Szántóföld

Minden adott ahhoz, hogy növeljék a cirok termőterületét

A cirok termesztési esélyei az elmúlt években sokat javultak Magyarországon, sőt a jövőben még biztatóbbak lehetnek a kilátások – nem csak a kukorica kárára. A közel 40 ezer hektáros vetésterület a következőképpen oszlik meg: 30 ezer hektáron termesztenek szemes cirkot és 10 ezer hektáron siló cirkot. Az Isterra Magyarország Kft-vel együttműködő termelők azt vallják, hogy a cirok tényleg az a növény lehet, amely az időjárás viszontagságait, a változó körülményeket, így a hosszan tartó, száraz aszályos időszakot, vagy akár a hőmérséklet ingadozásait jobban bírja. De mit kell ehhez tenniük a termesztőknek? Erre kerestük a választ Perczel Péterrel, az Isterra Magyarország Kft. cégvezetőjével.

A cirok életformájából adódik, hogy kevesebb vízzel és tápanyaggal is képes megfelelő termést hozni. Ehhez elkerülhetetlen a hatékony talajgazdálkodás, vagyis a nedvesség megőrzése. Minden növénykultúránál nagyon fontos a talajerő gazdálkodás, akár az előző kultúra nyomainak az eltüntetése, egy tarlóhántás, vagy egy köztes növénytermesztés, esetleg a takarónövényes termesztés. Perczel Péter szerint a lehető legnagyobb mennyiségű vizet kellene megőrizni a talajban, amelyből a következő kultúra táplálkozhat, hiszen látjuk, hogy akár egy őszi, vagy tavaszi vetésű növény milyen helyzetbe kerülhet akkor, hogy ha több hónapig elmarad a természetes csapadék.

Forrás: pixabay.com

“Ha jövőre még többen döntenek emellett, akkor ez további fejlődést jelenthet ennek a növénynek. Minden évben úgy tekintünk előre, hogy az adott év meghozza a kívánt  áttörést, amikor még jelentősebb lehet a vetésterület növekedése ennek a kultúrának. Ettől függetlenül azt mondanám, hogy ahogy láttunk egy jelentős termésnövekedést a szójánál, a ciroknál százalékosan ekkora változás a terület nagyságában nem várható, de ha ez 10 ezer hektáros lenne, az is nagyon komoly változás.”

-összegezte Perczel Péter.

A cirkot a kukorica alternatív növényeként emlegetik, de ez ott lehet elsősorban igaz, ahol az elmúlt években nem sikerült jó terméseredményt elérni. A Dél-Alföldön két éve és az idén is nagy volt a terméskiesés és ez az a térség, ahol a termelők leginkább úgy döntenek, hogy drasztikusan csökkentik a kukorica vetésterületét, ehelyett jönnek be más növények, mint a köles, a csillagfürt, vagy a cirok.A cégvezető azt mondja, hogy vetőmag oldalon minden feltétel adott: a legnagyobb európai nemesítő házak termékei jelennek meg a hazai piacon, amelyek több éve kipróbált és Magyarországon is jól működő termékek, akár a szemes, akár a siló cirok fronton, ezért mindenki megtalálhatja az igényeinek való hibridet. Zajlik Magyarországon vetőmag szaporítás is, tehát hazai forrásból is elérhető a vetőmag szükséglet egy része, a többi pedig importból érkezik.

Felmerül az a kérdés is, hogy ha növekszik a kereslet, akkor hogy lehet értékesíteni? Önállóan, vagy szervezetten? Mit bír el a termékpálya?

Perczel Péter szerint összefogásra, közös gondolkodásra mindenképpen szükség lenne, mert a piacra kilépve versenyképesebb feltételeket lehetne kialakítani. A világ ciroktermelésének 40 százaléka kerül közvetlenül élelmiszeripari felhasználásra – ezen lehetne javítani, hiszen idehaza kevésbé jellemző az emberi célú felhasználás, de a világ más részein sokkal nagyobb ennek az aránya, legyen szó sörkészítésről, lisztről, puffasztott termékekről. A többi cirok viszont állati takarmányozásra megy, de rengeteg receptúrát lehetne kialakítani, amellyel a baromfi és a sertéstartás ua nagyobb szerepet kaphatna.

A cirkot a toxinveszély nem fenyegeti. Teljesen más kártevői és kórokozói vannak ennek a kultúrának, mint a kukoricának, ezért ennek az előfordulási esélye a végtermékben elképzelhetetlen. Jelenleg tehát 40 ezer hektáron termesztik a cirkot, de vannak elképzelések arról, hogy mennyi lenne az ideális? Mivel az unió továbbra is importálja a cirokot, ami kiváltható lenne uniós, tehát saját terméssel is. Ezért pár tízezer hektárnak még van helye Magyarországon.

agrotrend.hu / Növényvédőszer      

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés