Cikksorozatunk előző részeiben ismertettük a támogatási kérelem benyújtására vonatkozó alapinformációkat, a választható tematikus előíráscsoportokat, a területméréssel kapcsolatos tudnivalókat, az AKG-ba belépő minden gazdálkodóra érvényes általános elvárásokat, az értékelés szempontjait és a szántó földhasználati kategória alapvállalásként megjelenő elemeit.
Az AKG-hoz kapcsolódó ismereteket tartalmazó cikksorozatunkban most a szántó tematikus előíráscsoportokhoz tartozó egyes szabadon választható vállalásokat tekintjük át.
Szabadon választható vállalások között szerepel „A kötelezettségvállalási időszak alatt legalább egy alkalommal a területen képződő melléktermékek (különböző szalma- és szármaradványok) bedolgozása a talajba.”
A vállalás csak a tárgyévi egységes kérelembe főnövényként bejelentett kultúra melléktermékének bedolgozásával teljesíthető, tehát a másodvetés szármaradványa – a zöldtrágyanövény bedolgozása sem – nem számolható el. Továbbá az előírás szálas pillangós takarmánynövénnyel, zöldugar, méhlegelő visszaforgatásával sem teljesíthető.
A melléktermék bedolgozása megvalósulhat beforgatással vagy forgatás nélküli tárcsázással, de a zöldtrágyázás nem.
Fontos, hogy a melléktermék beforgatás nem fogadható el tárgyévben azon tábla esetén, ahol a kedvezményezett az Agro-ökológiai Program keretében mikrobiológiai készítmény alkalmazása gyakorlatot választotta, s e készítményt a szármaradványokra juttatja ki, majd azokat a talajba dolgozza.
Valamennyi szántó tematikus előíráscsoport (TECS) tartalmaz – ugyan esetenként eltérő szabályok szerint – főnövénnyel teljesítendő vetésszerkezeti vállalást, melyek ellenőrzése évente történik. Horizontális szántó területeken a következő vetésszerkezet választható „A vállalással érintett területeken a szálas pillangós takarmánynövény, a zöldugar és a méhlegelő együttes aránya évente legalább 20 % legyen, úgy, hogy a zöldugar és/vagy a méhlegelő aránya a vállalással érintett területeken évente elérje legalább az 5 %-ot.
A vetésszerkezeti vállalást az érintett TECS-ben szereplő KET-ek összterületére vonatkozóan kell teljesíteni még akkor is, ha egy TECS-ben két vállaláscsomagot alakított ki a gazdálkodó és mindkét előíráscsomagban szerepel ugyanazon vetésszerkezetre vonatkozó választott vállalás.
A vetésszerkezet esetében a szálas pillangós területbe csak a pályázati felhívás 11. melléklete szerinti növények lehetnek. Ezek füves keveréke – legalább 3 fajból kerül kialakításra vetéskor, vagy már meglévő keverék – csak a zöldugar arányba számítható bele. De természetesen a szálas %-os arány helyettesíthető teljes egészében zöldugarral, vagy méhlegelővel. A zöldugar táblaszegély területe beleszámít a vetésszerkezeti előírások zöldugar részarány teljesítésébe. A méhlegelő táblaszegély területe beleszámít a vetésszerkezeti előírások méhlegelő részarány teljesítésébe.
Ha vis maior kérelem keretében talajtakarás nélküli pihentetett terület hasznosítás kerül megjelölésre, vagy az adott évben nem nyújtanak be az egységes kérelemben kifizetési igénylést, akkor az adott terület, az adott naptári évben egyéb kultúraként kerül figyelembevételre a vetésszerkezeti előírások teljesítésének vizsgálatánál.
A fenti vetésszerkezet választása esetén lehetséges csak az alábbi vállalásokat is megtenni:
„Szálas pillangós takarmánynövények, zöldugar, illetve méhlegelő betakarítása során táblánként kaszálatlan területet kell hagyni 5-10 % térmértékben, a tábla szélével érintkezően legalább 6 méter szélességben.” , valamint „Szálas pillangós takarmánynövények, zöldugar, illetve méhlegelő betakarítása során madárbarát kaszálás (kiszorító kaszálás , vadriasztó lánc, max. 4 méter vágásszélesség, max. 8 km/h sebesség) alkalmazása.” és „Szálas pillangós takarmánynövények, zöldugar, illetve méhlegelő betakarítása során legalább 10 cm tarlómagasság meghagyása szükséges.”
A fentieken túl választható a következő vállalás: „A kötelezettségvállalási időszakban növénykultúrák létesítéséhez kizárólag ellenőrzött (fémzárolt) szaporítóanyag felhasználása lehetséges.” Ekkor valamennyi vállalással érintett KET területén, minden növénykultúrára (másodvetésre, zöldtrágyára is) vonatkozóan be kell tartani.
Az ellenőrzött szaporítóanyag használat vállalás a 2025. január 1. napja előtti növénykultúra létesítésre nem vonatkozik, azaz nem kellett ilyen szaporítóanyagot alkalmazni AKG vonatkozásában. A vállalás akkor teljesül, ha a kötelezettségvállalási időszak alatt, a KET legalább 90 %-án legalább 1 alkalommal történik vetés, melyet számlával kell igazolni.
Sorozatunkat az önállóan választható előírások további áttekintésével folytatjuk.
agrotrend.hu / NAK / Sztahura Erzsébet