Szántóföld

Az őszi repce tavaszi növényvédelmének sarkalatos pontjai

Talán a repce az egyetlen szántóföldi kultúra, melyben a kártevők több problémát okoznak, mint a kórokozók.

A sikeres áttelelés után tavasszal az oldalhajtások védelme a legfontosabb. Az átlaghőmérséklet emelkedésével a repce gyors fejlődésnek indul, amivel párhuzamosan a kártevők aktivitása is növekszik. Emellett nem feledkezhetünk meg a fómás levélfoltosság és szárrák betegségről sem. A kórokozó már az ősz folyamán megjelenhet, azonban a kártétel döntő része tavasszal és nyár elején várható.

A szárban jelentős kárt tehetnek az ormányosok. Két faj, a repce szárormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) (1. kép) és a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) (2. kép) különíthető el. Mindkét faj imágó alakban telel át. A repce szárormányos többnyire a repce táblán, vagy annak közelében az avarban, míg a nagy repceormányos az előző évi repcetábla talajában vészeli át a hideget. Az imágók az érési táplálkozás során a leveleket károsítják, de a becőkből és a virágból is táplálkozhatnak. A legnagyobb kárt a lárvák okozzák. A repce szárormányos tojásait a levélérbe helyezi, amiből a kikelő lárvák a szárban károsítanak. Ennek következtében a növény legyengül, szára megdőlhet, a becő idő előtt felnyílhat. A nagy repceormányos tojása ezzel szemben a szárban helyezkedik el. Kártétele súlyosabb, mint a repce szárormányosé, mivel a szár deformálódását és felnyílását is okozhatja.

1. kép: Repce szárormányos (Forrás)

A rovarok már alacsony, 10-14 oC közötti hőmérsékleten aktívak lehetnek, amely aktivitási időszak az időjárási adottságok révén már el is kezdődött és a következő hetekben tovább fokozódhat. Az eredményes védekezéshez elengedhetetlen az előrejelzés. A leggyakrabban színcsapdát alkalmaznak, ami lehet sárga tálcsapda vagy sárga ragacslap. Az előrejelzést a növények szárának átvizsgálásával is érdemes kikészíteni. A védekezést a tojásrakás előtt kell megtenni, mivel a növényben lévő tojás és lárva ellen már hatékonyan nem lehet védekezni.

2. kép: Nagy repceormányos (Forrás)

A növényvédőszeres kezelés előtt érdemes figyelembe venni más, későbbi kártevő elleni inszekticides védekezést is, mivel számos készítmény csak korlátozott időben és meghatározott alkalommal juttatható csak ki. Kémiai védekezésre néhány hatóanyag (acetamiprid, cipermetrin, deltametrin, flupiradifuron, eszfenvalerát, etofenprox, gamma-cihalotrin, tau-fluvalinát) alkalmazható.

A kijuttatás előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján, hogy az adott készítmény rendelkezik-e érvényes engedélyokirattal. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.

agrotrend.hu / NAK / Fodor Attila

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés