Szántóföld

Szója helyzetkép 2024-1.

Vas vármegyében – az országos tendenciát követve – 2024-ben ismét nőtt a szójával bevetett terület nagysága, eddig rekord mennyiségű, 11.630 hektár került idén elvetésre.

A hirtelen berobbant meleg és a folyamatos esőzések kedveztek a kezdeti fejlődésnek, továbbá biztosították az alapgyomirtás sikerességét is.

1.kép [Szójatábla június 4-én]

A vetésmélység azonban idén is kulcskérdés volt, a tapasztalatok alapján 3 cm volt az ideális ahhoz, hogy korán előbújjanak a szikleveles növénykék. Az ennél mélyebbre vetett növények kelését nem csak a több helyen becserepesedett talaj nehezítette, a fésűslábú viráglégy (Delia platura) ismét sok helyen okozott gondot, a sziklevélbe, illetve a gyökérkébe történő berágása miatt sokszor tőhiányos táblákkal találkoztunk. Érdemes a jövőben is figyelmet fordítani erre a kártevőre, különösen azon termelők esetében, ahol a vetésforgóban megtalálható az őszi káposztarepce, (esetleg egyéb káposztafélék, vagy épp a csillagfürt).

2.kép [Delia platura kártétel]

Az esős május a szója fejlődése mellett a gyomoknak is kedvezett, a legtöbb helyen az alapgyomirtás mellett szükségessé vált egy posztemergens kezelés is a T4-es gyomok folyamatos kelése következtében. Ismét a parlagfűvel (Ambrosia artemisiifolia) és a libatoppal (Chenopodium sp.) volt a legtöbb probléma, az egyszikűek közül pedig a kakaslábfű (Echinochloa crus-galli) szaporodott fel a legnagyobb mértékben.

A lehullott eső igen egyenetlen eloszlásban, több ízben zivatarok formájában érkezett hozzánk. Szombathely mellett a 233 mm havi csapadéknak majdnem a fele, 96 mm mindössze 3 nap alatt esett le, sok helyen napokig víz alatt voltak a táblák, az erős zivatarok pedig a leveleket is megszabdalták. A hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék a gazdasági károkon kívül a mezőgazdasági munkákat is nehezítette, több termelő nem tudta időben elvégezni a felülkezeléseket, ezeken a területeken pedig már valószínűleg nem lesz kielégítő a csekély számú posztemergens hatóanyag(kombinációk) eredménye sem.

3.kép [Május 12-Június 12 közötti csapadékmennyiség és annak eloszlása Sében]

Jó hír azonban, hogy a gümőképződés a legtöbb helyen megindult, régi szójatermő területeken inkább kisebb gümőket találunk, de azok mind a fő-, mind a mellékgyökereken jelen vannak, míg az „első szójásoknál” leginkább a főgyökéren, a gyökérnyaki részen helyezkednek el a gümők, kevesebb, viszont nagyobb méretűek.

 

 

 

 

 

 

 

 

4-5. kép [Gümők elhelyezkedése régi szójatermő és ”első szójás” területen]

Károkozók közül takácsatka (Tetranychus urticae) egyelőre sehol nincs jelen a táblákon, illetve bogáncslepkével (Vanessa cardui) is csak elvétve találkozhatunk.

Érdemes ugyanakkor bejárni a táblákat, mert az utóbbi hetek szeles, esős időjárása elősegítette a szója baktériumos betegségeinek (Pseudomonas syringae pv. Glycinea és Xanthomonas campestris pv. glycines) terjedését, különösen azokon a területeken, ahol a vágó eső (egyéb mechanikai sérülés) megszabdalta a leveleket. Közös jellemzője a két kórokozónak, hogy a beteg növények levelein először sárga foltokat találunk – ami ebben a stádiumban könnyen összetéveszthető a fitotoxikus tünetekkel -, majd ezek a foltok barnulnak, sárga udvar veszi őket körül, idővel pedig felszakadozik a levél. Súlyos fertőzés esetén kontakt hatású, réz tartalmú szerrel érdemes védekezni, illetve komplex lombtrágyával erősíteni a növényállományt.

    

6-7. kép [Xanthomonas campestris pv. glycines, illetve gyomirtó által okozott fitotoxikus tünet szójalevélen]

Jelenleg a virágzás kezdetén (BBCH 61) járnak az állományok, ha nem is szükségszerű, de ajánlott egy mikroelem-tartalmú lombtrágya kijuttatása. A szója magas káliumigényű növény, de ebben az időszakban a kén és a bór is fontos szerepet játszik a tápanyagutánpótlásában, illetve kiemelt jelentősége van a molibdénnek és a mangánnak egészen a hüvelyképződés időszakáig.

8.kép [Virágzó szójanövény]

 

Károlyi Beatrix

Növényvédelmi szakmérnök

agrotrend.hu / VMNK

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés