Szántóföld
Istállótrágya és vagy zöldtrágya kijuttatása az AKG programban
Az új AKG kiírásban ismételten megjelenik a kétszeri istállótrágya és vagy zöldtrágya kijuttatásának vállalása. Tulajdonképpen kétféleképpen tudjuk teljesíteni a vállalást. Az egyik, hogy zöldtrágyanövényt vetünk és 60 nap után a talajba dolgozzuk vagy szervestrágyát használunk fel, és azt juttatjuk ki a táblára. Biogáz iszap és az istállótrágya ugyanazon elbírálás alá esik, tehát szervestrágyának tekintendő. – írja legújabb bejegyzésében a Morva Tamás a morvanovenydoki.hu-n.
De nézzük meg mi az a zöldtrágya!
Egészen hasonló a feladatunk, mint már a jól ismert ökológiai másodvetésnél, csak néhány különbség van a kettő között.
Az első és talán legfontosabb, hogy a 10. mellékletben szereplő növények közül elegendő egy fajt vetnünk, de természetesen, ha növénykeveréket akarunk vetni, az is elfogadott.
Ha valaki téli talajtakarónak akarja használni a zöldtrágya növényt, azt is megteheti, sőt kombinálni lehet az AÖP talajtakarás szántóterületen gyakorlattal csak arra kell figyelni, hogy az ilyen célból vetett zöldtrágya növények február 28 után 60 nappal kerüljenek bedolgozásra a talajba.
Tehát ha talajtakaróként átviszitek a következő évre, akkor az a következő évben fog megvalósulni. Ezt azért fontos tisztázni, mert ezt a vállaláscsomagot lehet választani választható vállalásként is pluszba.
Viszont csak akkor elfogadott, ha külön-külön években valósul meg. Tehát az nem elfogadható, ha az áthúzódó zöldtrágyanövény beforgatás után istálló trágyáztok. Ugyanakkor két évben egymás után áthúzódó talajtakarással már megoldható a vállalás.
Amire oda kell viszont figyelni, hogy az egységes kérelemben nagyon fontos, hogy „Másodvetés zöldtrágyázás céljából” agrotechnikai műveletként jelöljük a vetésünket. Minden más másodvetési agrotechnikai műveletként történő rögzítés nem elfogadott.
De nézzük meg mi az az istállótrágya/biogáz iszap!
A két trágyatípusra közös szabályok vonatkoznak. Az egyik talán legfontosabb, hogy attól függetlenül, hogy nitrátérzékeny területen gazdálkodtok vagy sem, ha indultok AKG-ban, akkor már nitrátérzékeny területnek számítotok. Tehát be kell tartanotok az 59/2008. (IV.29.) FVM rendeletet!
Tehát:
- Az évente kijuttatott szervestrágya nitrogén tartalma nem haladhatja meg a 170 kg-ot
- Tilos trágyát kijuttatni őszi kalászos esetében november 30-tól január 31-ig
- Tilos trágyát kijuttatni egyéb esetben november 30-tól február 15-ig
- 12%-nál meredekebb lejtésű területeken a kijuttatott műtrágyát 4 órán belül be kell dolgozni, kivétel a fejtrágyázási műveletek (itt fontos megjegyezni, hogy nem érvényes az, hogy mekkora a 12%-os fedvényetek, ha már egy négyzetméter van akkor a gazdálkodási naplóba már aznapi bedolgozást kell írni)
- 17%-nál nagyobb lejtésű területeken tilos a trágyázás (itt is érvényes, ha már egy négyzetméter ilyen lejtésű ott nem lehet trágyázni, tehát a gazdálkodási naplóban csökkenteni kell a területeteket a fedvény méretével)
- Be kell tartanotok a felszíni vizek védőtávolságát
- Szervestrágyát a lehető leghamarabb be kell dolgozni 24 órán belül!
- A kijutatott hatóanyagok nem haladhatják meg a tápanyag-gazdálkodási tervben feltüntetett maximális hatóanyag tartalmat.
Maga az, hogy milyen szervestrágyával oldjátok meg a vállalást, mindegy. A lényeg, hogy mennyit használtok fel belőle. – írja Morva Tamás
Tehát akkor elfogadott egy szervestrágyázás, ha a tápanyag-gazdálkodási tervben szereplő maximálisan kijuttatható nitrogén hatóanyag igény legalább 40%-át fedezitek hasznosuló szervestrágyából származó nitrogénnel. A szervestrágyák hasznosuló nitrogén mennyisége szintén 40%. Tehát 170 kg kijuttatott szervestrágyából 68 kg hasznosuló nitrogénünk lesz az első évben.
Ha egy növényünknek 100 kg nitrogén hatóanyag szükséglete van a tápanyag-gazdálkodási tervben, akkor hivatalosan legalább 40 kg hasznosuló szervestrágyából származó nitrogént kell kijuttatnunk. Legalább 100 kg mennyiségű szervesanyagból származó összes nitrogén hatóanyag mennyiséget kell kijuttatnunk.
Magas természeti értékű területeken vállalt vállalások között szerepelnek a kijuttatható nitrogén hatóanyag mennyiségét csökkentő szabadon választható vállalások. Abban az esetben, ha ezt választjátok akkor szervestrágyából is maximálisan annyit juttathattok ki, mint ami a vállalás enged.
De mennyi nitrogén van az egyes istállótrágyákban?
A biogáz iszapnál nyert ügyünk van, mert azt be kell vizsgáltatnunk, illetve talajvédelmi terv alapján juttathatjuk csak ki, amiben rögzítve van az iszap hatóanyag tartalma, tehát egyszerű számolnunk. Istállótrágyánál már kicsit más a helyzet ott szintén a 59/2008. (IV.29.) FVM rendeletet kell figyelnünk. Viszonylag sok fajta szervestrágya hatóanyag tartalma fel van vezetve a rendeletben. Tehát az ott szereplő adatokat kell felhasználnunk, ha szeretnénk a szervestrágyánk tonnánként összes nitrogéntartalmát megtudni. Abban az esetben, ha nem szerepel a szervestrágyánk a rendeletben, akkor vagy be kell vizsgáltatni az adott trágyát, vagy megfelelő szakmai dokumentációval kell bizonyítanunk annak hatóanyag tartalmát.
Mentesülések a zöldtrágyázás és/vagy szervestrágyázás alól
Abban az esetben, ha a KET-ünk 90%-án olyan évelő növénykultúrát termesztünk (zöldugar, méhlegelő, évelő szálas pillangós takarmánynövény, évelő gyógy-, aroma- és fűszernövény) és a növények vetése a 2025. évi egységes kérelem benyújtási időszakának utolsó napjától 2029. december 31. napjáig megszakítás nélkül a táblán vannak, akkor mentesülnek a vállalás megvalósítása alól.
Mit jelent ez?
Ha te lucernát vetsz 2025. tavaszán, és azt fenntartod a bevitt adott KET 90%-án 2029. december 31-ig, akkor mentesülsz az alap vállalásban rögzített istállótrágyázás alól!
Maga a gyakorlat elszámolása viszont hektáralapon történik. Tehát ha te egy KET-ed nem teljes területén termelsz évelő kultúrát, hanem mondjuk az 50%-án, és a másik 50%-án egy éves növényeket, akkor teljesítheted a vállalást (és minden hektáralapon számolandó vállalást) több év alatt, vagyis például, ha egy 100 hektáros KET-ed van, amiből 50 hektáron lucernát termesztesz 50 hektáron pedig egyéves növényt. Ha két éven keresztül az egyéves növények helyén megvalósítod a zöldtrágyázást/istállótrágyázást, akkor teljesíteni fogod a vállalást (ez így van még a melléktermék leforgatásánál és a középmély lazítás elvégzésénél is).
Ha viszont nem teljesíted ezt a gyakorlatot, akkor az utolsó évben a KET-ed 100%-áról megvonják a támogatásod
agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu