Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Szántóföld

Érdemes jövőre a hazai nemesítésű fajtákat választani

A gazdálkodók közel 200 búzafajtát termesztenek idehaza egymillió hektáron. A nálunk sokkal nagyobb országokban ugyanakkor csak egy-két búzafajtával gazdálkodnak, azok ráadásul a legjobbak, mivel stabil minőséget és termésátlagot adnak. A szakemberek szerint érdemes elgondolkodni ezen a tényen, hogy Magyarországon 200 búzafajtát termelnek. A Szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. azt hangoztatja, hogy a kiváló hazai fajták mindenki számára rendelkezésre állnak.

Forrás: pixabay.com

Cseuz László nemesítési szakember szerint vannak olyan gazdák, akik minden évben más fajtát termesztenek, ami rossz gyakorlat, hiszen egy fajtát meg kell ismerni, mivel egyetlen fajta teljesítménye nem mérhető össze egy másikkal egyetlen év alapján. Hozzátette: az is előfordult már, hogy a szegedi fajták termőképességben alulmaradtak a német és francia fajtával szemben, de mivel ezeknek a fajtáknak Magyarországon történt a nemesítése, ezért sokkal jobban tudnak alkalmazkodni a változó környezeti viszonyokhoz. Stressz tűrőbbek, mint a nyugati fajták és ha hosszú évek alatt megismerjük a hazaiakat, akkor tudjuk, hogy milyen körülmények között lehet kihozni a fajtából a legjobb hozamot”.

Idehaza évről évre 1 300 ezer hektár az összes kalászos gabona termőterülete, ebből a dél-alföldi régióban a kalászosok az egyetlen olyan gabonacsoport, ami stabilan megterem a régióban. Ezért korai fajtákat válasszunk a szakértő szerint, hiszen ez a koraiság is egy szárazságtűrő képesség, amikor felhasználhatják a téli :csapadékot és hamarabb beérnek. A korai fajták között nagyon sok jó minőségű fajta van – elsősorban a hazai nemesítésű fajtákról van szó – és ezáltal tudnánk egy olyan fajtaválasztékot létrehozni, ami megfelelő termékalapot biztosítana.

-A Szegedi Gabonakutatónak vannak olyan fajtái, amelyek nagy termőképességűek és az élen végeznek ebben a tulajdonságban. Az egyik ilyen korai fajta a GK Hortobágy, ami majdnem minden országos kísérletben az élen végzett, de főleg olyanokkal rendelkezünk, amelyek a korai éréscsoportba tartoznak és rendkívül magas fehérje- és sikértartalommal rendelkeznek. Ezek rendszeresen díjat is nyernek a GOSZ-VSZT kísérletekben, az első helyen végeznek nyers fehérjetartalomban, vagy nedves sikértartalomban -nyilatkozta Cseuz László.

Ez fontos abból a szempontból, hogy gabonadömping van Európában: Magyarországon is az idei termésnek a 70 százaléka rossz minőségű volt, ennek a fő oka a drága inputanyag, ami takarékosságra késztette a gazdálkodókat. Ez az egyik oka a rossz minőségnek, a másik pedig a szárazság, ami rontotta a minőséget főleg a késői fajták esetében, amikor a szemek nem tudnak kitelni és rossz lesz a hektolitersúly, ami malmi szempontból alkalmatlanná teszi a gabonát a malmi használatra. A legfontosabb tényező a fajtában keresendő a gabonakutató intézet összegzése szerint.

agrotrend.hu / Növényvészőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés