Szántóföld
Kalászosok tavaszi gyomszabályozása
A kalászosok hatékony gyomszabályozásában elengedhetetlen az őszi és tavaszi védekezés összehangolása.
Többnyire az állományok gyomelnyomó képessége gyenge, mivel fejlődésük a kevés csapadék miatt vontatott volt. Ez alól kivételt jelentenek a szeptember végén, október elején elvetett állományok, amik a kedvezőbb csapadékviszonyok miatt a bokrosodáshoz közeli fejlődési állapotot mutatnak. A védekezést nehezítheti a tavaszi csapadékhiány is, mivel a növények kisebb lombozat mellett a szár és a kalász növekedésére összpontosítják forrásaikat. Sőt a megváltozott életkörülményekhez a gyomnövények gyorsabban és hatékonyabban alkalmazkodnak, mint a kultúrnövények. Ezért a védekezés optimális időpontjának megválasztása elengedhetetlen a tápanyag- és vízforrásokért folytatott verseny minimalizálása miatt.
A sekélyen csírázó gyomnövények számára elegendő nedvesség biztosított, így várható a hőmérséklet emelkedésével az ősszel is problémát jelentő T1-es és T2-es gyomnövények megjelenése. Az utóbbi években a nagy széltippan jelentősége egyre fokozódik, az egyik legfontosabb gabonagyomnövénnyé vált. Bár az ebszékfű, a ragadós galaj és az apró szulák jelentősége csökkent, de az egyoldalú herbicidhasználat miatt a tyúkhúr és a veronikafélék borítottsága növekedett. Emellett a mezei acat, a mezei szulák és a tarackbúza előfordulása is fokozódott (1. kép).
1. kép: Gyomos gabonatábla (Forrás)
Tavasszal az agrotechnikai módszerek korlátozottak, csak a hengerezés, a fogasolás, illetve a gyomfésű alkalmazható. A posztemergens kezelés a bokrosodástól kezdhető meg, és a herbicid engedélyokiratától függően akár egészen a zászlóslevél kiterüléséig elvégezhető. Számos hatóanyag vagy azok kombinációja (pl.: 2,4-D, aminopiralid, amidoszulfuron, benszulfuron, floraszulam, fluroxipir, klopiralid, MCPA, mefenpir-dietil, metszulfuron-metil, szulfoszulfuron, piroxszulám, tifenszulfuron-metil, tribenuron, tritoszulfuron jodoszulfuron) engedélyezett tavaszi kijuttatásra. A készítmény kiválasztásánál figyelembe kell venni az időjárási paramétereket, a kezelések maximális számát, illetve az őszi védekezés során használt herbicid hatásmechanizmusát.
Emellett szem előtt kell tartani, hogy egyes hatóanyagoknál az utóveteményre és a szalma felhasználására korlátozások lehetnek érvényesek. A kijuttatás előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján a növényvédő szer engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.
agrotrend.hu / NAK / Filler Zsófia, Fodor Attila