Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Szántóföld

Kételyek a növényvédelmi szerek körül, kell vajon félni tőlük?

A laikus közvélemény és sajtó egyre kritikusabban kéri számon a növényvédőszerek alkalmazását a mezőgazdaságban. Fontos tudni, hogy ezek felhasználását ugyanolyan szigorú tudományos kritériumok kötik, mint a humán- vagy állatgyógyászatot. Hogy fogyasztóként kell -e valójában félnünk a növényvédő szerektől, és milyen problémákat vet fel az illegális növényvédő szerek megjelenése, arra Dr. habil. Takács András Péter, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Növényvédelmi Tanszék munkatársa válaszol hírportálunknak.

A növényvédő szerekkel szembeni ellenérzések véleményem szerint túlzóak, már csak azért is, mert például, némely fungicid amelytől rettenetesen irtózunk, gyógyszer hatóanyagként is használatban van különböző gombás megbetegedések esetében humán kezelésre. – válaszolja Dr. habil. Takács András Péter.

Magyarországon a világ legszigorúbb szabályozása van érvényben a magas kockázató növényvédő szerek használata esetében

Tehát összességében, a növényvédő szereknek a fejlesztése során nagyon fontos szempont az, hogy ezek a vegyületek humán egészségügyi és környezet egészségi oldalról is, a lehető legkisebb kockázatot jelentsék. Ennek megfelelően a növényvédő szerek nagy többsége kifejezetten alacsony kockázatú. A magasabb kockázatú növényvédő szerek esetében pedig Magyarországon a világ legszigorúbb szabályozása van érvényben, ugyanis nálunk csak növényorvosok dolgozhatnak, illetve dolgoztathatnak, növényvédő szerekkel, az úgynevezett első forgalmi kategóriás növényvédő szerekkel.

Az ilyen veszélyes növényvédő szerekhez a laikus honpolgár nem is juthat hozzá, ezeket csak növényorvosi felügyelettel lehet használni. Ez egy komoly szakmai garancia, ami a magyar élelmiszerlánc-biztonságot nagymértékben meghatározza, ezért is kiváló minőségűek és biztonságosak a hazánkban előállított élelmiszerek.

A talajok nálunk a legtisztábbak

Ha valaki a hazai talajokat vizsgálja, akkor a fejlett mezőgazdasággal rendelkező országok közül, a növényvédőszer-maradékok mennyiségét nézve, Magyarország nagyon előkelő helyen áll. A talajok nálunk a legtisztábbak, és ez nem azért van, mert kevesebb pénzük van a gazdáknak növényvédő szerekre, hanem, mert mióta az agrárkemizálás elindult, Magyarországon mindig is növényorvosok, tehát egyetemi végzettségű növényvédelmi szakemberek nyúlhattak a veszélyesebb növényvédő szerekhez. Sőt, jól ismert példa – még a zöldek előtt is –, hogy mi az elsők között voltunk, akik kivonták a DDT-t, illetve további nagyon sok olyan növényvédő szer is létezik, ami kockázatot jelenthet, és pont a szakértői javaslatok miatt, nálunk nem is került sosem engedélyezésre.

Illegális növényvédő szerek veszélyei

Az illegálisan bejutó növényvédő szerek óriási kockázatot jelentenek nemcsak nálunk, hanem az egész Európai Unióban. Ezek a szerek bizonytalan eredetűek és minőségűek.
Legjobb esetben hatástalanok, ami a gazdának anyagi kárt okoz, rosszabb esetben pedig veszélyes hatóanyagokat tartalmazhatnak, amik veszélyeztetik az élelmiszerlánc-biztonságot és az emberi egészséget.
A hatóságok folyamatosan ellenőrzik a növényvédő szerek beáramlását, és komoly kampányokat folytatnak a hamisított termékek használatának minimalizálására. A növényvédő szerek vénykötelesek, és csak hazai, ellenőrzött forrásból származó termékeket lehet használni.

 

Agrotrend.hu/ novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés