Szántóföld

Ilyen burgonyafajtát vegyünk a jó termésért

A klímaváltozás a burgonyának sem kedvez: hazánkban öntözés nélkül ma már nem érdemes ezt a növényt termeszteni, ezért a gazdálkodóknak a magyar nemesítésű fajták jelenthetik a biztonságot. Ezek a fajták a mi éghajlati körülményeink között lettek nemesítve – írják a Növényvédőszer.hu-n.

Az egyenetlen vízellátást, az időszakos hő stresszt jobban tűrik azokkal a fajtákkal szemben, amelyeket többségében külföldön nemesítettek. A másik előnye, hogy többször visszaültethetők, vagyis az a termelő, aki megveszi a MATE által nemesített vetőburgonyát, három-négy alkalommal még vissza tudja ültetni jelentős termésveszteség és minőségromlás nélkül. Ez abból adódik, hogy ezek a fajták vírus rezisztensek, sőt többségük még fonálféreg- és varasodás ellenálló, de akár kevesebb növényvédőszer költséggel is termeszthető.

Az ágazatra a vásárlói szokások változása is hatással volt. Néhány évtizede a családok még egész télire egyszerre vásárolták meg a burgonyát, ma már viszont folyamatosan, kisebb mennyiségeket vesznek. A gazdaságok nagy része azonban nem rendelkezik a zöldség tárolására alkalmas infrastruktúrával.

Polgár Zsolt, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Burgonyakutatási Központjának igazgatója szerint kevés az a hűtött, párásító rendszerrel rendelkező korszerű tároló, amellyel hosszú távon, a következő év tavaszáig jó minőségben el lehet tárolni a burgonyát. Mivel ilyenek nincsenek, kénytelenek a szezon elején viszonylag dömpingáron, alacsonyabb jövedelmezőséggel túl adni rajta –tette hozzá.

A burgonya az egyik legfontosabb alapvető élelmiszerünk, hazánkban ebből a zöldségből a legnagyobb az egy főre jutó éves fogyasztás, csaknem 28 kilogramm. Az itthon megtermelt burgonya valaha a teljes magyar piac ellátására elegendő volt, ma már viszont importra szorulunk. Az ország egyik legfontosabb termesztő körzetében, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is visszaesett a termelés, 760 hektár területen foglalkoznak vele. A kilencvenes években csak Balkányban és környékén meghaladta az ezer hektárt a burgonya termesztése.

„Az ezredfordulón országosan több, mint 46 ezer hektáron termesztettek burgonyát, idén már csak alig több, mint 5800 hektáron. A termelés visszaesésének az oka, hogy a gazdaságok nem tudták felvenni a versenyt az olcsón behozott import áruval és egyre kevésbé volt jövedelmező a burgonyatermesztés”.

A lengyel burgonya felszedésével és értékesítésével érezhető igazán a hazai zöldség kiszolgáltatottsága. A hazai termesztők ezért úgy gondolják, hogy egyetlen kamion burgonyán többet nyernek, mint a sajátjukon. Az Agrárminisztérium célja, hogy 2030-ra hazánk önellátó legyen burgonyából, ehhez elengedhetetlen az ágazat versenyképességének növelése. A szakemberek szerint a tudományos háttér, a megfelelő genetika, valamint a legkorszerűbb eszközök és technológiák rendelkezésre állnak. A szaktárca az öntözésfejlesztésre is jelentős forrásokat biztosított. A Közös Agrárpolitika stratégiai terve pedig kiemelt hangsúlyt helyez a burgonyatermesztés támogatására.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu – Kommunikáció

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés