Szántóföld

Több agrártárgyú törvény módosítását kezdeményezte a kormány

Az agrártörvények módosítását célzó javaslatok egy része kiskapukat zár be, illetve nagyobb biztonságot ad az öntözési beruházást fontolgatóknak azzal a reménnyel, hogy a bérleti jogviszony korlátai nem akadályozzák a fejlesztéseket. – írja a vg.hu. legújabb cikkében.

A törvényjavaslat túl van a részletes vitán, már körvonalazódik, mi szerepel majd a módosításokban, amelyek egy része technikai jellegű, mint például a gazdaságátadást szabályozó törvényben – mondta a Világgazdaságnak a 29 agrártárgyú törvényben változásokat indítványozó törvényjavaslatról Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) főtitkára. Rámutatott, hogy fontos és a kiskapukat bezáró javaslatokat tartalmaz a tervezet földforgalmi törvény módosítására vonatkozó indítványokat tartalmazó része.

Forrás: pixabay.com

Ezen belül az osztatlan közös tulajdon felszámolását segíti az a javaslat, amely szerint, ha egy tulajdonostárs vásárolja meg egy másik – szintén az osztatlan közös parcellán belül – tulajdonos hányadát, akkor a módosítások elfogadása esetén egyszerűbb dolga lesz, mint most van. A hatályos szabályozás szerint ugyanis hiába van mindenkit megelőző elővásárlási joga a tulajdonostársnak, ugyanúgy végig kell vinnie a földvásárláskor szükséges procedúrát, mint normál esetben. Ha viszont a képviselők megszavazzák a módosítást, január 1-jétől nem kell már kifüggeszteni a szerződést, ami gyorsítja az osztatlan közös tulajdon megszüntetésének folyamatát – mondta a főtitkár. Az egyéb szabályok persze változatlanok maradnak, tehát például legalább három éve már tulajdonostársnak kell lenniük – tette hozzá.

Fontos, hogy ha a termőföld adásvételnél a vételárat az eladó előre kéri – ami sokszor így történik a gyakorlatban – és még nincs meg a hatósági jóváhagyás, hivatalosan a vevő által kifizetett teljes vételár is hivatalosan előlegnek kinősül. Ha valaki elővásárlási jogával élve „rájelentkezik” a szerződésre, akkor a teljes összeget neki is ügyvédi letétbe kell helyeznie. Így kell igazolnia a teljesítőképességet, amellyel azt szűri ki a jogszabály, hogy ne legyenek fiktív rájelentkezések. Segítik, hogy ne kelljen a vevőnek a pénze után rohannia.

Bezárulnak a kiskapuk

A törvényjavaslat szerint bővülnek a helyi földbizottságok vizsgálati szempontjai, amelyek alapján döntést tudnak hozni az egyes adásvételi ügyekben. A leggyakoribb visszaéléseket nevesítik a jogszabályban, ezekre közvetlenül tudnak hivatkozni a földbizottságok. Cseh Tibor András elmondása szerint ilyen visszaélés például, hogy az adásvétel előtt jelzálogot jegyeztetnek be a vevő javára. Aki ugyanis ilyenkor rájelentkezne a szerződésre, az azt látja, hogy bár a vételár nem magas, de a jelzáloggal együtt már irreális. A főtitkár szerint az ilyen jelzálogjog-bejegyzések mögött a gyakorlatban szinte mindig visszaélés volt, így akarták a felek távol tartani a potenciális rájelentkezőket.

Cseh Tibor András fontosnak tartja még az alhaszonbérleti szerződés szigorítását, amivel annak a gyakorlatnak próbálnak elejét venni, hogy valaki a bérleti jog továbbadása és az alhasznonbérlet révén két lépésben, ráadásul hatósági jóváhagyás és kifüggesztés nélkül szerezze meg a bérleti jogot.

Vízgazdálkodással és öntözéssel kapcsolatos jogszabályok

A vízgazdálkodással és az öntözéssel kapcsolatos jogszabályok módosítása a Magosz-főtitkár szerint sokaknak segíthet.
A mai gyakorlat szerint ugyanis például a hosszú távra szóló öntözési beruházásokat lehetetleníti el a legfeljebb húsz évre szóló bérleti jogviszony esetleges közeli lejárta. Vagyis most sokan azért nem indítanak el egy öntözési beruházást, mert semmi garancia nincs arra, hogy az adott földet a bérleti idő lejárta után is művelhetik.

Ezért a tervezetben szerepel az egyébként a tulajdoni lapra is bejegyzendő öntözési jog alapításának lehetősége – amihez persze a bérbeadó és a bérlő is kell –, és ha lejár a bérleti szerződés, az öntözési jog alapján a tulajdonos köteles lesz újra megkötni a haszonbérleti szerződést. Tehát aki fejleszt, annak meg is tud térülni a beruházás. Azonban, hogy ezzel ne ne tudjanak visszaélni, a jogszabálytervezetben szerepel egy olyan passzus is, amely szerint, ha három évig nem öntözik a területet, akkor megszűnik az öntözési jog.

agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés