Gazdálkodás

Szántóföld

Az őszibúzahibrid-termesztés

A klimatikus és egyéb tényezők folyamatos változása új kihívásokat állít az agrárium számára, így az őszibúza-termesztés elé is. Továbblépést eredményezhet a búzafajtáink genetikai hátterének javítása.

Jó pár évtizeddel ezelőtt már megkezdődött többek között az őszi búza genomjának feltérképezése, szekvencia szintű megismerésével. Ez a tudás egyre jobban hasznosul napjainkban a búzakutatásban. A gének és allélek szekvencia alapú ismerete lehetővé teszi a különféle életfolyamatok megismerését és megértését, így ezeket genomi szinten befolyásolhatjuk, ami hatékonyabbá teheti a nemesítést.


fotó: pixabay

Potenciális megoldás a heterózis hatás kiaknázása, ami hibridek előállításával érhető el. A búzahibridek termesztésének egyik előnye a heterózis, ami 10%-kal haladhatja meg a termésmennyiséget és biztosabb a termésstabilitás. Elmondható, hogy az idegentermékenyülő fajokban észrevehető heterózis már több éve foglalkoztatja a kutatókat és nemesítőket (Vida, 2018).

Jellemző módszer, amivel manapság hibridbúzát állítanak elő egy rendkívül összetett, viszont sok előnyel bíró technológia. A módszer lényege, hogy a vetőmag-előállítás során egy készítményt használnak, a hímsterilitás létrehozására, amit kémiai hibridizációs ágensnek nevezünk (CHA-Chemical Hybridisation Agent). A kijuttatást követően a hatóanyag képes befolyásolni a pollenszemek kialakulását, így hozva létre a hímsteril búzát, tehát az előállítás szempontjából az „anyát”. A szántóföldivetőmag-előállítás során is ezt a módszert alkalmazzák. A pollenadó apai, valamint a magtermő anyai szülő vetése felváltva, három és nyolc méter közötti parcellába történik.

Az anyai szülőt a hímsterilitást létrehozó kemikáliával kezelik, így a növények virágai hímsterillé válnak, így nagy területen biztosítva a megporzás irányítottságát. A pollent nem képző növények kalászkái ezt követően attól a pollentől termékenyülnek meg, melyet a szomszédos kezeletlen, apai sorokban található növények termelnek. A végterméket, a nagy genetikai értékű (F1) vetőmagot csupán az anyai sorokból betakarított szemek adják.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés