Gazdálkodás

Szántóföld

A változó igényekhez alkamazkodik a GOSZ

2018 márciusában lejár a mostani elnökség mandátuma, ezért az idén áprilisban megrendezett közgyűlésen jelölőbizottságot választottak, melynek az lesz a feladata, hogy javaslataik alapján megvalósuljon a tisztújítás.

Az elnökség és az ellenõrzõ bizottság tíz alapító tagja fog visszavonulni, tehát a cél az, hogy õket a megfelelõ szakemberekkel pótolják. Bár jelentõs személyi változások várhatók a szövetségben, azonban a Gabonatermesztõk Országos Szövetségének (GOSZ) célkitûzései és irányelvei nem változnak, hiszen a jelöltek is évtizedek óta tagjai a GOSZ-nak.

Petõházi Tamás, a szövetség elnökhelyettese az agrotrend.hu-nak elmondta: a mostani elnökség egy rendkívül jól mûködõ, biztos anyagi lábakon álló szervezetet fog örökül hagyni, amely igen komoly felelõsséggel jár majd a következõ nemzedék számára.

Petõházi Tamás – fotó: GOSZ

A GOSZ elnökhelyettese 2005-ben csatlakozott a szövetséghez mint titkár (késõbb ügyvezetõ titkár lett, majd 2013-ban elnökhelyettessé választották), melynek eddigi munkájával kapcsolatban úgy fogalmazott: minden évben jelentkezett olyan rendkívüli piaci vagy növényvédelmi  helyzet, amelyhez alkalmazkodni kellett, és amelyet a tagság érdekében meg kellett oldani.

Hangsúlyozta: sikeresnek ítéli a szövetség tevékenységét, hiszen megalakulásától fogva töretlenül mûködik, akklimatizálódva az olyan változásokhoz, mint például a 2004-es EU-csatlakozás. Elmondása szerint számos hasonló szervezet szûnt meg vagy vegetál amiatt, mert nem tudott megbirkózni az új szituációkkal, kihívásokkal.

Petõházi Tamás kiemelte: fokozatos nehezedést okoz a növényvédelem területén az a folyamat, mely 2007-ben kezdõdött az Európai Unióban, és amely a különféle, növényvédelemben használt hatóanyagok felülvizsgálatára, egyes esetekben pedig kivonására irányul. Már több, addig megkerülhetetlennek hitt hatóanyagot vontak ki így a forgalomból, ám – mivel a felülvizsgálatok folyamatosan zajlanak – ez újabb és újabb problémás helyzeteket teremt, melyekre a GOSZ törekszik megoldást keresni.

Az Európai Unió célja, hogy kivonja a forgalomból az úgynevezett endokrin diszruptor (a hormonháztartást befolyásoló) hatóanyagokat, amelyek azonban Petõházi szerint elengedhetetlenek a tagországok élelmiszer-ellátásának biztosításához.

Hozzátette: bizonyára vannak alternatív módszerek, melyekkel a növényvédelem megoldható lenne, de ahhoz, hogy az élelmiszerek megfizethetõ ára megmaradjon, szükség van okszerû, integrált és teljes mértékben környezetkímélõ növényvédelmi technológiákra.

A GOSZ elnökhelyettese szerint 2017. növényvédelmi szempontból közepesen nehéznek mondható, többek között a kemény télnek köszönhetõen, amely miatt késõbb következett be a tavaszi felmelegedés. Elmondása szerint eddig komolyabb járvány nem volt, de az októberi szárazság miatt elképzelhetõ, hogy a rágcsálók túlságosan elszaporodnak, és esetleg kárt tehetnek a repcevetésekben. Azonban a jelenleg zajló felmérések alapján ettõl egyelõre nem kell tartani.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés