Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Gazdálkodás

Szántóföld

Hasznos eszközök a sorközművelésben III.

A sorközműveléssel egy menetben megoldható a növénytáplálás is, amennyiben az szükséges termesztés-technológiai szempontból. Minden hazai gépgyártó kínál műtrágya, granulátum kijuttató megoldást. Az utóbbi időszakban egyre nagyobb az igény a folyékony műtrágya (bioaktív-anyag, baktérium trágya stb.) kijuttatására, mivel nincs elegendő csapadék a szilárd műtrágya
hasznosulásához. Fontos a folyékony hatóanyag megfelelően fedett, talajfelszín alatti elhelyezése, a sorhoz kedvező távolságban.

A Busa Bt. a 2. ábrán bemutatott művelőtaggal készített forgókapás kultivátorát sikeresen mutatta be az Agritechnika kiállításon, amelyről korábban beszámoltunk (Mezőgazdasági Technika 2019/10). A gép akár 12 soros kivitelben is kapható.

A művelőtagokon a legalább két (szőlő, faültetvények esetében több) ellentétesen forgó kapa az élezett küllők sortól elfelé való mozgását biztosítják, jó sor megközelítést megvalósítva.

A sorok mellett mozgó „védőtárcsák” segítségével a sor talajtakarása is szabályozható (4. ábra).

4. ábra CLAAS sorvezető kamerával felszerelt forgókapás sorközművelő gép munkája (www.busa.hu)

A CLAAS optikai sorvezető kamerás vezérléssel a munkagép talajhoz viszonyított megfelelő oldalirányú elmozdulását valósítják meg peremes mélységhatároló kerekek alkalmazásával. A gépet természetesen a sorvezető nélkül is értékesítik, sőt az „automatát” ember is helyettesítheti, a farkormányos megoldás választásával. Láthatóan jó munkát végez a gép „nehéz” talajon is.

A Komáromi Gép Kft. (www.komaromigep.hu) sorközművelőinek művelőtagjait a talajviszonyoknak megfelelően különböző húzott kapákkal lehet felszerelni, állítható módon. A művelőtagokat csipkézett sorvédő tárcsákkal is gyártják, amely megfelelő gyomaprítást is végez a sor közelében. A gépeket – igény szerint – műtrágya kijuttató rendszerrel is felszerelik. A gyár a gyakorlatban jól bevált terméket továbbfejlesztve az AGROmashEXPO kiállításon bemutatta a folyékony műtrágyát kijuttató megoldását (5. ábra). A géppel 100-300 l/ha adagok juttathatók ki, menetsebesség arányos vezérléssel. A táblavégi fordulókban kiemeléskor a rendszer automatikusan lekapcsolja a kijuttatást, nem szükséges kézzel kapcsolni. Különböző méretekben rendelhető egészen 8 soros kivitelig.

5. ábra Folyékony műtrágya kijuttatására alkalmas szántóföldi sorközművelő kultivátor

A gyár ABK márkanevű kultivátora a 6 soros változatnál 1200, míg a 8 soros változatnál 1500 literes szilárd műtrágya kijuttatóval is szerelhető. Minden gépükre 2 év garanciát biztosítanak.

(www.komaromigep.hu)

6. ábra A Komáromi Gép ABK sorozatú gépcsaládjának egy tagja. A gyár ABK márkanevű kultivátora a 6 soros változatnál 1200, míg a 8 soros változatnál 1500 literes szilárd műtrágya kijuttatóval is szerelhető (6. ábra). Minden gépükre 2 év garanciát biztosítanak.

Jól bevált termékeivel több évtizede ismert a nemzetközi piacon az Omikron Kft. (https://omikronkft.hu/kultivatorok?product_id=76) A mechanikus sorközművelők és kombinált szilárd műtrágyázók számos kivitele mellett már évek óta gyártják a folyékony tápanyag kijuttatására alkalmas gépeket, a gyakorlati visszajelzéseket figyelembe vevő folyamatos fejlesztéssel. Jó meglátás az is, hogy a lombtrágyák egyre inkább nem csupán alárendelt szerepet játszanak a növénytermesztésben, hanem fontos részei a termesztés technológiának. Ezt a funkciót is megoldották a megfelelően elhelyezett fúvóka elrendezéssel (7. ábra).

7. ábra Az Omikron sorközművelő rendszer ( www.omikron.hu )

Olyan front-tartályos műszaki megoldást dolgoztak ki, amely a korábbi, „hagyományos” gépeikre utólagosan is felszerelhető, jelentősen növelve annak használati értékét. Sőt, a műtrágya kijuttató adapterrel nem rendelkező kultivátorok esetén a berendezés költséghatékony megoldást jelent a meglévő kultivátorok folyékony műtrágya kijuttatására alkalmassá tételében. Tehát az „építőszekrény elv” alkalmazásával gazdaságosan lehet a felhasználói fejlesztést végezni, az igényeknek megfelelően! Az „építőelem” része a számítógéppel történő vezérlés, GPS sebesség-jeladóval, vagy -a traktor információs megfelelősége esetén- ISOBUS csatlakozással megvalósítva az előre beállított kijuttatni kívánt mennyiség sebességarányos kijuttatását.

A BUSA Bt. is konstruált egy folyékony sorközi műtrágyázásra alkalmas gépet, amelynek fő koncepciója a fajlagosan kis mennyiségű folyadék felszínközeli párolgásának megszüntetése (8. ábra). Ezt tárcsás csoroszlya alkalmazásával oldották meg, 8-10 cm-re juttatva a tápanyagot. Ilyen mélységből azonban nem forgathatjuk fel a talajt, mert annak víztartalmát elveszítenénk. Kapálás esetén tehát front elhelyezést javasolnak a folyékony műtrágyázáshoz. Ekkor a sorközművelőgépet a traktor húzza a felette levő tartállyal együtt. 

8. ábra A sorközi folyékony műtrágya talajba juttató gép ( www.busa.hu )

Az eszközt, a növénytáplálási igényeknek megfelelően, magasabb kultúrában is szükséges lehet használni, viszont ez csak a traktor függesztőkar magasan történő bekötésével lehetséges jelentős növény veszteség nélkül. Mivel ekkor a traktor kiemelési képessége erősen csökken, a képen látható „önemelő” megoldást dolgozták ki.

A Helti Kft. sorközművelő kultivátorainak (9. ábra) művelőelemeire az igényeknek megfelelő kapák, szerszámok helyezhetők el, amelyet a gyár merev és rugózott kivitelben is szállít. A nagy pontosságú sebességarányos szilárd műtrágya kijuttatást választhatóan talajhajtású körmöskerekekkel, vagy a manókerékkel oldják meg, az adagoló szerkezet robusztus csigahajtásával.

A nagyobb méretű gépek (6 művelőtag felett), félig függesztett kivitelben is készülnek, ezeknél a szállítás hosszanti elrendezésben vontatással is megoldható.

 

Fenyvesi L., Hudoba Z., Vibrating Tillage Tools, Series: Soil Engineering 2010, XVI, Springer, ISBN: 978-3-642-03680-4, 300 p. Horváth B., Sorközművelő kultivátor forgókapával, Szabadalmi Közlemények, Szabadalmi bejelentések közzététele, 116. évf.22.sz. 2011, 211 pp. Jóri J.I., A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve, Agrofórum, 2013, 163p. Sitkei Gy., A mezőgazdasági gépek talajmechanikai problémái, Akadémiai Kiadó, 1967,188p

agrotrend.hu
 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés