Szántóföld
A repce termőterületének folyamatos csökkenése és a gazdálkodói kihívások
Évről évre tovább csökken a repce termőterülete, amelyben nem csak az uniós szerkivonások miatti gyengébb szerek és a klimatikus viszonyok játszanak szerepet, hanem az, hogy a hatékony eredményhez sokkal nagyobb erőfeszítésre van szükség. Jelenleg alig több, mint 180 ezer hektáron folyik országszerte repcetermesztés, ami pár évtizede 300 ezer hektárnál is több volt. Még a nagyobb gazdaságok is óvatosabban tervezik a jövőt, ha erről a növényről van szó. A Talentis Agro Zrt. például 1200 hektáron termeszti a repcét, ami a felére csökkent a tavalyihoz képest. Zimmermann István igazgatósági tag szerint ma már a gazdálkodók abból indulnak ki, hogy ha komoly indok, elköteleződés nem szól a repce mellett, akkor inkább más növényt termesztenek.
Az éghajlati változások miatt a Dél-Alföldről teljesen kiszorulhat a repce, ezért egyre inkább húzódik át a Nyugat-Dunántúlra, ahol egyelőre még több a csapadék. A holdingon belül Szombathely és Szentgotthárd térségében maradt meghatározó a repce, de ahogy Zimmermann István mondja: „nagy veszteség nem éri azzal a mezőgazdaságot, ha kiszorul a mindennapi gondolkodásból”.
Nem egyszerű növényről van szó, ugyanis legalább 11 hónapig van kint a földeken és emiatt folyamatos figyelmet követel a növekedése. Sőt, ha belegondolunk, akkor nincs még egy ilyen haszonnövény, amely majdnem egy éven keresztül foglalja el a termőföldet. Öntözéssel persze továbbra is garantálható a termésbiztonsága, viszont sokkal alaposabb a növényvédelme, mint más fajtáknak. Zimmermann István szerint felér egy kertészeti kultúrában alkalmazott növényvédelemmel a repce nevelése, ugyanis legalább 5-8 beavatkozásra mindenképpen szükség van a gyomirtáson keresztül a rovarölő szereken át, amelyek nem csak drágák, hanem munkaigényesek is – legyen szó traktorról, drónról, vagy helikopterről történő védekezésről.
“Az időjárás miatt bizonytalan a termés, de ezt öntözéssel ezt is lehet korrigálni. Ennek ellenére felmerül bennem a kérdés, hogy milyen árat fizetnek a repcéért? Az elmúlt két évben 130 ezertől 180 ezer forintig terjedt a repce felvásárlási ára, ami tehát tág határok között mozog, ezért ilyen körülmények között nehéz tervezni vele a jövőt. Mivel a többi szántóföldi növényhez képest óriási a befektetési igénye, a termelő inkább kiszáll belőle. Ha az öntözési háttér biztosított, akkor 5 tonna fölé lehet vinni a termést, de ha szembe állítom a 15-18 tonna – szintén öntözött – kukoricával, akkor sokan inkább a kukorica mellett döntenek.”
–összegezte a szakember.
A növénytermesztésnél sok kérdés vetődik fel a jövő illetően: sokszor hangoztatják a profilváltást, felhívják a figyelmet a klímaváltozás kockázataira, de idehaza radikális fordulatnak kevés az esélye, mert a kalászosok és a kukorica termesztése meghatározó marad még akkor is, ha a kukoricának egyre inkább növekszik a kockázata. Itt ismét előtérbe kerül az öntözés, amellyel a kukorica eredményesen termeszthető hasznos ipari növény marad. A hazai gyárak közel 3 millió tonna kukoricát vásárolnak fel, a takarmánykeverők sem tudnak e növény nélkül létezni és még az exportpiacokon is nagy a kereslet a hazai kukoricára.
“Könnyű azt kijelenteni, hogy váltani kell, de még senki nem mondta meg, hogy mire váltsunk. Abba is kevesen gondolnak bele, hogy egy ilyen döntés nem is olyan egyszerű. A repce például a jelenlegi klimatikus viszonyok között teljesen kiszorulhat Magyarországról, egyedül a Vas és a Zala vármegyei térségben termeszthetik tovább. Szeptemberben megérkezett a csapadék, de az egész augusztus száraz volt és emiatt nem lehetett a talajt előkészíteni a repcének, ezért jóval később kezdődött a vetés.”
–mondta Zimmermann István.
A KSH adatai szerint ugyan a 2023-as 189 ezer hektáros termőterület méret a 2022. évitől 7,6 %-kal elmaradt, a 619 ezer tonna betakarított olajos mag csaknem 22 %-kal több volt az egy évvel korábbinál. A közel 3,3 tonna hektáronkénti termésátlag rekordközeli értéknek számít, csak 2016-ban volt ennél magasabb a hozam, amely a megelőző ötéves átlagot is 14%-kal haladta meg. Nagy örömük azonban ebben sem volt a gazdáknak, mert a repce felvásárlási ára 2023. január–novemberben kilogrammonként átlagosan 163 forint körül alakult, ami brutális esés: 43 %-kal volt kevesebb, mint 2022 azonos időszakában. De a repce visszaszorulásának más oka is lehet egyes térségekben: mégpedig a növekvő vadkár.
agrotrend.hu / Növényvédőszer