Gazdálkodás

Egyetlen módon lehetne Magyarország önellátó burgonyából

Csak öntözéssel és intenzív technológiák alkalmazásával érdemes Magyarországon burgonyát termeszteni, így a jelenlegi 8 ezer hektáron is meg lehet valósítani azt, hogy 2030-ra már ne szoruljunk importra – mondta az InfoRádiónak az MBH Bank Agrárelemzési központjának vezetője.

Magyarország azt a célt tűzte ki célul, hogy 2030-ra önellátó legyen burgonyából – ezt jelentette be Nagy István agrárminiszter egy szakmai tanácskozáson. Ennek kapcsán az InfoRádiónak Héjja Csaba, az MBH Bank Agrárelemzési Központjának vezetője elmondta: Magyarország jelenleg behozatalra szorul burgonyából, de ez nem kellene, hogy így legyen.

Az agrárszakember emlékeztetett arra, hogy míg a 90-es évek közepén még 60-65 ezer hektár környékén volt csúcson a burgonya teljes termőterületének mérete, addig mára az egész országot tekintve mindössze 8 ezer hektárra csökkent. Héjja Csaba szerint ez részben a fogyasztás visszaesésének, részben az éghajlati változásoknak is köszönhető. Ötven éves távlatban egész Európában megfeleződött a krumpli fogyasztása.

Fotó: wikimedia

Ugyanakkor az is igaz, hogy a klimatikus viszonyok egyre kevésbé kedvezőek Magyarországon a burgonya számára. A 90-es évek közepe óta az átlaghőmérséklet érezhetően megemelkedett, kevesebb lett a csapadék, az öntözés és a szállítás egyre drágább, emiatt pedig nagyon sokan felhagytak a burgonyatermesztéssel. Így mostanra a Magyarországon értékesített étkezési burgonya 30-40 százaléka külföldi importból érkezik, ami 120 ezer tonna nyers burgonyát és 30-50 ezer tonnányi feldolgozott, mirelit burgonyát jelent.

Az viszont még a jelenlegi helyzetben is bizakodásra ad okot a szakember szerint, hogy a mostani 8 ezer hektáros termőterületen minden különösebb beruházás, fejlesztés nélkül is 200 ezer tonna burgonyát lehet betakarítani.

Az Agrárelemzési Központ vezetője szerint ez azt jelenti, hogy egy komolyabb öntözésfejlesztés és gépfejlesztés révén a jelenlegi 8 ezer hektáros termőterületből is elő lehetne állítani a teljes magyarországi burgonya-fogyasztásnak megfelelő mennyiségű terményt. Ha a fejlesztések megvalósulhatnak, akkor 2030-ra reális cél lehet, hogy Magyarország újra önellátó legyen burgonyából.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés