Szántóföld

Agrárminisztérium: a talaj védelme mindenki számára egyaránt fontos

A talaj az egyik olyan természeti erőforrásunk, amellyel fenntartható módon kell gazdálkodnunk, egyre nagyobb figyelmet szükséges szentelni védelmére. Ennek érdekében A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, az Agrárminisztérium és a KITE Zrt. három kisfilm segítségével mutatja be a gazdálkodók számára alkalmazható új technológiákat – közölte az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel pénteken.

Közölték: a megfelelő mezőgazdasági és erdőgazdálkodási gyakorlatokban hatalmas lehetőségek rejlenek. A már bevált, jó gyakorlatok alkalmazásával helyreállítható a talaj állapota, csökkenthető a légkör szén-dioxid mennyisége, ami a talaj szervesanyag-készletének gyarapítására fordítható. Fontos, hogy a gazdálkodók a számukra legmegfelelőbb agrotechnikát használva, alkalmazkodni tudjanak a változó körülményekhez, védve talajukat, a talaj vízgazdálkodását, termékenységét, a kisfilmsorozat ehhez kíván segítséget nyújtani – írták.

Forrás: pxhere.com

A tárca közlése szerint a grafikai elemekkel, gazdálkodói jó gyakorlatok bemutatásával színesített, 10-15 perces szakmai videók bemutatják a talajromboló folyamatok közül az eróziós károkat, a humuszvesztés folyamatát, valamint rámutatnak a megfelelő tápanyag-gazdálkodás fontosságára, az inputanyagok felhasználásának racionalizálási lehetőségeire. Szemléltetik, hogy lejtős szántóterületeken a víz, a lefolyási útvonala mentén gyakorlatilag évente elhordja az értékes humuszos termőföldet. Ennek megakadályozása érdekében fontos a megfelelő agrotechnika alkalmazása, a víz erejének megtörése, a víz helyben tartása. Ennek egyik lehetséges módja a füvesített erózióvédelmi sáv kialakítása, ezáltal megakadályozható a vízmosások további mélyülése, a talaj elhordása, hiszen a növények gyökérzete megköti a talajt, a leveleik pedig lassítják a víz mozgását, s emellett ökológiai szempontból is fontos szerepet játszhatnak, életteret biztosítva számos hasznos ízeltlábú fajnak.

További lehetőség a humuszos talajtakaró védelmére, ha a gazdálkodó arra törekszik, hogy csak szükséges mértékben bolygassa a talajt, a lehető legtöbb szármaradványt hagyja a felszínén, biztosítsa minél hosszabb ideig a növényi borítottságot, amely a talajéletet is serkenti. Jó megoldás az is, ha a növényeket a lejtőre merőleges irányban vetik el, hiszen így a kultúrnövény is akadályozza a talaj lemosódását.

A fentiekben ismertetett lehetőségekről, azok alkalmazásának fontosságáról részletesen tájékozódhatnak az érdeklődők a Szántson, vagy váltson! a Tápanyaggazdálkodás okosan! és a Tegyünk a talajerózió ellen! címmel elkészült kisfilmekből. https://www.nak.hu/szakmai-videok/ultessuk-gyakorlatba-a-fenntarthatosagot

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés