Szántóföld

Európában egyedülálló precíziós talajszkennelési eljárást mutattak be

A talaj az egyik legfontosabb termelési „eszköz” a mezőgazdaságban, amelynek tápanyag-ellátottsága, biológiai egészsége, megfelelő szerkezete és vízmegtartó képessége határozza meg a termelés sikerességét. A Syngenta egyedülálló talajszkennelési technológiára alapozott talajmintavételi eljárást és szaktanácsadási szolgáltatást vezettet be, amelynek révén megfelelő tápanyagellátási stratégiát készítenek a gazdálkodók számára, eredményeként pedig javulhat a termesztés eredményessége.

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez – deflációhoz és erózióhoz – vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is. Az egyoldalú, főleg nitrogén túlsúlyú műtrágyázás csökkentette a talaj tápelem készletét, és a termelőüzemek is kevésbé használnak talajjavítást annak érdekében, hogy a tápelemek elérhetősége javuljon, ismertette Heicz Péter, a Syngenta talajegészség vezetője.

A talajok leromlása okán az alkalmanként lehullott nagy mennyiségű csapadék nem tud beszivárogni a talajba és lejtős területeken akár eróziót okozhat. Ez a termőréteg csökkenésével jár, ami a tápanyag-szolgáltatásért felelős. Szárazság esetén pedig a leromlott talajok nem tudnak nagy mennyiségű vizet tárolni, így az aszályérzékenységük sokkal nagyobb, ezen felül a fejlődő növény nem képes megélni a genetikai potenciálját, és alacsonyabb termésmennyiséget és minőséget hozhat.

Fotó: KRQ

A mezőgazdasági termelés során a nitrogén alapvető szerepet játszik a növények növekedésében és termésképzésében, a növényi fehérjék létrehozásában. A foszfor szerepe a növényi életfolyamatokban a többi tápelemnél komplexebb, lényegében minden anyagcsere folyamatban rész vesz. A kálium fokozza a termésbiztonságot, javítja a vízháztartást és a fagytűrést, csökkenti a megdőlést. De ezek mellett az egyes mezo- és mikroelem hiánya, illetve túlsúlya is hatással lehet a termésbiztonságra. A részletes talajinformáció ezért nagyon fontos a jövedelmező növénytermesztés érdekében.

A világ vezető agrárvállalatai közé tartozó Syngenta már az előző évtizedben elkezdte a digitális termékportfóliójával támogatni az agráriumban zajló termelést. A vetőmag és a növényvédő szer kötődésű döntések támogatása mellé bevezette az Interra Scan talajfókuszú szolgáltatását, ami az egyik leginnovatívabb technológiai megközelítés a világon.

Fotó: KRQ

Az Interra Scan precíziós talajmintavételi és szaktanácsadási szolgáltatása több mint 800 adatpont alapján segít abban, hogy a termelők hektáronként nagy felbontásban képet kapjanak a talajuk tápelem-ellátottságáról, illetve talaj tulajdonságairól. Ezekből a pontos, nagyfelbontású adatokból kiindulva precíziós kijuttatási térképet készítenek a gazdáknak, és szakmai konzultáció keretében beszélik át a további lépéseket. A Syngenta által fejlesztett technológia egyedülálló Európában: összevetve a piacon található más eljáráshoz képest, a gazdálkodók nemcsak 3-4 hektáronként kapnak ellátottsági adatokat, hanem hektáronként több mint 800 adat áll rendelkezésre ahhoz, hogy a megfelelő tápanyaellátási stratégiát ki tudják alakítani a gazdaságukban, hangsúlyozta Heicz Péter.

A technológia során használt szkenner a talajban lévő természetes izotópok sugárzását méri. Az izotópok jelenléte és a talajban található tápelemek mennyisége között szoros statisztikai összefüggés van. Ezt az algoritmus felhasználja a pontos, nagyfelbontású ellátottsági térképek elkészítéséhez. A szolgáltatásban elérhető szkennelés és talajmintavétel, laborelemzés, illetve az eredményekből kalkulálható tápanyag-utánpótlási terv is, amit felhasználhatunk akár precíziós kijuttatáshoz is térképek formájában.

agrotrend.hu / Syngenta

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés