Szántóföld

A vízvisszatartás egy első lépés az öntözésfejlesztésben

Magyarország a területeit tekintve majdnem száz százalékban kiszolgáltatott a csapadéknak, vagyis az aktuális időjárásnak. Azzal, hogy több minisztérium egységesen és összefogva tud foglalkozni ennek a problémának a rendezésével, ez előrébb viheti a megoldást a vízgazdálkodás jövőjével kapcsolatban. Ebben bízik Szigli Zoltán, az Isztiméri Bakony Kft. ügyvezető igazgatója, a MAGOSZ Fejér vármegyei elnök-helyettese és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vízgazdálkodási és fenntarthatósági környezetügyekért felelős osztályának az elnöke.

Minden vármegyét másként érint ez az aszályos, egyenetlen csapadékeloszlás miatt kialakult helyzet, de amikor vízről beszélünk, akkor ennek nagyon sokterülete van: ilyen a vízmegtartás, a vízgazdálkodás, vagy a vízutánpótlás. Ezt azonban országosan kell kezelni, hiszen nagyon fontos Magyarországon a vízkörforgás, a felszíni vizeknek a felhasználása öntözési célokra. A szakember szerint a vízvisszatartás egy nagyon fontos és lényeges kérdés, hiszen Magyarországon az öntözésbe bevont területek nagysága nem éri el a 2-3 százalékot. Mint azt hozzátette: „Nyilván ennek vannak történelmi okai is, hiszen Magyarország nem volt feltétlenül rászorulva arra, hogy kifejezetten foglalkozzon ilyen mértékben a vízgazdálkodással”.

-Az elmúlt 3-4 évben több aszályos időszakon vagyunk túl, ami miatt nagyon fontos ezzel foglalkozni. Két nagy folyója van az országunknak és sajnos ezeknek a vizét nem tudjuk felhasználni. Erre megoldást kell találni, mivel a felszíni vizek a mezőgazdasági felhasználás szempontjából nagyon fontosak, hiszen van egy vízkészlete is Magyarországnak – amit talajvíznek nevezünk -, de az utánpótlása sokkal nehezebb – főleg egy aszályos időszakban -tette hozzá Szigli Zoltán, aki bízik abban, hogy most már nagyobb léptékkel és nagyobb lendülettel indulunk el a vízmegtartás és vízgazdálkodás irányába.

A Közös Agrár Politika Stratégia Terv keretében pályázatot írtak ki az öntözésfejlesztésre is, amely hatással lehet minden vármegyére, hiszen mindenhol mások a termesztési feltételek. Szigli Zoltán szerint ezért kell nagyon jó tervezéssel, magas szinten kidolgozni ezeknek a menetét a minél hatékonyabb vízmegtartási lehetőségek érdekében. A vízproblémák egyre jelentősebb részének kiváltó oka ma már kívül esik a hagyományos vízgazdálkodáson. A Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság azért jött létre, hogy segítse a vízgazdálkodási célok megvalósulását.

agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés