Szántóföld

Földügyek: Osztatlan közös földtulajdon felszámolása, bekebelezési eljárás

A földeken fennálló osztatlan közös tulajdon egyszerűsített felszámolása fő szabály szerint az ingatlan megosztásával történhet. Ez azonban nem lehetséges, ha az ingatlanból nem alakítható ki legalább két darab, a meghatározott területi minimumot elérő új ingatlan. Ilyen esetben az osztatlan közös tulajdon felszámolására csak úgy kerülhet sor, ha az ingatlan egésze egy tulajdonostárs tulajdonába kerül (bekebelezési eljárás) – írja a nak.hu.

Az eljárás kezdeményezése, egyeztetési folyamat

Bekebelezésre az a tulajdonostárs jogosult, aki a megosztási eljárásnál ismertetett szabályok alapján jogosult a fennálló tulajdoni hányadát meghaladó ingatlanrész tulajdonjogának megszerzésére.

Ha az eljárás során több tulajdonostárs is jelzi a szándékát a bekebelezésre, akkor az ingatlant az a tulajdonostárs veheti tulajdonba, aki a későbbiekben ismertetett liciteljárás során a legmagasabb ellenérték megfizetését vállalja.

A bekebelezési eljárást bármelyik tulajdonostárs kezdeményezheti, de szemben a megosztásos eljárással, ez a folyamat nem a földhivatalhoz benyújtott tényfeljegyzési kérelemmel indul. Ez okozhat fennakadást az eljárás sikeres lefolytatásában, ha például az ingatlan-nyilvántartási adatokban időközben változás következik be.

Az eljárás első felében ugyancsak okoz egy kis bonyodalmat, ha a bekebelezési eljárást közel egyidőben több tulajdonostárs egyszerre kezdeményezi. A szabályozás azonban biztosítja, hogy az eljárás végeredménye ugyanaz lesz, bárki kezdeményezi is azt.

A bekebelezési eljárás azzal indul, hogy a kezdeményező tulajdonostárs írásban, igazolt módon (tértivevényes levél) tájékoztatja a tulajdonostársait a bekebelezési szándékáról, és annak feltételeiről, beleértve a tulajdonszerzés fejében ajánlott ellenértéket is. Az értesítés kötelező tartalmi elemeit a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásának részletes szabályairól szóló 647/2020. (XII. 23.) Korm. rendelet határozza meg.

Az értesített tulajdonostársak 30 napon belül teljes bizonyító erejű magánokiratban nyilatkozhatnak a bekebelezési szándékkal kapcsolatos álláspontjukról.

Az egyetértő tulajdonostársnak érdemes a válaszában egy menetben minden olyan adatot és nyilatkozatot megadni, amit a tulajdoni hányad átruházása kapcsán később még kérnének tőle, például az ellenérték megfizetésének teljesítésével kapcsolatos feltételeit. Ez a kezdeményező tulajdonostárs érdeke is, ezért ezekről az adatokról és nyilatkozatokról a kiértesítésben érdemes tételes tájékoztatást adnia.

Az a tulajdonostárs, akinek a tulajdoni hányada egyedül vagy más tulajdonostársakéval összeszámítva az ingatlan leggyengébb minőségű területén lehetővé tenné a meghatározott területi minimumot (erdő és fásítás esetén 1,00 ha) elérő ingatlan kialakítását, erre hivatkozva az érintett tulajdonostársakkal közösen megakadályozhatja az ingatlan bekebelezését. Amennyiben tehát ezek a tulajdonostársak a közös tulajdont fenntartanák, arról külön nyilatkozniuk kell.

Kép: greendex.hu

Amennyiben a tulajdonostárs egyetért a bekebelezéssel, csak az értesítésben meghatározott ellenértéket vitatja, azt értékbecslési szakvéleménnyel kell alátámasztania, melynek megrendelését igazolnia szükséges az ajánlattevő részére küldött válaszában. Amennyiben az új értékbecslési szakvéleményben foglalt összeg 20%-kal meghaladja a bekebelező tulajdonostárs által ajánlott összeget, akkor a szakvélemény készítésének díját a bekebelezőnek át kell vállalnia.

Ha az értesített tulajdonostárs is tulajdonba kívánja venni az ingatlant, akkor 30 napon belül nyilatkozatban jelezheti az ellenajánlatát a földterület egészére vonatkozóan, amelynek legalább 10%-kal meg kell haladnia a kezdeményező tulajdonostárs által megjelölt ellenérték összegét. A licitálás 10%-os lépcsőkkel, 15 napos nyilatkozattételi határidővel addig tart, amíg nem érkezik ellenajánlat.

További feladatok, a tulajdonosváltozás ingatlan-nyilvántartási átvezetésének kezdeményezése

A bekebelezés ellenértékét a bekebelezőnek fő szabály szerint a tulajdonostársak által jelzett módon kell megfizetnie. Azon tulajdonostársak részére járó ellenértéket, amelyek esetében a kifizetéshez szükséges adatokat a bekebelező nem tudta beszerezni, vagy nem kapta meg, bírósági letétbe helyezéssel kell teljesítenie.

A bekebelezésről értesíteni kell a földrészletre bejegyzett egyéb jogok és tények jogosultjait, amennyiben pedig a tulajdonjog átruházásához a jogosult, vagy valamely hatóság hozzájárulása szükséges, úgy azt a tulajdonszerzést megelőzően az elidegenítési tilalom kivételével be kell szerezni.

A változások ingatlan-nyilvántartási átvezetését a tulajdonszerzésre jogosult kezdeményezheti. A bekebelezés alapján történő tulajdonszerzés ingatlan-nyilvántartásban átvezetéséhez az összes tulajdonostárs által aláírt szerződés, vagy ennek hiányában a bekebelező tulajdonostárs által tett egyoldalú nyilatkozat szükséges.

Az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés iránti kérelem benyújtására a megosztási eljárás szabályait kell alkalmazni, azzal, hogy az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez nem szükséges térképvázlat és terület-kimutatás.

Ha az osztatlan közös tulajdon egyszerűsített felszámolásával kapcsolatban kérdése, észrevétele van, azt megírhatja az erdo@nak.hu e-mail címre, az Agrárkamara Erdészeti Szakértői Hálózata ebben a kérdésben is rendelkezésére áll.

agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés