Gazdálkodás

Szántóföld

A 2019-20 repce szezon kilátásai a betelelt állományok tükrében

Aki rendszeresen termel őszi káposztarepcét az nagyon jól tudja, hogy a terméskilátásokkal kapcsolatos becslések bizonytalansága minden termesztett növényünk közül itt a legmagasabb. Ezért én sem veszem a bátorságot, hogy most bocsátkozzak felelőtlen jóslásokban. Azonban arról mindenképpen érdemes beszélni, hogy milyen hatások érték eddig állományainkat és ennek milyen következményei lehetnek a szezon további részében.

BIZTATÓ KEZDETEK

A vetési hajlandóság érdemben nem változott az előző szezonhoz képest. Kicsit több, mint 311.000 hektáron került elvetésre a repce. Ami a vetési időszakban tapasztalható kedvezőbb időjárásra utalhat, az az, hogy a korábban tervezett vetésterülethez képest végül 1300 ha-al nagyobb területen vetettek repcét.

Az optimális időben elvégzett vetések zöme szépen kikelt és fejlődésnek indult. A szeptemberben tapasztalható lehűlés kedvezett a repcének, mert több helyen is azt tapasztalhattuk, hogy nem volt jelentős korai rovarkártétel.

Így volt ideje a növényeknek a kritikus 1-3 leveles állapoton túljutni.

1-3 leveles repce 2019

REDKÍVÜLI őSZ

A sokévi átlagot jelentősen meghaladó hőmérsékletű őszbena növények fejlődése gyors volt, melyet regulálással kellett megzabolázni, elkerülendő a növények káros túlnövését. Jó szolgálatot tett a téli tartalék tápanyagok gyors berakodását segítő bór lombon keresztüli pótlása is. A repcék fejlettsége az ország területén a legtöbb helyen optimális, gyakran találkozhatunk igen erőteljes állományokkal, ami esetleg egy hidegebb tél esetén bosszulhatja meg magát.

A rendkívüli meleget hozó ősz azonbankedvezett a rovarkártevők felszaporodásának is, mely ismételt védekezést tett szükségessé.

Az ország több területén súlyos káposztalégy fertőzésvolt tapasztalható, ami eddig nem okozott komoly elmaradást a fejlődésben, de ronthatja az állományok télállóságát és a tavaszi újraindulás sikerét.

Tavaszi káposztalégy lárvája repce gyökéren

Az ősz második felében a talajok vízkészlete gyarapodott.November közepétől átlagosan 40-50 mm csapadék hullott, ami a korábbi csapadékkal együtt már a repce tavaszi fejlődését fogja segíteni.

A szezonban eddig tapasztaltakból a tavaszi indulásra vonatkozóan nehéz egyértelmű következtetést levonni. Sok múlik még azon is, hogy milyen lesz a tél hátralévő része. Az, hogy az őszi fejlettség megfelelő, mindenképp előnyt jelent egy sikeres tavaszi induláshoz.

Azonban több helyen már az ősz folyamán tapasztalhatógyökérkárosodás odafigyelést igényel, mert mind a telelésben, mind a tavaszi gyökérregenerációban gondot okozhat, hiszen állomány ritkulás léphet fel, másodlagos gombás fertőzések alakulhatnak ki és a gyökérkárosodás mértékének függvényében akár 30%-ban is korlátozhatja a növény tápanyagfelvételikapacitását.

TAVASZI REGENERÁCIÓ

Tavasszal az első dolgok egyike, amiről gondoskodnunk kell a repcében a korai rovarkártevők kiiktatásaés, hogy a lehető leggyorsabban újraindítsuk a növény életfolyamatait, ami elképzelhetetlen a télen leálltés károsodott gyökérzet helyreállításanélkül.

Az ősz során a káposztalégy lárvája a főgyökér felületén okozott károsodást, amely a bőrszövetet és az alatta lévő háncsrészt érintette. Mivel a háncsrészben folyik a kész tápanyagok szállítása a gyökér irányába, ezért az őszi légykártétel a jó átteleléshez és jó tavaszi induláshoz szükséges tápanyagok raktározásában okozott zavart.

Az őszi kártétel emiatt kihat a tavaszi újraindulásra is, hiszen a hiányos tartalékok és a zavart tápanyagáramlás miatt a tavaszi regeneráció és gyökérnövekedés elhúzódhat.

A Tavaszi káposztalégy gyökérkárosítása a főgyökéren.

Emiatt az idei évben kiemelten fontos lesz a növény korai és erőteljes indulását segíteni gyorsan és közvetlenül elérhető tápanyagkiegészítéssel, illetve a szöveti regenerációt gyorsító bioaktív hatóanyagokkal.Amennyiben ezt a hátrányt nem sikerül ledolgozni, számítanunk kell arra, hogy a termésmennyiség szempontjából meghatározó oldalhajtásképződés is gyengébb lesz a korlátozott tápanyagellátottság és az elhúzódó regeneráció következtében lerövidülő idő miatt.

A szöveti regeneráció és a gyökérnövekedés gyorsítását segíti az ACTIVA. Nevéhez híven gyorsítja a repce újraindulását, tél utáni regenerációját. Erőteljes gyökeresítő hatásának köszönhetően támogatja a növény aktív tápanyagfelvételét. A szöveti regeneráció gyorsításával lerövidíthető a tavaszi újraindulás időszaka így kellő idő áll rendelkezésre az oldalhajtásképződéshez.

A termék hatását a starter hatást támogató ásványi összetétele segíti:

A levélen közvetlen felvehető nitrogén gyors segítséget biztosít a gyökérzet hosszanti növekedéséhez. Az oldott foszfortartalom gyorsan felvehető alapanyagot szolgáltat a növény energiaellátásához és a gyökérnövekedéshez. A termék cink tartalma hozzájárul a növény auxintermeléséhez, ami a növekedésért felelős hormon a növényben.

Az ACTIVA optimális felhasználása repcében a tavaszi első rovarölőszeres kezeléssel egy menetben van. Az ACTIVA biztos alapot ad a repce termésmaximalizálásához!

Keresse szaktanácsadóinkat és ismerje meg további termékeinket, szolgáltatásainkat és akcióinkat:

https://albamilagro.hu/kapcsolat

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés