Szántóföld

Az idei kukoricatermés alig elég a hazai igények kiszolgálására

Már közel 300 milliárd forintnál tart a kukorica aszálykára. Ebben az évben mintegy 850 ezer hektáron vetettek a gazdák kukoricát – szemben a megszokott 1 millió hektárral –, és az előrejelzések is azt mutatják, hogy a hektáronkénti 5 tonna átlagot nem haladja meg az idei termés, ami azt jelenti, hogy 4,5 millió tonna kukorica betakarításával számolhatunk. Akinek tehát szárad a kukoricája, az most egyértelműen a silózást választja. Ezzel legalább egy átlagos minőségű tömegtakarmány kukoricában reménykedhetnek a gazdálkodók, ami megfelelő lesz a kérődzök számára.

Kulik Zoltán agrárpiaci szakértő, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója szerint a 4,5 millió tonna betakarításra váró kukorica éppen csak fedezi a hazai igényeket, ami az élelmiszer takarmány felhasználását tekintve 4 millió tonna, tehát kukoricából ismét olyan évünk lesz, mint amilyen 2 évvel ezelőtt volt, bár most nem olyan óriási – 1000 milliárd forint – az aszálykár, de sajnos exportra nem jut belőle, ami az árakban is látható. Az augusztusi kötések mintegy 205 eurónál tartanak, vagyis 80 forint környékén vannak, ami kiemelkedően magas.

Forrás: pixabay.com

Az új kukoricát 75 forint környékén jegyzik októberre.

“Egy átlagos évben Magyarországon 8 millió tonna kukoricának kellene teremnie, de 2022-ben ez 2,3 millió tonna volt, ami az elmúlt 100 év legnagyobb aszálya volt. Nagyon komoly importra szorult az ország, de ennél most jobb a helyzet: a tavalyi 6 millió tonna terméstől bőven elmaradunk, ezért az öntözésnek kiemelt jelentősége van és ne felejtsük el, hogy a hazai kukoricaföldek alig 2 százalékát öntözik, ezért ha valóban öntözni tudnánk, akkor nem lenne álom a 9 millió tonna kukorica megtermelése Magyarországon”

-összegezte Kulik Zoltán.

Még bírja a napraforgó

A napraforgónál egyelőre még biztatóbb a helyzet, ugyanis tavaly 3 tonna termett hektáronként, most – az elvetett területeket nézve – idén közel 700 ezer hektáron vetettek napraforgót és ha az átlagos 2,5 tonna hektárral számolunk, akkor még lehet esélye a 2 millió tonnának, de valójában 1,6 millió tonna lehet a betakarított mennyiség, ezért ezzel nem állunk olyan rosszul.

Kulik Zoltán a mögöttünk lévő aratást úgy jellemezte, hogy ez már a harmadik olyan év, amikor a búzánál nem azt tapasztaljuk, mint évekkel azelőtt, hogy 4-5 forintos különbségek voltak és mindenki a mennyiségi termelést szorgalmazta. A mostani 15-20 forinttal egyértelműen megfizetik a minőséget, ezért érdemes jó minőségű vetőmaggal foglalkozni és az öntözési hátteret biztosítani.

Exportra is jut búzából

Gyenge, közepes terméssel zárult a kalászosok betakarítása, bár termésátlagban mind a búza, mind pedig az árpa tekintetében azonos, mintegy 5,7 tonna termett hektáronként, de ha az összes mennyiséget megnézzük, akkor az árpánál 700 ezer tonnával kevesebb termést tudtunk betakarítani, ami 1,5 millió tonna volt. Az őszi búzánál pedig elérte a betakarítás az 5 millió tonnát, ami jóval fedezi a hazai igényeket, továbbá exportra is jut belőle. Ez is mintegy 700 ezer tonnával kevesebb az egy évvel ezelőttihez képest.

Tehát közel 1,5 millió tonnával kevesebb kalászost takarítottunk be, viszont nagy a különbség, ha az árpa és a búza minőségét nézzük, hiszen az árpának remek volt a minősége, vagyis az elmúlt évek egyik legjobb árpatermését tudtuk magunk mögött, ami árban 60-62 ezer forintot jelent.

Megfizeti a piac a minőséget

A búzánál az időjárás miatt beteljesültek a negatív jóslatok: a megtermelt 5 millió tonnából mintegy 20-25 százalék kiemelkedően jó minőségű – ez 1 millió tonna -, ezért örülhetnek azok a gazdák, akiknek ilyen búzája van, hiszen az ára a 80 forintot is meghaladja kilogrammonként. A gyenge, takarmány minőségű búzának az ára eléri a 65 forintot.

-Ezért most látható, hogy a takarmány és az igazán jó minőségű búza ára szépen ketté vált. Lesz elég magyar gabona és a sertések is jól laknak, tehát amit megtermeltünk árpát az elegendő, de mégis 1,4 millió tonnával kevesebb, mint 1 évvel ezelőtt -nyilatkozta Kulik Zoltán.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés