Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Szántóföld

Kiemelkedő hozamok, de gyengébb minőség jellemezte az idei termést

Mint ismeretes, 2023-ban az őszi vetési munkálatok során az időjárás többé-kevésbé a gazdák keze alá dolgozott Magyarországon, igaz, voltak olyan térségekben, ahol az esőzések miatt előfordultak csúszások a munkálatokban. Az őszi és a téli hónapok során az elszaporodó mezei pockok, valamint a bőséges csapadék okozta belvízfoltok is komoly problémákat jelentettek a termelőknek, de a rendkívül nyárias és meleg évkezdetnek is megvolt a hatása. Az Agrárszektor által tavasszal megkérdezett gazdálkodók ezért inkább óvatosak az őszi vetésű gabonafélék kilátásait illetően.

Forrás: pixabay.com

Az óvatosság végül helyénvalónak is bizonyult: az őszi vetésű kalászosok ugyan elkerülték a nyár közepi pusztító szárazságot, ám az aratás lezárultával az látható, hogy a mennyiségi mutatók jók, a termés minősége azonban gyengébb lett a vártnál. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke a lapunk megkeresésére még korábban elmondta, a nagyobb mennyiségek és a gyengébb beltartalmi értékek mögött a szemek telítődése áll. Mint fogalmazott, az áprilisi esők következtében kiteltek a szemek, szép nagy búzaszemek voltak a kalászokon, de ennek következtében viszont a beltartalom egy kicsit gyengébb.

A mennyiséggel minden rendben volt, a minőséget illetően már voltak problémák

Hasonlóan látta a helyzetet Csepregi Attila, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője is. A szakember elmondta, hogy az általuk művelt területen az árpa hozama 8-8,5 tonna között mozgott hektáronként, a búzáé pedig 8-9 tonna között. Ez jó hektáronkénti hozamnak számít, és az árpa minősége is jó, a búza esetében ugyanakkor ez már nem mondható el, ugyanis az utóbbi fehérjetartalma meglehetősen alacsony. Csepregi Attila hozzátette, hogy esetükben ez a fajtaválasztás miatt alakult így: az általunk termelt típus ideális körülmények között jó minőséget produkál, jelenleg azonban ez nem volt adott. Számít ilyenkor a hozam is: hektáronként 6 tonnánál magasabb a fehérjetartalom, mint 9 tonnás eredmény esetén.

A Hajdúböszörményi Mezőgazdasági Zrt. termelési igazgatóhelyettese, Boda István, kérdésünkre elmondta, hogy ebben a szezonban 200 hektáron vetettek őszi búzát, ennek 90%-át vetőmagnak. A Hajdú-Bihar vármegyei vállalatnál az aratással minden rendben ment, semmi nem akadályozta őket. A szakember elárulta, hogy a hektáronkénti hozam 5,7 tonnától egészen 8,8 tonnáig terjedt ami pedig a minőséget illeti, a csíra alapján jött visszaigazolások alapján a termés vetőmag feldolgozásra megfelel.

A Belvárdgyulai Zrt-nél összesen 1800 hektáron vetettek őszi kalászosokat – tudtuk meg a baranyai vállalkozás főagronómusától. Szűcs András kérdésünkre elmondta, hogy teljesen jól ment náluk az aratás, az őszi búza, valamint az őszi és a tavaszi árpa átlagban 7 tonnát hozott hektáronként. A minőséget illetően a szakember már kevésbé volt elégedett: mint mondta, rossz, takarmány minőségű termést arattak idén.

Zala vármegyében a Baki Agrocentrum Kft.-nél soha nem volt még olyan könnyű az aratás, mint idén: július közepére gyakorlatilag végeztek is a munkálatokkal. Németh Zoltán, a vállalkozás növénytermesztési ágazatvezetője elmondta, hogy a búzánál a 600 hektár átlagában nettó 9 tonnás hozamok lettek, míg a 130 hektáron vetett árpánál 8,6 tonnás eredmények születtek. Ennek egyik fele malmi, másik fele takarmány minőségű lett.

Milyen áron megy most a búza?

Magyarországon az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) legfrissebb adatai szerint július utolsó hetében átlagosan 73,9 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával. Ez mintegy 15%-kal magasabb, mint egy évvek korábban. A takarmánybúza termelői ára megegyezik az egy évvel korábbival, tonnája 65,7 ezer forinton forgott ugyanekkor.

Az AKI PÁIR adatai szerint július második hetében még átlagosan 68,4 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával. Ez az árszint az egy évvel korábbit 13%-kal haladta meg. A takarmánybúza 64,3 ezer forint/tonnáért forgott ugyanekkor, ami 5%-kal volt magasabb az előző év azonos időszakánál.

agrotrend.hu / OTP Agrár

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés