Gazdálkodás

Szántóföld

Egyre nagyobb az érdeklődés a szója iránt

Akár 140-150 ezer hektáron is lehetne szóját termeszteni idehaza a jelenlegivel szemben, ami már jelentős növekedés lenne. Ehelyett az elmúlt években inkább visszaesett a vetésterülete, így tavaly már a 60 ezret sem értük el. Az idén megint kezdtek érdeklődni a termelők a növény iránt. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy a gabonaféléknek az áresése nagyon látványos volt, ezért ha valaki elkezd számolni, akkor azt látja, hogy a tömegbúzától, vagy a kukoricától ezen a piacon nem lehet sokat remélni.

Speciális igények, nem hagyományos betakarítási gépek, környezeti feltételek, sok csapadék. Általában ezeket a tényezőket sorolják a szakemberek, amikor a szója termesztése felmerül. Nem mindenütt lehet ugyanis termeszteni a szóját: például a Hajdúságban, vagy Bács-Kiskun nagy részében egyáltalán nem ajánlott, kivéve a Dunához közeli részeken. Az éghajlati igény mellett a talajra is oda kell figyelni, de a gépesítése is eltér a hagyományos gabonabetakarító gépektől. Már a vetéséhez is speciális vetőgépre van szükség. A gyomirtása sem egyszerű.

Forrás: pixabay.com

Ennek ellenére sokan fordultak a szója felé ebben az évben, az előbb említett gabonapiaci zavarok miatt. A szójához érteni kell – nem csak a speciális vetőgép és a gyomirtás miatt, ugyanis nem adja könnyen magát. Cserébe a piacon bármilyen mennyiségben elkel, még a közepes terméshozam is meghálálja a törődést. Remek példa, hogy itthon már Zalában is termelnek szóját, pedig ezt 15 évvel ezelőtt még senki nem gondolta volna. Egy biztos, aki a szójával foglalkozna, érdemes oktatáson részt venni, a mostani szezon után a jövő év elején megint lesznek bemutatók az egyre népszerűbb fehérjenövénnyel kapcsolatosan.

Akik kitartottak a nehézségek ellenére és eredményt értek el, azoknál komoly tudás halmozódott fel és vállalják az oktatást is. Az országos bemutatóra sokan eljönnek, amit évente egyszer rendeznek Mohács környékén. A Magyar Szója Nonprofit Kft. szervez oktatást az ország több pontján februárban és márciusban. Mint kiderült, Ausztriában és Szlovákiában nagyobb hektárterületen termelik a szóját, de hiába jobbak az eredményeik, ők sem tudtak többet húsz évvel ezelőtt, mint mi. Tehát van remény a kitörésre

A téli csapadék jót tett a szójának, de a tavaszi már nem volt elegendő, ezért egyelőre termésbecslésre senki nem vállalkozik.

A szója után felkészülhet a borsó?

Míg 15 évvel ezelőtt Zalában, vagy Győr-Moson-Sopronban alig termeltek szóját, most dinamikusan növekszik a vetésterülete. A szója mellett már most érdemes egy másik, sikerre ítélt növénnyel is újra megismerkedni: a borsó is jó alternatívát jelenthet a hagyományos termesztésű növényekkel szemben, de ehhez az állattenyésztők nyitottságára is szükség van, mert akkor nem lenne szükség ekkora import fehérjére idehaza.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés