Gazdálkodás
Szántóföld
Elhízáshoz vezet egy széles körben használt növényvédő szer
Először bizonyosodott be, hogy egy vegyszer az anyagcserét megváltoztatva vezet túlsúlyhoz.
A kanadai McMaster Egyetem munkatársai szerint egy rovarirtó szer lehet a világszerte terjedő túlsúlyosságot okozó egyik tényező. A klórpirifoszt, amelynek használatát az EU 2020-ban be is tiltotta, világszerte alkalmazzák – derül ki az Index cikkéből.
Ebben idézték a MedicalXpressen megjelent összefoglalót, amely szerint kutatók 34 gyakran használt rovar- és gyomirtó szer hatását vizsgálták egerek barna zsírszövetére. A Nature Communication folyóiratban közölt vizsgálat kimutatta, hogy a klórpirifosz lelassította a kalóriák égetését a zsírszövetben – írja az Infostart.
Fotó: Getty Images
"A barna zsír a test kályhája, elégeti a kalóriákat, szemben a normális zsírszövettel, ami tárolja. Hőt termel, és megakadályozza, hogy normális fehér zsírként rakódjanak le a kalóriák. Már tudjuk, hogy a barna zsírszövet hidegben aktiválódik, vagy amikor eszünk" – magyarázta Gregory Steinberg professzor, a kutatás szerzője.
Hozzátette: a diétával és testmozgással járó életmódváltás ritkán vezet tartós súlycsökkenéshez. Úgy gondolják, a probléma oka, hogy a klórpirifosz takarékra állítja ezt kályhát.
Steinberg szerint ha a klórpirifosz csak napi 40 kalória elégetését gátolja a barna zsírszövetben, az már elindítja az elhízás kialakulását.
A szakember szerint a tiltott növényvédő szerek úgy kerülhetők el, ha a vásárló importzöldség helyett helyi termékeket választ.
agrotrend.hu / Infostart