmi időszakot november 30-február 15 közötti időintervallumban határozta meg, beleértve a téli legeltetés időtartamát is.
Az őszi kalászosok esetében a fejtrágyázás február 1-től továbbra is megengedett.
Konkretizálásra került, hogy a 12%-nál meredekebb lejtésű terület talajára kijuttatott műtrágyát a kijuttatást követő 4 órán belül a talajba kell dolgozni, kivéve a fejtrágyázás műveletét. Ugyancsak 4 óra áll rendelkezésre az istállótrágya kijuttatását követő beforgatásra. Ezen előírások oka, hogy a trágyában lévő nitrogén ne a levegőbe illanjon el ammónium formájában, hanem a növény számára hasznosulhasson a talajban, így a gazdálkodó által kivitt anyagok a gazdálkodó számára sem vesznek kárba.
agrotrend.hu / NAK