Szántóföld
Új kihívás a repcetermesztőknek
Vetés előtt a repcetermesztők sokat gondolkodnak azon, hogy mi lehetett az oka annak, hogy az idei betakarításkor a vártnál alacsonyabbak lettek a hektáronkénti termésátlagok, így az árbevétel és a jövedelem is.
Számos termelő azt gondolja a több lehetséges okból, hogy a talajlakó kártevők (elsősorban a drótféreg) és a kis káposztalégy lárvája felelős a gyengébb termésért. A drótférgek a kelő repcét pusztítják, így tőszámcsökkenést okoznak. Míg a kis káposztalégy a tojásait már kikelt repce gyökérnyaki részére rakja, lárvája ott vagy kicsit lejjebb vándorolva rágja, odvasítja a főgyökeret. Súlyosabb esetben a növény elpusztul, enyhébb károsítás is a szállító szövetek roncsolódásával jár, ami az egész tenyészidőszakra hatással van. A szállító szövetek sérülése miatt a vízháztartás, tápanyagok felvétele és szállítása sem tökéletes, ez általában még jó víz- és tápanyag ellátottságnál is terméscsökkenést okoz. Amivel még számolni kell, hogy ezek a károsítások kaput nyitnak a talajból támadó kórokozóknak is (szklerotínia, verticillium, stb…).
Ez a tőszámveszteség a szemenkénti vetésű, nagy sortávú repcéknél lehet súlyos, mivel ott a hektáronkénti kivetett csira 300.000 – 350.000 db/ha, sőt egyes termelők már a 250.000 db maggal dolgoznak. Ilyen esetben már minden repcenövényre szükség van a nagy termés eléréséhez, nem engedhető meg a tőszám csökkenés.
A szemenkénti vetőgépek általában fel vannak szerelve talajfertőtlenítő mikrogranulátum szóró adapterekkel, így repcében vetéssel együtt, az egyedül engedélyezett Belem 0,8 MG talajfertőtlenítő szer 12 kg/ha-os dózissal kijuttatható.
A Belem 0,8 MG a károsított növények számát a kezeletlen kontrollhoz képest 64 %-kal csökkentette.
További információk a termékről: Kattintson ide
Sikeres gazdálkodást kíván a Kwizda csapat.